EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-11-2021 13:27   Güncelleme : 17-11-2021 13:33

Elazığ’da yeni yatırımlar için çok önemli olan 6. Bölge Teşviklerinin süresi 31.12.2021 tarihinde doluyor.

Şehrimizin OSB yatırımlarına 6. Bölge Teşviklerini alabilme süresi 31.Aralık.2021 tarihinde sona eriyor.6.Bölge teşvikleri nedeniyle birçok yeni işletme Elazığ’a getirildiği gibi mevcut işletmelerden de pek çoğu Yatırım Teşvik Belgesi avantajlarına kavuştu.Daha çok yatırımcı ve yatırımın şehrimize kazandırılması açısından oldukça önemli olan Teşvik süresinin uzatılması konusunda neler yapıldığı konusunda Gazetemizin sorularını cevaplayan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan ARSLAN, 24 Ocak 2020 tarihinde ilimizin yaşamış olduğu son yüzyılın en büyük felaketi olan 6.8 şiddetindeki depremin yaralarının sarılması için 6. Bölge Teşviklerinin pozitif bir ayrımcılık ile Elazığ’da en az 2026 yılına kadar uygulanması ve şehrin tümünün sektörel ayrım yapılmadan kapsam içine alınmasını istediklerini söyledi.

TEŞVİK NEDEN ÖNEMLİ?

6. Bölge Teşviklerinin il için neden önemli olduğu hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Arslan, “Depremin yaralarının sarılması için, mevcut yatırımcıların korunması, yeni yatırımların yapılması ve şehrin tümünün kapsam dahilinde olması gerekiyor. Bunu bir çok platformda defaten dile getirdik. Yazılı olarak dosyalarımızda mevcut. En son 2020 yılı 31 Aralık tarihinde sona erecek olan yasa için hem bölge siyasetçilerimiz hem de bizlerin çok yoğun çabaları ve TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğulu’nun konuyu bizzat Sayın Cumhurbaşkanımıza sözlü olarak iletmesi neticesinde Elazığ ve Malatya’nın da aralarında bulunduğu 8 il için 6. Bölge Teşvikleri 31.12.2021 tarihine kadar uzatıldı. Ancak bu bir yıllık uzatmalar iş dünyasının önünü görerek yatırım kararı alması ve ilimizin yeni yatırımlar kazanması için yeterli olmadı. Zaten döviz kurlarındaki artışlar ve piyasalardaki belirsizlik bu süreçlerin olumsuz yönde etkilenmesine vesile oldu. Özellikle pandemi sürecinde AB ülkelerinde bir çok alanda üretimin durması veya azalması Türkiye için çok önemli bir fırsat iken bu sürecin doğru yönetilmesi anlamında Teşviklerin uzun süreli olarak ön açıcı bir enstrüman olarak devreye alınması iş dünyasının önemli bir beklentisi olmuştur.“

POZİTİF AYRIMCILIK BEKLENTİSİ

Arslan, ilin yaşamış olduğu deprem sonrası ilin genelinde yatırımların artması ve işsizlik sorunun çözümü için ilin tamamının 6. Bölge kapsamına alınması gerektiğini dile getirerek, “İlimiz için mücbir neden oluşmuştur. Bu sorunun çözümü için devletimiz tüm imkanları ile gayret göstermektedir. Biz iş dünyası olarak öncelikli olarak altyapıları devam eden Teknova OSB ve Tarıma Dayalı Besi İhtisas OSB’de yeni yatırımlar yapılması ve bu alanların cazibesini devam ettirmesi için 6. Bölge Teşviklerinin ilimizde 2021 yılı sonu itibarı ile en az 5 yıl süreyle devreye alınmasını talep ediyoruz. Yatırımcı öncelikle önünü görebilmeli ve planlamasını buna göre yapmalı. Pozitif ayrımcılık beklerken gerekçemiz depremin yaralarının sarılması ve bunun için de yeni yatırımlarla ildeki yoğun işsizliğe çözüm üretebilmek. Sosyal devlet zaten budur. Ülkemizde özellikle son bir iki yılda büyük felaketler yaşandı. Bu felaketlerin hepsinde devletimiz tüm imkanları ile seferber oldu. Biz de ilimizdeki yaraların sarılması hususunda çözüm önerimizi sunuyoruz. Depremden ilin geneli olumsuz etkilendi bu nedenle 6. Bölge teşviklerinin sadece OSB’lere değil il genelinde uygulanması ve sektörel ayrım yapılmadan verilmesi çok önemli.”

TEŞVİK TÜM İL İÇİN MORAL KAYNAĞI

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan 6. Bölge Teşviklerinin tüm il için önemli bir moral kaynağı olduğunun altını çizerek, “İstiyoruz ki, pozitif ayrımcılık kapsamında Elazığ özelinde yeni maddeler ilave edilerek, mevcut tüm işletmelerin SGK ve diğer vergilerden muaf veya kısmen bir ödeme yapması, ilin sektör ayrımı yapılmadan tüm ilçelerle ve il merkeziyle birlikte kapsama dahil edilmesi, istihdam sınırı ve yatırım tutarı kısıtlarının kaldırılması, yeni yatırımcılara uzun vadeli ve düşük faizli finans desteği sağlanmasıdır. Tüm bu destekler ilimizde hem mevcut işletmeler hem de yeni girişimler açısından çok değerli olacaktır.”

SAYIN BAKANIMIZI İLİMİZE DAVET EDECEĞİZ

Başkan Arslan, konunun yakından takipçisi olduklarını söyleyerek, “Sayın Valimiz, İlimiz Milletvekilleri, Belediye Başkanımız, STK temsilcilerimiz ve iş dünyası bu konuya çok hassas bir şekilde yaklaşıyorlar. İlimiz için konunun önemi biliniyor. Zaten süre uzatımı da bunun göstergesi olmuştur. Aralık ayı içerisinde Sayın TOBB Başkanımızla birlikte Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımızı ilimizde ağırlamak istiyoruz. Sayın Milletvekillerimiz ve TOBB Başkanımız da Sayın Bakanımızın İlimize teşrifi hususunda girişimlerde bulunuyor. İlimizde düzenlenecek programda altını çizeceğimiz önemli konulardan biri de Teşvik Yasası olacak. Biz iş dünyası olarak ilimizde yaraların sarılması için çok önemli olan 6. Bölge Teşviklerinin iş dünyasının talep ettiği şekilde uzun vadeli ve kapsamlı bir şekilde uzatılacağına buna da hükümetimizin tam destek vereceğine inanıyoruz” ifadelerinde bulundu…