SİYASET
Giriş Tarihi : 18-04-2021 21:02   Güncelleme : 18-04-2021 21:02

AKMURAT İLK KEZ KONUŞTU

Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat, Baskil Belediyesi ve bir dernek aracılığıyla Avrupa'ya insan kaçakçılığı yapıldığı iddiaları üzerine açıklama yaptı.

AKMURAT İLK KEZ KONUŞTU

Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat, Baskil Belediyesi ve bir dernek aracılığıyla Avrupa'ya insan kaçakçılığı yapıldığı iddiaları üzerine açıklama yaptı. 

Yerel bir televizyon kanalına konuşan Belediye Başkanı Av. İhsan Akmurat, belediye aracılığıyla yurt dışına 55 kişinin çıktığını doğrularken, bu kişilerin 10 gün sonra Yurda dönüş yaptığını söyledi. 

Başkan Akmurat yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Alternatif Açılım Derneği. Reşit Kartal diye bir arkadaşımız, bir arkadaşımızla beraber bana bir projesinin olduğunu söylediler. Almanya'dan Mikail Sönmez diye bir iş adamı tarafından bir davet geldiğini ve bu davete benim de bir proje hazırlamam gerektiğini söyledi. Bunun için de belediye üzerinden bir proje yapmamız gerektiğini söyledi. Bu proje karşılığında ne şahsıma ne belediyeme her hangi bir teklifte bulunulmadığı gibi herhangi bir teklifte de bulunmadım. Bu projeyi bizler hazırladık. Alternatif Açılım Derneği ile beraber eğitim ve çevre temalı bir proje gerçekleştirdik. Bu projeyi belediyemizde hazırladık. Proje kapsamında Almanya'ya gidecek üyelerin 10 günlük gezi, eğitim çevre gezisi yapılacaktı. Yurt dışına gidenlerin 7-8'i Baskilli. Hepsi Elazığlı. 90 kişilik listeden 35'i pandemiden dolayı gitmediler. 55 kişi de pasaportlarını çıkardılar. Pasaportlarını çıkardıktan sonra Türkiye'den 08-10-2020 tarihinde Almanya'ya giriş yaptılar. 10 gün boyunca oradaki programa eşlik ettiler. 10 gün sonunda da Türkiye döndüler. Türkiye'ye giriş yapıldıktan sonra dernek yöneticilerinin bize taahhüt ettikleri gibi bütün dönüş yapan kişilerin pasaportları bize teslim ettiler. Biz projemizin arkasındayız. Yapmış olduğumuz proje, tamamen altyapısı olan bir proje. Burada belediyenin her hangi bir zararı olmamıştır. Bir gideri olmamıştır. Kamu zararı söz konusu değildir. Şahsım ve belediyem olarak her hangi bir menfaatim de olmamıştır" 

KAYNAK:ELAZIĞ HABER AJANSI