GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-06-2021 17:25   Güncelleme : 07-06-2021 17:25

 49 GÜN SONRA AÇILDIK AMA

TÜKAF (Tüm Kafeciler ve Organizasyoncular Derneği) Genel Başkanı ve TURDAY (Turizm Dayanışma Derneği) Bölge Başkanı Yusuf UĞUR Yazılı bir basın açıklaması yayımladı

 49 GÜN SONRA AÇILDIK AMA

TÜKAF (Tüm Kafeciler ve Organizasyoncular Derneği) Genel Başkanı ve TURDAY (Turizm Dayanışma Derneği) Bölge Başkanı Yusuf UĞUR'un Basın Açıklaması:

Pandemi süresince bir açılıp bir kapanan yeme-içme sektörü salgından ekonomik anlamda en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Tam kapanma öncesi kafe ve restoranlar bir süre açıldı ancak vaka sayıları artınca tekrar kapanmak zorunda kaldı. Bir süredir gel-al ve evlere servis olarak faaliyet gösteren yeme-içme mekanları 49 gün sonunda yeniden kapılarını müşterilerine açtı. 
Belirlenen 07:00-21:00 saatleri arasında mekanlar müşteri kabul edebilecek.Yeni normalde kafe ve restoranlar sadece sadece pazar günleri paket servis olarak devam edecek.
Kafeciler ve Organizasyoncular Derneği olarak 
Daha önce uzun süre kapalı kalan işletmelerimiz için açıklamalar ve görüşmelerde bulunulduğunu belirten Uğur,bu süreçte Sağlık bakanlığımızın ve bilim kurulunun belirlediği kurallar çerçevesinde kurallara uyacağımıza dair basın açıklaması yapmıştık. 
Bunlar; 
”HES kodu ile girme, ateş ölçme, temizlik, hijyen, maske, gibi kurallara sektörümüz genel anlamda uydu fakat bir çuval cevizin içinde mutlaka çürük çıkacağı gibi sektörde de bazı işletmeler kural ihlalleri yaptı maalesef. Yerel ve ulusal kanallarda bir kaç örneklerle sosyal medyaya düşmesi ve genel olarak toplumda bir vaka artışının yaşanması nedeniyle kapanmamız kaçınılmaz oldu.Yani aslında burada kafe ve restoranlar günah keçisi oldu bir nevi. Kafe ve Restoranlardan ne kadar bulaşıyorsa her yerden o kadar bulaşıyor. 
Mart 2021 tarihindeki kafe ve restoranların açılması bizlerin çok arzu ettiği bir açılma değildi.Mart ayının daha ilk günlerinde vaka sayıları yükselmeye başladı.Hedefimiz ise yoğun aşılama olan bir süreçte tam açılmaydı.Maalesef gelişmeler bu yönde olmadı ve vaka sayılarının artması ile tekrar kapanma geldi.Bu süreçte bulaşın kafe ve restoranlardan kaynaklanmadığı aslında daha net görüldü.Sektörümüzde kurallara uymayan işletme sayısı az da olsa halk nezdinde kötü örnek teşkil etti. 
Uğur,Eğer ki çalışma saatleri 21:00’dan 24:00’a kadar çekilirse ve pazar günü de çalışılırsa, yüzde 100 açığı kapatması mümkün değil ama yaramıza merhem olacaktır diye düşünüyorum.Yusuf Uğur Sözlerine şöyle devam etti; Yaz sezonu bildiğiniz üzere 3 ay gibi kısıtlı bir süre.Temmuz ve Ağustos ayları aşılanmanın hızlanması ve kuralların gevşetilmesi ile daha iyi geçeceğini düşünüyoruz.  
Saat konusunda bir düzenleme beklentimiz halen var;
Başkan Uğur,Yeme-içme işletmeleri genelde hafta içi kazançlarının toplamından daha fazla hafta sonları kazanç elde ederler. Hafta içi saat kısıtlamasının yılın en uzun günlerini yaşadığımız haziran ayında olması kazancın da azalacağını gösterir. Diğer taraftan gün batımı olmadan işletmelerde misafirlere akşam yemeği hizmeti sunmak ve 21:00’da kapatmak da hayatın doğal akışına ters düşmektedir.
Haziran ayı boyunca uygulanması düşünülen 22:00-05:00 saat kısıtlamasının gözden geçirilmesi, sokağa çıkma yasağı başlangıç saatinin 24:00’a çekilmesi ve bu paralelde yeme-içme işletmelerinin kapanma saatlerinin 23:30 olarak değiştirilmesi öncelikli talebimizdir.Bu zaman diliminde ayrıca sosyal mesafe kurallarını ihlal etmeye sevk ve motive etmeyecek canlı müzik yapan işletmelerimiz için müzik dinletisinin de müsaadesini almak arzusundayız.
AŞILANMAK İSTİYORUZ
Bu süreci en verimli şekilde geçirmek için bazı taleplerimiz olacak
Başkan Yusuf Uğur; Biliyorsunuz KDV yüzde 8’e çıkmıştı,bugün ise yüzde 1’e indi. Bu bizim için hayati önem taşıyor.Diğer önemli konu ise pazar günlerinin açılmasını bekliyoruz. Turizmin ve sosyalleşmenin sadece otel,deniz ve kumdan ibaret olmadığının anlaşılması gerekiyor.Çünkü sadece oteller turizme hizmet etmiyor,nasıl ki otel personeli aşılandı ise Kafe,Organizasyoncular ve Restoranlar olarak bizlere de aşılanmada öncelik verilmesini talep ediyoruz.
Uğur,Hizmet Sektörünün 2019 yıl sonu yakalamış olduğu 25 milyar dolar cirolara ulaşması zaman alacak.Öngörümüz sektörün 2023 yılından evvel bu rakamlara ulaşmasının zor olacağı yönünde. Burada en kritik konu tabii ki aşılama. Aşılama süreci ne kadar hızlı olur ve toplum bağışıklığı seviyesi yakalanırsa turizmden, yatırımlara, sosyalleşmeden hane halkı gelirinin artmasına her şey yerli yerine oturacak ve bu da sektörümüzde canlanmayı getirecektir.
Başkan Uğur, “Bazı üye işyerlerimiz Menü Fiyatlarında artış yapmıştır, Fiyatların artması kapanmanın ve bunu bu yolla telafi etmek değil,bu süreçte hammadde girdileri tekrar çok fazla artış gösterdi.Yaz aylarının gelmesi ile beklenen bolluk ve fiyatlardaki düşüş de gerçekleşmedi. Buna bağlı olarak zorunlu fiyat artışı menülere yansıyacaktır.KDV indirimlerinin de yıl sonuna kadar devam etmesini arzu ediyoruz.” dedi.