YEREL
Giriş Tarihi : 05-01-2022 09:29   Güncelleme : 05-01-2022 09:53

AKTARIMA EVET HESAP VERMEYE "HAYIR’SIZ"

Elazığ Belediyesi’nin tartışmalı şirketi EBUAŞ’a Belediye bütçesinden 30 Milyon Tl daha aktarıldı.

AKTARIMA EVET HESAP VERMEYE

Elazığ Belediyesi’nin  tartışmalı şirketi  EBUAŞ’a belediye bütçesinden sürekli para aktarılırken, bu şirketin Belediye Meclisine hiçbir şekilde hesap vermemesi yeni tartışmaların önünü açtı. Aktarıma Evet diyen Ak Partili Meclis üyelerinin konu hesap vermeye gelince “Hayırsız evlat” değerlendirmesi yapmaları kamuoyunda kafaları karıştırırken EBUAŞ’a aktarılan paralar nerelerde kullanılıyor sorularını da gündeme taşıdı. 
30 MİLYON DAHA AKTARILDI 
Elazığ Belediyesi’nin kara kutusu haline getirilerek hiçbir denetim ve hesap verme işleminin gerçekleştirilmediği EBUAŞ’a 30 Milyon TL daha aktarılarak Belediye bütçesinde yeni kara delikler açılmaya devam ediliyor.

SERMAYESİ 40 MİLYONDAN 115 MİLYONA ÇIKTI
2019 yerel seçimlerinde  Elazığ belediye başkanı seçilen Şahin Şerifoğulları göreve geldiğinde sermayesi 40 milyon TL olan Ebuaş’ın sermayesini önce 65 milyona daha sonra 85 milyona şimdide 115 milyona çıkardı.
Seçildiği günden bugüne kadar EBUAŞ'a Belediye bütçesinden toplam olarak 75 milyon TL aktaran Şerifoğulları’nın  zarar ettiği belirtilen şirkete bu kadar önem vermesinin nedeni ise merak ediliyor.

EBUAŞ NEDEN ZARAR EDİYOR?
Bünyesinde Kültürpark,Elbüs,Şehit Fethi Sekin mesire alanı,Cip Mesire alanı,Kent-Köy,işletmeciliği,El emeği göz nuru çarşısı ve Belediye Merkez Binasındaki kantin işletmeciliği gibi ticari işletmeler bulunan şirketin zarar etmesine rağmen düzenli olarak belediyeden para aktarılması kafalarda soru işaretleri oluşturuyor.

SERMAYE DÜZENLİ OLARAK ARTIRILDI
Mücahit Yanılmaz görevi bıraktığında sermayesi 40 milyon Tl olan EBUAŞ’ın sermayesinin ;
2020 Mart ayı Belediye Meclisi toplantılarında 40 milyondan 65 milyona çıkarılmasına oy birliğiyle karar verildi.
2021 Ocak ayı Belediye Meclisi toplantısında 65 milyondan 85 milyona çıkarılmasına oy çokluğuyla karar verildi.
2022 Ocak Ayı belediye meclis toplantılarında 85 milyondan 115 milyona çıkarılmasına oy çokluğuyla karar verildi.

30 MİLYONLUK AKTARIM TALEBİNE MHP’DEN İTİRAZ 
Elazığ Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısı meclis başkanvekili Aydın Kara başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda belediyeye bağlı olan EBAUŞ şirketinin 85 milyonluk sermayesinin 115 milyona çıkartılması talebine cumhur ittifakı ortağı olan MHP'den itiraz geldi.

