YEREL
Giriş Tarihi : 19-11-2021 10:36   Güncelleme : 19-11-2021 13:11

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın, 2020 yılında mecliste bulunan 37 meclis üyesine birer kişilik işçi kontenjanı hakkı verdiği ve meclis üyelerinin birçoğunun da verilen bu kontenjanları yakınları için kullandıkları iddia edildi.

Ekonomik kriz ve corona virüsü salgınıyla beraber ülkede genç işsiz ordusu oluşmasına rağmen AK Parti'li belediyeler torpil ve liyakate dayanmayan işçi alımları yapmaya devam ediyor.

31 Mart yerel seçimlerde Elazığ belediye başkanlığı görevine gelen Şahin Şerifoğulları'nın, 2020 yılında belediye meclisindeki 37 meclis üyesine birer kişilik işçi kontenjanı verdiği iddia edildi.

Şerifoğulları'nın, AK Parti'ye 20, MHP'ye 13, CHP ve İYİ Partili 4 meclis üyesine ise bir kişilik işçi kontenjanı verdiği ileri sürüldü.

“MECLİS ÜYELERİ YAKINLARINI İŞE ALDIRDI”

SÖZCÜ'ye konuşan ve isminin verilmesini istemeyen bir  belediye yetkilisi konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

* 2020 yılında belediye meclisinde yer alan 37 meclis üyesine belediye başkanı bir kişilik işçi kontenjanı hakkı verdi.

* Belediye meclisinde AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti var ancak belediye başkanı önceki belediye başkanlarına göre sadece kendi partisine değil diğer partilere de kontenjan verdi.

* Ancak MHP'de il başkanlığı bu alımlarda kendisinin inisiyatif kullanacağını belirtmesi üzerine MHP'li meclis üyelerinden herhangi bir alım yapılmadı.

* Belediyeye işe alımlarında bazı meclis üyeleri yakınlarını aldı. Bu ne kadar ahlaki bir durumdur onu düşünmek gerek.

“MECLİS ÜYELERİNE AÇIK AÇIK KONTENJAN TANINMASINI AHLAKİ BULMUYORUZ”

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın meclis üyelerine işçi kontenjanı vermesine tepki gösteren Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın, şu ifadeleri kullandı:

* Elazığ Belediyesi’nin personel alım hususunda, hakkı olanı değil, mağdur olanı değil, kısacası vatandaşı değil, bir takım meclis üyelerinin yakını diye onları işe alıyor olmasını ve açık açık kontenjan tanımasını biz ahlaki bulmuyoruz.

* Aslen bu tutum AK Parti'nin vatandaşın sorunlarına ne kadar kayıtsız olduğunu gösteriyor.

* Ayrıca bu olayda, belediye meclis üyelerinin Elazığ Belediyesi’nde kendi yakınlarını işe istihdam etmesinden dolayı, şehrin geleceği hususunda alacakları kararların ise asla sağlıklı olmayacağını ifade etmek isterim.

* Maalesef Türkiye'de yaşadığımız bu tür etik olmayan olaylar, toplumun yeniden imar ve inşasına duyulan ihtiyacı bir kez daha ortaya koyuyor.

* Bu dönüşümü vatandaşımız artık arzuluyor ve inşallah biz Saadet Partisi olarak bu dönüşümün aktörleri olacağız kimsenin şüphesi olmasın.

İddialara ilişkin telefonla aradığımız Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları telefonlarımıza cevap vermezken, belediye başkan yardımcıları ise iddiayla ilgili bilgilerinin olmadığını kaydetti.

KAYNAK:SÖZCÜ