EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-01-2022 12:05   Güncelleme : 05-01-2022 12:14

Elazığ TSO tarafından hazırlanan ‘Elazığ Agropark İnovasyon ve Eğitim Merkezi Projesi’ için start verildi.

Elazığ tarımsal üretiminin katma değeri yüksek ürünlere dönüşmesi, akıllı tarım uygulamalarının başlaması, il ekonomisinin bu sektörden en yüksek düzeyde kazanç elde etmesi hedefiyle Elazığ TSO tarafından hazırlanan ‘Elazığ Agropark İnovasyon ve Eğitim Merkezi Projesi’ için start verildi.

22 MİLYON TL BÜTÇELİ PROJE İLE ELAZIĞ TARIMI DEĞER ÜRETECEK

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın destekleriyle Cazibe Merkezleri Destek Programı kapsamında 22 milyonluk projemizin 11 Milyon TL olan kısmına hibe sağlanmış olup bu proje ile Odamız tarihinin en büyük hibeli projesine start vermiş olduk. İlimizin, kayısı, üzüm, çilek, elma, kiraz, ayva, şeftali, vişne, dut başta olmak üzere çok önemli yöreye özgü aromatik tatlarına sahip ürünleri mevcut. Bu ürünlerin yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülmesi ve böylelikle ilimizde sürdürülebilir bir tarım ekosistemi oluşturulması önceliğimizi oluşturuyor” dedi.

HEDEF ÜRÜNLERİ DÜNYA PAZARINA AÇMAK

İlimizde ve Bölgemizde üretilen yaş meyve ve sebze, kurutulmuş sebze ve meyveler başta olmak üzere gıda kodekslerine uygun hijyenik şartlarda işlenmesi, depolanması, pazara ulaştırılması, kalite iyileştirmelerinin yapılması, soğuk zincire dahil edilerek iç ve dış pazarlara ulaştırılması hedefleniyor...

KATMA DEĞERİ YÜKSEK VE RAF ÖMRÜ UZUN ÜRÜNLER ÜRETİLECEK

Başkan Arslan, “Tarımsal ürünlerin ulusal ve uluslararası gıda kodekslerine uygun şekilde, yenilikçi yöntemlerle (IQF- Individual Quick Frozen – Bireysel Hızlı Dondurma) ve Freeze Dry (Liyofilizasyon veya dondurarak kurutma) katma değeri ve raf ömrü uzun ürünlere dönüştürülmesi için gerekli fiziki üretim ve çalışma alanları oluşturulacak, makine ekipman hatları kurulacak, depolama ve lojistik alanı ile birlikte çiftçilerimize sürekli eğitim ve danışmanlık verecek bir merkezleri kurulacaktır…”

HAZIRLIK DÖNEMİNİ PROFESYONELCE YÖNETTİK

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, 2018 yılında başladıkları projenin tüm paydaşlarla birlikte bugüne taşındığını belirterek, “Başta il yöneticilerimiz olmak üzere, üniversitemiz ve İl Tarım Müdürlüğümüzün çok önemli desteklerini gördük. Hazırlık aşamasında çok sayıda çiftçi gruplarıyla, üretici birlikleriyle ve kooperatiflerle toplantılarımız oldu. Tüm bu girişimler neticesinde Odamız öncülüğünde üç ayrı kooperatif ve iki birlik kurduk. Bunlar tarladan nihai ürüne kadar tüm süreçlerin içerisinde olması gereken enstrümanların işler hale gelmesi için gerekli adımlardı. Bu süreçleri çok profesyonelce ve ayakları yere basacak şekilde adım adım yürüterek bugüne geldik. Artık uygulamaya geçme ve pazarda yer alma süreçlerini başlatıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

PROJENİN ÖN GÖRÜLEN EKONOMİK ETKİLERİ

Başkan Arslan, proje ile il tarımında çok önemli değişimlerin yaşanacağına işaret ederek, “Tarımsal ürünlerin ulusal ve uluslararası gıda kodekslerine uygun şekilde, yenilikçi yöntemlerle (Freeze Dry (Liyofilizasyon veya dondurarak kurutma) ve IQF- Individual Quick Frozen – Bireysel Hızlı Dondurma) katma değeri ve raf ömrü uzun ürünlere dönüştürülmesi ile bölgedeki tarımsal üreticilerin yeni nesil gıda işleme ve paketleme sistemlerine yönelimleri ve bununla birlikte gelirlerinde %20-30 oranında artış sağlanacaktır.

Proje kapsamında kurulacak tesis ile; bölgede tarımsal üretim yapan 500’den fazla çiftçinin ürettiği ürünlerin katma değerli ürünlere dönüştürülmesi, ulusal ve uluslararası standartlarda depolanması, işlenmesi ve pazarlanması faaliyetleri gerçekleştirilerek bölge ekonomisine katkıda bulunulacaktır.

Ulusal ve bölgesel tarım ve kırsal kalkınma politikalarında öncelikler arasında yer alan, kırsalda gelirlerin artırılmasına destek olunacaktır.

Gıda güvenliği ve hijyeni konularında iyi örneklerin bölgede gösterilmesi, benzer yatırımların teşvik edilmesi amacı ile model tarımsal işletme kurulmuş olacaktır.

Özellikle kayısı ve badem ürünleri başta olmak üzere kritik öneme sahip ürünlerin yeni nesil pazarlama, paketleme ve lojistik faaliyetleri ile elde edilen gelirlerin artırılması ile yerel kalkınma politikalarına destek olunacaktır.

Yerel ürünlerin Türkiye ve yurtdışı pazarlarda tanıtımı, pazarlanması ve ihracatı ile birlikte, bölgede dış ticaret konusunda üreticiler motive edilmiş olacaktır.

Tarımsal ürünlerin pazarlanması, nakliyesi, satışı ile iştigal eden işletmeler proje ile mevcut gelirlerini %10-20 oranında artıracaktır.

Tarım ve gıda ürünlerinin lisanslı depoculuk faaliyetleri ile geliştirilmesi için gerekli altyapı oluşturulması, ilerleyen senelerde lisanslı depo izinleri alınarak bölgede faaliyete geçirilmesi hedeflenmektedir ”ifadelerinde bulundu.