YEREL
Giriş Tarihi : 24-09-2021 11:59   Güncelleme : 24-09-2021 12:44

AĞAM BİZİMLE EĞLENİYOR

Ak Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Elazığ’da iki yıldır devam eden ağır hasarlı binaların yıkımı ile ilgili şaibe ve tartışmalara ilişkin yaptığı açıklamalar ile hem iş dünyasından hem de kamuoyundan büyük tepki aldı.

AĞAM BİZİMLE EĞLENİYOR

Sosyal medyada paylaşım yapan vatandaşlar, “Bugün mü aklınıza geldi? Kimin malını kime veriyorsun?” şeklindeki yorumlarıyla Milletvekili Bulut’a tepkilerini dile getirdiler. Elazığ kamuoyu Milletvekili Bulut’un önerisini genel olarak sorunların çözümünde ciddi bir öneri olarak değerlendirmeyerek, “Ağam bizimle eğleniyor” repliğiyle yorumladı.

MİLLETVEKİLİ BULUT, HUKUKSUZLUĞA KAPI MI AÇIYOR?

Ağır hasarlı binaların yıkımı için bir komisyon kurulacağını ve bu komisyon aracılığıyla yıkımların Elazığspor’a verileceğini dile getiren Milletvekili Bulut’un bu açıklamasıyla adeta hukuksuz bir düzen teklifinde bulunduğunu dile getiren vatandaşlar; bir milletvekilinin kamunun ve vatandaşın hakkını koruması, işlerin ihale mevzuatına uygun bir şekilde yapılmasını savunması gerekirken tam tersi yeni şaibelere yol açacak bir öneride bulunmasının Ak Parti MKYK üyeliği gibi bir görevde bulunan ismi iyice tartışılır hale getirdiğini dile getirdiler.

AMAÇ MEŞRUİYET Mİ SAĞLAMAK?

Elazığ’da yıkımların ihale kanuna uygun bir şekilde yapılması gerekirken bazı kişilere ihalesiz bir şekilde verilmesinin kamu vicdanında çok büyük yaralar açtığı her kesim tarafından konuşulmasına rağmen Milletvekili Metin Bulut’un, adeta bu uygulamalara meşruiyet sağlayacak öneri de bulunması da ciddi bir öneri olarak değerlendirilmedi.

METİN BULUT, ELAZIĞ GÜNDEMİNDEN BİHABER Mİ?

Milletvekili Metin Bulut’un Elazığ’da aylardır tartışılan, haberlere konu olan şaibeli yıkımlar ile ilgili kendilerine bir şey ulaşmadığını dile getirmesi ise, ya şehirden gerçekten çok kopuk ya da hakikaten uzaklaşmış değerlendirmesinin yapılmasına neden oldu. Elazığ’ı yönettiği siyasi çevrelerde konuşulan yetenekli (!) danışmanın bu konularda Milletvekili Bulut’u bilgilendirmemiş olması mümkün mü? Bunu elbette ki ancak Milletvekili Bulut’un kendisi  bilebilir.

KONUYU HAFİFE ALMAK GERÇEKLERİ KAPATIR MI?

Bugüne kadar yıkımlarla ilgili iddialara “kamuoyunun gündemini işgal etmeye değmez konular” olarak değerlendiren Milletvekili Bulut’un, kamu hakkını bu kadar hafife almasının Ak Parti’nin temel misyonu ile ters düşen bir bakış açısı olarak değerlerilirken toplumda var olan her alanda haksızlık yapılıyor algısını ise güçlendirdiği vurgulanıyor.

BULUT’UN ÇELİŞKİSİNİN SEBEBİ NE?

Geçtiğimiz dönem Elazığspor Başkanı Selçuk Öztürk’ün takımın ligde kalması İçin gösterdiği kaynaklardan biri olarak yıkımların Elazığspor’a verilmesi teklifi zamana yayılarak geçiştirilerken; Elazığspor Başkanlığını Sedat Karataş’ın yaptığı dönemde kulübe daha fazla kaynak aktarılmasına karşı çıktığı iddia edilen Milletvekili Bulut’un bu dönemde ise kaynak aktarılması İçin kanunlara uyumayan bir metot önermesi kendisiyle çelişir bir tutum olarak değerlendirildi.

Miletvekilleri Bulut’un daha önceki tavrıyla bugün ki duruşu arısındaki çelişkinin gerekçesi kamuoyunda merak ediliyor.

Elazığ kamuoyu yapılan bu açıklamaların ardından çok sayıda sorunun cevabını merak ediyor.

SONSÖZ Olarak Elazığ kamuoyu adına soruyoruz.

1-Yıkımlar neden 2886 sayılı ihale kanuna göre yapılmıyor?

2-Bugüne kadar hangi firmalara ya da kişilere yıkım verildi?

3-Milletvekili Metin Bulut’un önerdiği komisyon mevzuata ve kanunlara uymayan bir şekilde yıkımları kime nasıl verecek?

4-Yıkım verilen firmalar neye göre belirlenecek?

5- Bu firmaların teklifleri neye göre değerlendirilecek?

6-Yıkım verilen firmalar ve teklifleri kamuoyuna açıklanacak mı?

7-Yıkımlar davaya konu olursa bu durumda Elazığ Milletvekilleri ve Elazığ Belediye Başkanı sorumluluğu üzerine alacak mı?

8-Yıkımı yapan firma Elazığspor’a ödeme yapmazsa ne yapılacak?

9- Vatandaşa ait binaların yıkımında hangi mevzuat uygulanacak? Vatandaşların onayı alınacak mı?

10-Milletvekili Metin Bulut’un önerisinin mevzuattaki ve kanunlardaki yeri nedir?