YEREL
Giriş Tarihi : 12-11-2021 12:45   Güncelleme : 15-11-2021 14:35

Elazığ Belediyesinde gün geçmiyor ki bir skandal ortaya çıkmasın.

Elazığ Belediyesi’nin imar planı hazırlarken yapmayı unuttuğu “sayısal kırmız kot planı” nedeniyle Güney Çevre Yolu Caddesi üzerinde bulunan konutlara doğalgaz bağlanamıyor.

Vatandaşlar bu konudan oldukça endişeli.

Bir vatandaşın Cimer üzerinden yaptığı müracaata cevap veren Aksa Doğalgaz “ilgili adresiniz için doğalgaz şebeke hattı onaylı sayısal kırmızı kot planlarının oluşmaması nedeni ile tamamlanamamıştır.” cevabını verdi.

Bu yazı “onaylı sayısal kırmızı kot planları” henüz yapılmayan Güney Çevre Yolu Caddesi üzerinde bulunan konutlarda yaşayan ya da oradaki evlere taşınmayı düşünen vatandaşlar ve bu planları hazırlamakla mükellef kurum olan Elazığ Belediyesi ile ilgilidir.

Peki, nedir bu sayısal kırmızı kot, açıklayalım:

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği

Madde 4 –

İlgili idare: Yapı ruhsatı vermeye yetkili idareleri

Kırmızı kot: Uygulama imar planında gösterilen yolun gerekli hesaplar yapıldıktan sonra kullanıma hazır kotunu (Plana göre kat adedi bu kot esas alınarak belirlenir.),

Madde 10 –

(1) İmar planlarında aksine bir hüküm bulunmaması halinde yoldan kotlandırma esastır.

Madde 11 –

(3) Kotlandırma yapılması için, yolun yapımının tamamlanmış olması veya yol projesinin onaylanarak kırmızı kot çalışmasının yapılması zorunludur.

Peki, Kırmızı kot planı yapılmamış ise ne olur?

- Evinize doğalgaz bağlanamaz.

- Pissu giderleri kanalizasyona doğru ve sağlıklı bir şekilde bağlanamaz.

- Binalar arası kot farkı olabilir bu durum da sokakların siluetini bozar

- Yağmur sularının drenajı zorlaşır, göletler oluşmasına ve taşkınlara sebebiyet verebilir

- Kanalizasyon hatlarına yanlış eğim verilmesi neticesinde kanalizasyon hattının işlevsiz kalmasına sebebiyet verebilir

- Yolun üst kaplamasında ağır tahribatlara yol açabilir. Hem araç ve yaya trafiğinde aksamalara hem de üst kaplamada sürekli olarak yapılacak tadilatlarla ekonomik kayıplara yol açabilir

- Yağmur suyu, pissu gibi giderler ile yeraltı elektrik hatlarında yaklaşma hataları yapılabilir ki bunun sonuçlarını tahmin edebilirsiniz.

Yani bir mahallenin ve bir şehrin altyapısını oluşturmada elzem meselelerden biridir.

Ayrıca yapılan İmar planlarında kat yüksekliği, kırmızı kot esas alınarak belirlenmektedir. Kot alınan nokta parselin çıkış aldığı yol esas alınarak veya binanın köşe kotlarının ortalamasının alınması suretiyle, ilgili idarelerin imar yönetmeliklerine göre, imar yönetmeliklerinde hüküm bulunmaması halinde ise Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğindeki esaslara göre belirlenmektedir.

Dolayısı ile imar planları, revizyonları, notları hazırlanırken kırmızı kot planlarının da yapılmış olması zorunludur. Ancak ve maalesef yapılamamıştır.

Evet, kış geliyor ve Güney Çevre Yolu Caddesi üzerinde bulunan konutlara doğalgaz bağlanamıyor. Vatandaşlar haklı olarak endişeli.

Belediyenin en kısa sürede onaylı sayısal kırmızı kot planlarını hazırlayıp, vatandaşın mağduriyetini gidermesi gerekmektedir.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız ÜLKÜ-TEK Elazığ Şube Başkanı Turan Yıldız “Belediye en kısa zamanda bu eksikliği gidererek vatandaşı kışın soğuğu ile baş başa bırakmamalıdır. Ayrıca şehrin altyapısının bu denli çarpık ve işlevsiz oluşu, her yağmurdan sonra göllerin oluşması, yolların üst kaplamalarının sürekli deforme olması, altyapı projelerinin kırmızı kot yerine siyah kot baz alınarak yapılmış olmasından kaynaklanıyor olabilir ” dedi.