YEREL
Giriş Tarihi : 17-11-2021 13:15   Güncelleme : 17-11-2021 15:56

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın iki buçuk yıllık görev süresinde Elazığ Belediyesini tarihinin en yüksek borçlanmasına götürebileceği öğrenildi.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, belediyeyi bugüne kadar 1 MİLYAR 155 MİLYON TL yani eski para birimiyle 1 KATRİLYON 155 TRİLYON TL borçlandırmak üzere Belediye Meclis’inden yetki aldı.

Elazığ Belediyesinin, 24 Ocak depremi dolayısıyla gelen ödeneklere, şehrin çeşitli bölgelerinde 150 bin metrekareye yakın arsa satışına rağmen rekor bir şekilde borçlanmaya gidebileceği öğrenildi.

BELEDİYEYİ EN ÇOK BORÇLANDIRAN BAŞKAN OLABİLİR.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları görevinde henüz üçüncü yılına girmeden Elazığ Belediyesi’ni en çok borçlandıran Belediye Başkanı ünvanını elde etmiş olacak.

2019 yerel seçimlerinde Elazığ Belediye Başkanı seçilen Şahin Şerifoğulları, geçen sürede Elazığ Belediye Meclisi’nden 9 defa kredi almak üzere yetki aldı.

Elazığ Belediye Meclisi tutanaklarına göre Şahin Şerifoğulları Belediye meclisinden bugüne kadar 255 Milyon TL’nin yanı sıra 10 Milyar Japon yeni kredi kullanmak üzere yetki aldı.

Şerifoğulları meclisten aldığı borçlanma yetkilerini kullanırsa Elazığ Belediyesi toplamda 1 Milyar 155 Milyon TL yani eski para birimiyle 1 Katrilyon 155 trilyon TL borçlanmak durumunda kalacak.

YANILMAZ DÖNEMİNİN İKİ KATI BORÇLANMA

Elazığ Belediyesi’nin bu borç yükü Mücahit Yanılmaz’ın beş yıllık döneminin nerdeyse iki katı dolayında bir borçlanmaya denk geliyor.

6 Mayıs 2019 tarihli Belediye Meclis toplantısında ;Belediyenin toplamda 458 milyon 816 bin 726 lira borcu olduğunu ifade eden Başkan Şerifoğulları, EBUAŞ’ın da borcunun 159 milyon 110 bin 361 lira borcu olduğu bilgisini vermişti. Mücahit Yanılmaz döneminde Belediyenin toplamda yaklaşık 618 Milyon borcu bulunurken Şerifoğulları kendi döneminde bu borcun üzerine 1 Milyar 155 Milyon TL daha eklemiş olacak. Yanılmaz’ın beş yıllık dönemindeki Elazığ Belediyesi’nin borcunun 2 Katı bu dönemde borçlanılmış olacak.

BORÇLANMA MAYIS 2019’DA BAŞLADI

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ Belediye Meclis’inden ilk kredi çekme yetkisini göreve başladıktan yaklaşık olarak bir ay sonra 3 Mayıs 2019 tarihinde aldı. Asfalt yol kaplaması işi İçin 15 Milyon TL kredi yetkisi alan başkan ; aynı tarihte 5 Milyon TL’de itfaiye aracı almak İçin Belediye Meclisinden kredi çekme yetkisi aldı.

İKİNCİ KREDİ TALEBİ İLKİNDEN 2 AY SONRA

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, 20 Milyon TL’lik ilk kredi yetkisinden iki ay sonra 35 Milyon TL kredi çekme yetkisini 2 Temmuz 2019 tarihinde Belediye Meclis’inden aldı.

ARAÇ ALIMI İÇİN 56 MİLYON TL

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, araç alımı için Belediye Meclis’inden yetki aldı.

4 Ağustos 2019 tarihinde araç alımı için 16 Milyon TL borçlanma yetkisi alan

Belediye Başkanı Şerifoğulları, 2 Mart 2021 tarihinde ise temizlik aracı almak üzere 40 Milyon TL borçlanma yetkisi aldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜME 100 MİLYON TL

24 Ocak depreminden sonra şehirde depremzedelerin yaşadığı sorunların çözümü için hiçbir çalışma yapmayan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanmak üzere Belediye Meclis’inden 1 Temmuz 2021 tarihinde 100 Milyon TL gibi rekor bir borçlanma yetkisi daha aldı.

Abdullahpaşa Mahallesi Batı sitesinde yaşayan insanları konutlarını yapamadığından dolayı mağdur eden Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın kentsel dönüşüm adı altında bu kadar yüksek bir rakamda borçlanmasının ilerleyen süreçte paranın nerede harcanacağı tartışmalarının da önünü açmış oldu.

BORÇ BORÇLA KAPATILIYOR

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, çeşitli amaçlarla aldığı kredi çekme yetkileri almasının yanında belediyenin borçlarını ödemek için de kredi kullanma yetkisi alma yoluna gitti.

Şerifoğulları, 1 Temmuz 2021 tarihinde Belediye Meclis’inden 40 Milyon TL borçları ödemek üzere kredi çekme yetkisi aldı. Kendi döneminde şu ana kadar toplamda 75 Milyon TL borç ödemek için borç alan Şerifoğulları’nın katrilyonluk kredileri ödemek üzere bundan sonra ne kadar kredi çekmek üzere Belediye Meclis’inden yetki isteyeceğini zaman gösterecek.

ALT YAPI İÇİN REKOR KREDİ: 900 MİLYON TL( 10 Milyar Japon Yeni)

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ alt yapı çalışmalarında kullanılmak üzere 10 Milyar Japon yeni yani Türk Lirası ile bugünün kuruna göre tam tamına 900 MİLYON TL kredi çekme yetkisini 4 Ekim 2021 tarihinde aldı.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, tek kalemde 900 MİLYON TL borçlanma yetkisi ile hem kendi rekorunu kırdı hem de Elazığ tarihinin en çok kredi çeken Belediye Başkanı ünvanını ele geçirdi.

ELAZIĞ BELEDİYESİNDEN TARİHİ BORÇLANMA

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, görev süresinin henüz yarısında 1 Milyar 155 Milyon TL yani eski parayla 1 KATRİLYON 155 TRİLYON TL kredi çekme yetkisi alarak Elazığ Belediyesine tarihinin en borçlu dönemini yaşatacak gibi görünüyor.Geri kalan sürede çekilecek kredi ile Elazığ Belediyesi’nin personel maaşlarını dahi ödeyememesi gibi bir durumla karşı karşıya kalabilecek olması içten bile değil.

EBUAŞ’IN GÜNCEL BORCU BİLİNMİYOR

Başkan Şerifoğulları’nın, belediye Meclis’inden aldığı kredi çekme yetkileri ile belediyeyi ne kadar borçlandırılacağı bilinirken göreve geldikten sonra sermayesini 40 milyon TL den 85 milyon TL ye çıkarttığı EBUAŞ’ın güncel borcunun ise ne kadar olduğu bilinmiyor.

BELEDİYE NE KADAR ARSA SATTI? HAFTAYA SONSÖZ’DE.

Tarihinin en büyük borçlanmasına giden Elazığ Belediyesi 2,5 yılda toplamda 150 bin metrekareye yakın arsa satışı gerçekleştirdi.

Nerede ne kadar arsa satışı yapıldı? Bu satışlardan ne kadar gelir elde edildi? Hangi kuruma borç karşılığında ne kadar arsa verildi?

Bütün bu soruların cevabı haftaya Elazığ SONSÖZ Gazetesinde .