YEREL
Giriş Tarihi : 26-05-2022 10:27

ALTYAPI İHALELERİNDE YENİ SÜRPRİZ

Öncelik yağmur suyu değilmiş

ALTYAPI İHALELERİNDE YENİ SÜRPRİZ

Elazığ Belediyesi tarafından ilki 20 Mayıs’ta İkincisi ise 21.Haziran’da yapılacak olan Alt yapı ihalelerinde yağmur suyu ve kanalizasyon şebekesi yenileme çalışmasının sadece 12.808 metre olduğu öğrenildi.

Elazığ’da geçtiğimiz haftalarda yaşanan sel felaketinin ardından alt yapı sorununu çözmek için ihaleyi 20 Mayıs’ta yapacaklarını açıklayan Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın ifade ettiği ihalenin detayları ortaya çıktı.

Elazığ Belediyesi tarafından yapılan ve yapılacak olan ihaleler kapmasında sadece 12.808 m kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesi yenilemesi yapılacağı öğrenildi.

Sosyal medyadan alt yapı sorununa ilişkin paylaşım yapan Elazığ Belediye başkanı Şahin Şerifoğulları’nın yılların problemi dediği altyapıdaki kastının içme suyu şebekesi olduğu ortaya çıktı.

Yaşanan sel felaketi üzerine Şerifoğulları’nın sosyal medya paylaşımıyla sevinen vatandaşların sevinçleri kursaklarında kaldı.

İHALE 3 BÖLGE HALİNDE YAPILACAK

Daha önce gazeteniz SONSÖZ tarafından açıklandığı gibi Altyapı yenileme projesi üç bölge üzerinden 3 ayrı ihale yapılarak yürütülecek.

BİRİNCİ BÖLGE İHALESİ 20 MAYIS’TA YAPILDI

Akpınar, Çarşı, Çatalçeşme, Doğukent, Esentepe, Harput, İzzetpaşa, Karşıyaka, Kırklar, Kültür, Nailbey, Mustafapaşa, Salıbaba, Ulukent, Üniversite, Yıldızbağları, Zafran ve Yeni Mahalle bölgelerini kapsayan Elazığ İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Hattı 1. Bölge Yapım İşi İhalesi 20 Mayıs Cuma günü gerçekleştirildi.

İKİNCİ BÖLGE İHALESİ 21 HAZİRAN’DA

Aksaray, Ataşehir, Beyyurdu, Gümüşkavak, Hicret, Kızılay, Sanayi, Sarayatik ve Sürsürü Mahallelerini kapsayan Elazığ İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Hattı 2. Bölge Yapım İşi İhalesi 21 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

KANALİZASYON VE YAĞMUR SUYU ŞEBEKE HATTI YOK DENECEK KADAR AZ

İlki 20.Mayıs’ta ikincisi ise 21.Haziranda yapılacak olan Elazığ İçmesuyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Hattı Yapım İşi”ihaleleri kapsamında yer alan imalatların sadece %5 i kanalizasyon ve yağmur suyu şebeke hattını kapsıyor.

İLK İHALEDE SADECE 3058 METRE

20.Mayıs tarihinde yapılan “Elazığ İçmesuyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Hattı 1.Bölge Yapım İşi” ihalesinde 295.030 metre Polietilen ve duktil borunun döşeneceği sözkonusu ihale kapsamında kanalizasyon ve yağmur suyu şebeke hattı döşemesi sadece 3.058 metre olduğu öğrenildi.

İKİNCİ İHALEDE 9.750 METRE

21.Haziranda yapılacak olan “Elazığ İçmesuyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Hattı 2.Bölge Yapım İşi”ihalesinde ise 258,651 metre polietilen ve duktil borunun döşeneceği ihale kapsamında kanalizasyon ve yağmur suyu şebeke hattı döşmesi 9.750 metre olarak belirlendi.

27 MAHALLENİN SEL PROBLEMİ YOKMU?

Projeye göre İhale kapsamında 1.Bölge ve 2.Bölge içerisinde yer alan 27 mahallenin kanalizasyon ve yağmursuyu şebeke hattına fazla ihtiyaç duyulmadığını belirten uzmanlar” demekki bu mahallelerde kanalizasyon ve yağmursuyu şebeke hattına aşırı derecede ihtiyaç yokmuş.”dediler.

Akpınar, Çarşı, Çatalçeşme, Doğukent, Esentepe, Harput, İzzetpaşa, Karşıyaka, Kırklar, Kültür, Nailbey, Mustafapaşa, Salıbaba, Ulukent, Üniversite, Yıldızbağları, Zafran ve Yeni Mahalle bölgelerini kapsayan 1.Bölge de 3.058 metre ,Aksaray, Ataşehir, Beyyurdu, Gümüşkavak, Hicret, Kızılay, Sanayi, Sarayatik ve Sürsürü Mahallelerini kapsayan 2.Bölgede ise 9.750 metre kanalizasyon ve yağmur suyu şebeke hattı döşemesinin yapılacak olması akıllara soru işaretleri getirdi.

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz uzmanlar” Yağmur suyu şebeke hattına en fazla ihtiyaç duyulan bu bölgelerde yok denecek kadar az imalatın konulmuş olması proje hakkında tereddütler meydana getiriyor.Acaba bu mahallelerin kanalizasyon ve yağmur suyu hattı problemi abartıldığı kadar fazla değilmi?dediler.

ÖNCELİK İÇME SUYU ŞEBEKE HATTIYMIŞ

3 Bölge halinde yapılacak olan “Elazığ İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Hattı Yapım İşi”ne 1.Bölge ve 2.Bölge olarak belirlenen Akpınar, Çarşı, Çatalçeşme, Doğukent, Esentepe, Harput, İzzetpaşa, Karşıyaka, Kırklar, Kültür, Nailbey, Mustafapaşa, Salıbaba, Ulukent, Üniversite, Yıldızbağları, Zafran,Yeni Mahalle, Aksaray, Ataşehir, Beyyurdu, Gümüşkavak, Hicret, Kızılay, Sanayi, Sarayatik ve Sürsürü mahallelerinden başlanması ve bu mahallelerde az denecek kadar kanalizasyon ve yağmur suyu şebeke hattının yer almaması kamuoyu tarafından “demekki belediyenin önceliği içme suyuymuş.Öncelik Kanalizasyon ve yağmur suyu hattı değilmiş.”diye yorumlanıyor

ŞEHİR İKİ DEFA MI KAZILACAK.

Şehirlerin alt yapı projeleri yapılırken kanalizasyon,içme suyu ve yağmur suyu şebeke hattının aynı anda döşenmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar “iki defa kazı yapılması zor ve maliyetli bir iş. Sözkonusu yapılan ve yapılacak ihalelelerde 553.681 metre polietilen ve duktil borunun kullanıldığı hatlarda 12.808 metre kanalizasyon ve yağmursuyu şebeke hattının yer alması ne anlam ifade ediyor anlamadık.Bu mahallelerde altyapı sorunu yoksa veya bu kadar azsa yaşanan sel felaketinin nedeni ne?Kanalizasyon ve yağmur suyu şebeke hattı döşemesi en son ihaleye bırakıldıysaş ehirde ikinci defa kazı yapılacak ve vatandaşlar aynı çileleri ikinci kez yaşamak zorunda kalacaktır”dediler.

KAMUOYU AÇIKLAMA BEKLİYOR

Belediye Başkanı Şerifoğulları tarafından”yılların problemini ortadan kaldıracağız dediği”Elazığ belediyesi Basın yayın ve halkla ilişkiler müdürlüğü tarafından Basına gönderilen maillerde “yıllardır ötelenen” ve“yıllardır şehrimizin çözüm bekleyen önemli bir sorunu”olarak ifade edilen

Elazığ tarihinin en büyük borçlanması ile yapılacak ,şehrin bütününü en az üç yıl etkileyecek proje ile ilgili tatmin edici açıklamaların bugüne kadar yapılmaması kamuoyu tarafından ilginç bulunuyor.Vatandaşlar ”Bu kadar önemli bir proje bir tweet ve bir mail ile anlatılıyorsa vay halimize”diyorlar.

Kamuoyu ise Şehri en az üç yıl etkileyecek böylesine önemli proje ile ilgili belediye yetkililerinden geniş bir açıklama bekliyor.

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin