YEREL

89 TRİLYONLUK MEYDAN EL BİRLİĞİ İLE BİTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR.

İmzalanan Sözleşme rakamları ile KDV dahil yaklaşık 89 trilyona mal olacak Cumhuriyet Meydanını 29.Ekim tarihine yetiştirmeye çalışan Şahin Şerifoğulları’nın tüm belediye personelini meydanda çalıştırması bu işler ihale kapsamında değil mi sorusunu gündeme getirdi.

89 TRİLYONLUK MEYDAN EL BİRLİĞİ İLE BİTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları tarafından Recep Tayyip Erdoğan ismi yerine Cumhuriyet Meydanı ismi tercih edilen meydan isim tartışmalarının ardından şimdi de yapım maliyeti ile tartışma konusu oldu.

Cumhuriyet Meydanı yapımı için ihale sürecine ilişkin hukuki sıkıntıların yanında harcanan bütçenin 89 Milyon TL (89 Trilyon) olması tartışmaları daha da alevlendirdi.

Vatandaşlar bu paraya bir fabrika kursaydınız 100 lerce insan ekmek yerdi düşüncesini paylaşıyor.

BELEDİYE HARCAMALARI NE KADAR?

İmzalanan Sözleşme rakamları ile KDV dahil yaklaşık 89 trilyona mal olacak Cumhuriyet Meydanını 29.Ekim tarihine yetiştirmeye çalışan Şahin Şerifoğulları’nın tüm belediye personelini meydanda çalıştırması bu işler ihale kapsamında değil mi sorusunu gündeme getirdi.

Meydanın sözleşme bedeli toplamda 89 Trilyon ama bu bedel içerisinde belediyenin harcamaları bulunmuyor.

Cumhuriyet Meydanı’nın Elazığ Belediyesine maliyetinin ne kadar olacağı ise kesin olarak bilinmiyor.

ERDOĞAN YERİNE CUMHURİYETİ TERCİH ETMİŞTİ

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın mega proje diye bahsettiği ve Mücahit Yanılmaz’ın adını “RECEP TAYYİP ERDOĞAN MEYDANI”olarak koyacağını kamuoyuna paylaştığı Cumhuriyet meydanında son günlerde Elazığ Belediyesi Park ve bahçeler müdürlüğü ekipleri hummalı bir şekilde çalışıyor.

Elazığ Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çim ve çiçeklik sahaların tanzimi ve fidanların dikimi işlemlerinin ihale kapsamında olup olmadığını sizler için araştırdık.

İLK İHALEDE VAR!

“Çim Ve Çiçeklik Sahaların Tanzimi(Gübre Dahil),40 Cm Çap Ve 50 Cm Derinlikteki Çukurlara İbreli Büyük Fidanlarla Yapraklı Fidanların Topraklı Dikimi Ve Hereklenmesi,40 Cm Çap Ve 50 Cm Derinlikteki Çukurlara Yapraklı Fidanların Ve Çalıların Topraksız Dikimi Ve Hereklenmesi” kalemleri 19.02.2021 tarihinde 2021/42538 ihale kayıt numarası ile yapılan ve 21.06.2021 tarihinde 42.623.000,00 TRY ile sözleşmesi imzalanan KENT MEYDANI YER ALTI OTOPARKI VE MEYDAN DÜZENLEMESİ YAPIMI işinin Pursantaj cetvelinde yer alıyor.yüklenici firma tarafından yapılması gereken işlemleri günlerdir Elazığ Belediyesi Park ve Bahçeler müdürlüğüne bağlı personel tarafından yürütülüyor.

İKMAL İHALESİNDE DE VAR!

” Bitki dikim işçiliği, Nakliye, Herek, Sulama vs.” kalemleri 27.05.2022 tarihinde 2022/435840 ihale kayıt numarası ile yapılan ve 24.06.2022 tarihinde 35.223.223,00 TRY bedel ile sözleşmesi imzalanan “ELAZIĞ KENT MEYDANI YERALTI OTOPARKI VE MEYDAN DÜZENLENMESİ İKMAL YAPIM” işinin pursantaj cetvelinde yer alıyor.

NEDEN BELEDİYE PERSONELİ YAPIYOR?

Anahtar Teslimi Götürü Bedel üzerinden yapılan iki ihalenin pursantaj cetvelinde yer alan bazı işlemlerin Elazığ Belediyesi personeli tarafından yapılması ve yapılan işlemlerin Belediye Resmi sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılması kamuoyu tarafından “müteahhit firmanın yapması gereken işleri neden Elazığ Belediyesi Personeli yapıyor? sorularının sorulmasına neden oluyor.

KAMUOYU CEVAP BEKLİYOR?

-Sözleşme süresi 22.06.2021 - 02.03.2022 tarihlerini kapsayan ve halen tamamlanmayan “KENT MEYDANI YER ALTI OTOPARKI VE MEYDAN DÜZENLEMESİ YAPIMI”işi için yüklenici firmaya süre uzatımı verilmişmidir?

- Süre uzatımı verilmişse hangi sebeplerden dolayı verilmiştir?

- Sözleşme süresi 24.06.2022 - 29.07.2022 tarihlerini kapsayan ve halen tamamlanmayan “ELAZIĞ KENT MEYDANI YERALTI OTOPARKI VE MEYDAN DÜZENLENMESİ İKMAL YAPIM İŞİ”için yüklenici firmaya süre uzatımı verilmişmidir?

-Süre uzatımı verilmişse hangi sebeplerden dolayı verilmiştir?

-Yüklenici Firmaya süre aşımından dolayı herhangi bir cezai işlem uygulanmışmıdır?

--Elazığ Belediyesi personeli tarafından yapılan ve İki ihalenin pursantaj cetvelinde yer alan kalemler için yüklenici firmaya ödeme yapılacak mı?

Kamuoyu yukarıda sorduğumuz soruların cevaplarını Elazığ Belediyesi veya Yüklenici Firma yetkililerinden merakla bekliyor.

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin