YEREL
Giriş Tarihi : 13-01-2021 22:45   Güncelleme : 13-01-2021 23:14

26.SAYI MANŞET

Geçtiğimiz Günlerde Elazığ Gündemini Oldukça Meşgul Eden Tarım İl Müdürlüğü Hizmet Binasının Nereye Yapılacağı Konusunda Nihayet Karar Verildi.

26.SAYI MANŞET

Hatırlanacağı üzere Geçtiğimiz günlerde Zübeyde Hanım Caddesine kuş uçuşu 330 metre uzaklıkta bulunan ve Tarım Bakanlığına tahsisli arazi üzerinde yapılması düşünülen Tarım İl Müdürlüğü binası Elazığ kamuoyunu ikiye bölmüştü. Bir tarafta Eski yerine yapılsın diyenler diğer tarafta yeni yerine yapılsın diyenler. Herkes kendince haklı nedenleri ortaya koymuş ve sürecin sonucu merakla beklenmeye başlanmıştı.

Gazetemiz Manşete Taşımıştı…

Bizde Sonsöz gazetesi olarak geçtiğimiz hafta Manşet Haberimizde Bir Kamu Kurumu kendi hiyerarşisi içerisinde aldığı bu kararı uygulayabilecek mi? Yoksa siyasi baskılar üzerine bu kararından geri adım atacak mı? Sorusunu sorarak SİYASET KURUMLARIN NERESİNDE? Manşetini atmıştık.

Geçtiğimiz hafta gazetemiz yayınlandıktan sonra Ak Parti Milletvekilleri Metin Bulut, Zülfü Demirbağ, Tolga Ağar ve Sermin Balık, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Ak Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım aynı metinle yaptıkları açıklamalarla; “Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde, kamu binalarının inşa edilmemesi noktasında hassasiyetle yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda, Tarım İl Müdürlüğü Hizmet Binası, mevcut yerinde inşa edilecektir. Mevcut yerinde yapılacak ‘Tarım İl Müdürlüğü Hizmet Binası’ şehrimize hayırlı olsun.” Diyerek tartışmaya son noktayı koymuşlardı.

Bu Açıklamalardan sonra Bakanlık ve İl Müdürlüğünün aldığı karar rafa kaldırılmış ve siyasi irade olaya müdahale ederek gücünü göstermişti. Yaşanan bu gelişmelerden sonra siyasi gücün kurumların en tepesinde olduğu ve siyasilerin onaylamadığı hiçbir işin yapılamayacağı kurumların ve bürokratların bundan sonraki süreçte atacakları her adımı siyasi gücün onayını alarak atması gerektiği açığa çıkmış oldu.

SONSÖZ Gazetesi Olarak Soruyoruz?

  • Bu karardan sonra önümüzdeki dönemlerde de şehrin tüm sorunlarında olaylara müdahil olacak mısınız?
  • Tarım İl Müdürlüğü Binasını Mevcut Yerine Yapılmasını sağlayan siyasi güç Zübeyde Hanım Caddesi ve Üniversite arasında kalan Tarım Bakanlığına tahsisli arazide ne yapmayı düşünüyor?
  • Mevcut alanda yeni biten ya da inşaatı başlayan projeler ne olacak?
  • Karayolları ve Orman Bölge Müdürlüğü ne zaman kaldırılacak?
  • Karayolları ve Orman Bölge Müdürlüğünün yerlerinde yapılması planlanan projeler nelerdir? Yoksa bu projeler siyasi iradenin onayından geçtikten sonra mı vatandaş ile paylaşılacak?
  • Bu güçlü siyasi irade Çimento Fabrikasının kaldırılmasını sağlayabilecek mi?
  • İlimizin güçlü siyaseti ve siyasetçileri TOKİ’nin Mustafapaşa Mahallesinde yaptığı sekiz dairelik katlara sahip ucubeler için çözüm üretebilecekler mi?