“EBUAŞ'DA BİZİM HAYIRSIZ EVLADIMIZ”
EBUAŞ'ın zarar ettiğini ve sermaye aktarımına ihtiyaç olduğunu belirten Meclis başkanvekili Aydın Kara, “EBUAŞ'ta bizim hayırsız evladımız diyelim artık yapacak bir şeyimiz yok sıkıntıları defalarca başkanımız burada anlattı. Ne yapalım hayırsız diye kapıya atacak halimiz yok. İnşallah ıslah olur bir gün bize para kazandırır düşüncesiyle devam ediyoruz”  dedi.
“3 YIL GEÇTİ EBUAŞ'IN GENEL MÜDÜRÜ BİLGİ VERMEDİ”
3 yıldır yapılan çalışmalarla ilgili EBAUŞ genel müdürü tarafından bilgi verilmediğini belirten MHP meclis üyesi Behçet Susmaz,
“Eski belediye başkanı Mücahit Yanılmaz bey döneminde de bu dönemde de biz devamlı EBUAŞ ile ilgili endişelerimizi sıkıntılarımızı ifade etmeye çalışıyoruz.
Biz EBUAŞ'ın düşmanı değiliz, orada çalışan insanların da düşmanı değiliz, belediyenin de düşmanı değiliz. Burada bazı endişelerimiz var bunları biz hep gündeme taşıyoruz.
Allah rızası için üç sene geçti bu EBUAŞ'ın genel müdürü olacak beyefendi bir gün grubumuzu çağırıp da ‘arkadaşlar gelin ben size projelerimizi, yaptıklarımızı anlatayım, endişelerinizi gidermek için size bilgi vereyim' demedi.Bu sayın genel müdürümüz meclise gelmez çünkü Ak Partili meclis üyesi arkadaşlarımız memnun oyda veriyor, para da veriyor.
Ak Parti meclis üyesi arkadaşlar ellerini kaldır indir onlar için mesele değil.  Memnun olmayanlara izah etmesi lazım bizim için sıkıntı. EBUAŞ sizin evladınızdı hayırsız evlat olduğunu ben söyledim siz de kabul ettiniz” diye konuştu.
“BUNA ÖNLEM ALMIYORSAK YANLIŞ İŞ YAPIYORUZ DEMEKTİR”
EBAUŞ'ın zarar etmesine rağmen buna bir önlem alınmadığını belirten CHP meclis üyesi Cafer Yeşil ise,”Bir yer zarar ediyorsa buna bir önlem almıyorsak burada yanlış iş yapıyoruz demektir. Eğer bir yerde sorun varsa bu soruna çözüm bulmamız lazım. Eğer EBUAŞ hayırsız evlatsa hayırlıya çevireceğiz. Bir şekilde bu sorunu çözmemiz gerekiyor.Bir şirket 3 yıldır zarar ediyorsa 4'üncü yılda kimse kusura bakmasın şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz lazım onun için buna bir çözüm getirmemiz lazım” ifadelerini kullandı.
Yapılan görüşmelerin ardından EBUAŞ'a 30 milyonluk sermaye aktarımı önerisi mecliste oy çokluğuyla kabul edildi.
TEK RED OYU SUSMAZ’DAN
Oylamaya katılan Belediye Meclis üyelerinden Behçet Susmaz’ın red oyuna karşılık diğer meclis üyelerinin kabul oylarıyla Ebuaş’ın sermayesi 115 milyona çıkarıldı.
EBUAŞ, ÖRTÜLÜ ÖDENEK OLARAK MI KULLANILIYOR?
EBUAŞ’ın neden zarar ettiğini sorduğumuz kaynaklar en büyük zararın Mücahit Yanılmaz döneminde  elektrikli otobüsleri almak için kullanılan Euro ödemeli kredinin olduğunu ileri sürüyorlar. Aradan geçen bu kadar süre ve aktarılan paralar ile kredinin ne kadarının ödendiği,kalan kredi borcu miktarının ise ne olduğu bilinmiyor. 
EBUAŞ 'ın yılda ne kadar kredi ödediği, aktarılan paraları nerelere harcadığı gizli saklı tutulduğundan şirket hesaplarının adeta örtülü ödenek gibi kullanıldığı kamuoyunda sıklıkla konuşuluyor.

EBUAŞIN BORCU NE KADAR?
Göreve geldiğinde Ebuaş’ın borcunun 159.110.361.00 (Yüzellidokuz milyon yüzonbin üçyüz altmışbir bin Tl) olduğunu açıklayan Şerifoğulları’nın şirkete 75 milyon TL aktarmasına rağmen Ebuaş’ın güncel borcunun ne kadar olduğu ise yetkililer tarafından açıklanmıyor.

PARA AKTARMAKTAN BAŞKA BİR YOL YOK MU?
Belediyeye ait işyerlerini sembolik rakamlarla kiralayarak ticaret yapan şirketin zarar ediyor olmasına rağmen devamlı sermaye artışı yapmak dışında herhangi bir girişimin yapılmaması şirketin arpalık olarak kullanılması olarak yorumlanıyor.
Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz uzmanlar sürekli zarar eden şirketlerde muhakkak  idari bir sıkıntı vardır.Önce bu sıkıntının giderilmesi ile başlanılması gerekir.Personel azaltmak,harcamaları kısmak,zarar eden işletmeleri tasfiye etmek daha sonra atılacak adımlardır.Bu adımlar atılmaz ve sistem aynen devam ederse borç katlanarak artar ve ileride çok daha vahim sonuçlar doğmasına sebep olur diye görüş beyan ettiler.

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA