YEREL
Giriş Tarihi : 07-07-2021 16:38   Güncelleme : 07-07-2021 16:38

ARAÇLAR SÜS İÇİN Mİ ALINDI?

Köylere hizmet götürmek ve İl Özel İdaresi tarafından araç kiralamalarının önüne geçmek amacıyla 2020 yılında alınan 28 yeni aracın kurumda araçları kullanacak personel olmadığından dolayı depoda çürümeye terk edildiği,kurumun halen daha araç kiralamaya devam ettiği ortaya çıktı

ARAÇLAR SÜS İÇİN Mİ ALINDI?

Hani bir söz var. Devletin malı deniz yemeyen ….. diye. Bu örneği kanıtlayacak bir hizmet (!) anlayışı yaşandı. Elazığ'da Köylere hizmet götürmek ve İl Özel İdaresi tarafından araç kiralamaların  önüne geçmek amacıyla 2020 yılında alınan 28 yeni araç, Vali Erkaya Yırık, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Metin Bulut ile Zülfü Tolga Ağar, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Yıldız, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş, kurum ve kuruluş, STK temsilcileri ile çalışanlar katıldığı törenle hizmete girmişti.
Ancak, İl Özel idaresi tarafından bir yıl önce alınan araçları kullanacak personel olmadığından dolayı araçların depoda çürümeye terk edildiği onun yerine kiralama araçlarla hizmet verildiği belirtildi.


MHP İl Genel Meclis üyesi Aytunç Sunguroğu, Mecliste yaptığı konuşmada; ”2019 yılında 10 tane greyder kiralanmış, pikap 8 tane, servis otobüsü 5 tane, minibüs 7 tane, otomobil 9 tane, kamyon 8 adet kiralanmış, 2020 yılında ise greyder 10 tane, pikap 12 tane, servis otobüsü 8 tane, minibüs 7 tane, otomobil 9 tane, 2021 yılında il özel idaresi araç almasına rağmen grayder 10 tane, pikap 12 tane, otomobil 9 olmak üzere araç kiralanmış.
Bizim kullanmadığımız araçlarımız var. Bunun sebebi de biz bir konuya dikkat çekmek istedik. Bütçenin %30 dan fazla personel alma şansımız yok. Geçen gün insan kaynakları müdürümüzde açıklama yaptı. %29,5 tayız. Bizim şu anda acilen personele ihtiyacımız var. O yüzden personel alımlarında dikkatli olunması konusunda bazı konuşmalar yaptık. Benim öğrendiğim kadarı ile kurumumuz İç İşleri bakanlığına personel alımı için müracaatta bulunmuş, maalesef ret gelmiş. Tasarruf tedbirleri nedeniyle ret gelmiş. Onun için satın aldığımız araçlar şu anda yatıyor. Çünkü operatörümüz yok. Şoförümüz yok. İki sene önce Keban gölüne almış olduğumuz 300 bin küsur  TL’ye aldığımız tekneye para verdik. Kaptanı olmadığı için orada hurda vaziyette yatıyor.
Bunu neden anlattım. Buraya aktarılacak personellere, çok dikkat etmek zorundayız. İhtiyaç listesi çıkartılmış, ihtiyaç duyulan greyder operatör 3, şoför 20 tane ihtiyaç var.  Dozer operatörü 1 tane, ekskavatör operatörü 1 tane, katı atık toplama elemanımız yok. Çöpleri yatırım AŞ’den personel alarak yapıyoruz. Silindir operatörüne 1 adet, Vinç operatörüne 1 tane olmak üzere 41 personele ihtiyaç var” dedi.
2020 yılında törende ne konuşulmuştu; 
Geçtiğimiz yıl Valilik koordinesinde İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği bünyesine kiralamanın önüne geçmek için 15 kamyon, 4 greyder, 4 kazıcı yükleyici, 4 minibüs ve bir silindir aracı olmak üzere toplam 28 araç alınmıştı.Araçların hizmete girmesi için yapılan törene ise Vali Erkaya Yırık, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Metin Bulut ile Zülfü Tolga Ağar, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Yıldız, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş, kurum ve kuruluş, STK temsilcileri ile çalışanlar katılmışlardı.
Vali Erkaya Yırık, “ Özel İdare, belediyenin olmadığı yerlerde vatandaşın hizmetkarıdır. Elazığ’da 549 köy var. Bu kadar köye sahip bir vilayette bu araçların ne anlama geldiğini o köy sayısından anlıyoruz. Alet kötü olursa iyiliği getiremezsiniz, güzellik olmaz. Onun için araçlar güzel olacak. Bu güzel araçlar bu aziz millete hizmet edecek. Bu araçlar toplamda 28 adet, 15 kamyon, 4 greyder, 4 kazıcı yükleyici, 4 minibüs ve bir silindir devasa bir ekip ve ekipman" olarak nitelendirmişti.

Vali Erkaya Yırık’ın Özel İdare, belediyenin olmadığı yerlerde vatandaşın hizmetkarıdır dediği açıklamasından sonra araçların depoda çürümesine nasıl bir yanıt vereceği merak ediliyor

KAYNAK:ELAZIĞINSESİ.COM