YEREL
Giriş Tarihi : 07-07-2021 13:35   Güncelleme : 07-07-2021 13:35

ARTIK DEĞİŞİM ZAMANI

Elazığ Esnaf Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkan adayı Ahmet Doğan,Elazığ Esnaf ve Sanatkarları Kredi Kooperatifinde artık değişimin esnafın geleceği açısından şart olduğunu ifade etti.

ARTIK DEĞİŞİM ZAMANI

Elazığ Esnaf Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkan adayı Ahmet Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Muhammet Şağbanşua’yı ziyaret ederek Temmuz ayı sonunda yapılacak olan seçimlerede Elazığ Esnaf ve Sanatkarları Kredi Kooperatifinde artık değişimin esnafın geleceği açısından şart olduğunu ifade etti.

Kooperatifler aile şirketi değildir…

Doğan ziyareti esnasında Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifinde 40 yıla yakın bir süreden beri aynı zihniyetin yönetimde olduğu bu durumun kurumsal yapıya zarar vererek kooperatifin aile şirketine döndüğünü ifade etti. Doğan değerlendirmesinde, “Esnaf ve sanatkarlarımızın şunu iyi bilmesi lazım. Kooperatifler bir aile şirketi değildir. Bir şahıs işletmesi değildir. Bir kişiye ait işyeri değildir. Tamamen esnaf ve sanatkarların hizmetinde olan bir kuruluştur. Esnaflara kredi verilirken ayrım yapılması mümkün değildir. Böyle bir ayrım yapamazsınız. Sadece kredi verirken yasal süreçleri var o şartları taşıdıktan sonra esnaf sicile kayıtlı olduktan sonra her esnaf ve sanatkarımıza krediden faydalanması gerekir. Kooperatiflerin esnaf ayrımı yapması mümkün olamaz.”

Her esnaf ve sanatkar Kooperatifin doğal bir ortağıdır…

Başkan Adayı Doğan her esnafın Kooperatifin doğal bir ortağı olduğunun altını çizerek “Esnaf bankada müşteri, kooperatifte ise doğal ortaktır. Yani esnaf hangi kooperatife kayıtlı ise o kooperatifin ortağıdır. Biz adaylığımızı açıkladığımızda söylediğimiz gibi kooperatifimizi ortaklarımızla birlikte yöneteceğimizi söyledik. Biz, o göreve geldiğimizde ömür boyu başkanlık yapmayacağız. Söylüyoruz, biz geldiğimizde iki dönem başkanlık yapacağız bir dönem yönetim kurulu üyeliği yaparız ondan sonra alttan gelen genç arkadaşlara görevi teslim ederiz. Orası kooperatif yönetiminin değil tamamen ortaklarınındır. Esnaf ve sanatkarların hizmet yeridir.”

Deprem ve Pandemi sürecinde Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifimiz maalesef sınıfta kaldı…

Doğan, 24 Ocak 2020 ve hemen ardından tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 sürecinde Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifinin üzerine düşen sorumlulukları yerine getiremediğini iddia ederek, “İlimizde üç ayrı kredi kooperatifi var. Bunlardan ikisi mevcut bütçesinin yada kendilerine tanımlanmış olan Halk Bankası üzerinden kullandırılan kredinin tamamını esnaflara kullandırarak ek kredi talebinde bulundular. Ancak Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifimizin halen kullanılmamış 10 milyon civarında tanımlanmış banka kredisi bulunuyor. Deprem sonrası ve pandemi sürecinde yıllık faiz oranı %10’lara tekabül eden bu krediyi kullanamayan bir çok esnaf %20 faiz oranı ile mecburen kredi kullanmak zorunda kaldılar. Bu durum esnaflarımız için çok büyük bir kayıp. Bugün Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifimizin kullandırmadığı 10 milyon esnaflara dağıtılsa idi iç ticarette çok büyük bir rahatlama yaşanabilirdi. Bu zor süreçte zaten hiçbir esnaf ve sanatkarın bu krediyi barda-pavyonda yiyecek hali yok. Herkes ticaretini ayakta tutmanın derdinde. Sudan bahanelerle bu kredinin zor durumdaki esnaflara kullandırılmasından maalesef imtina edilmiştir.”

Esnaf ve Sanatkarlara çağrı…

Elazığ Esnaf ve Sanatkarları Kredi Kooperatif Başkan adayı Temmuz ayı sonunda yapılacak olan genel kurula mutlaka tüm esnafların katılım göstermesi gerektiğini belirterek, “Ben Elazığ doğumluyum. Bir kamu bankasında uzun yıllar çeşitli kademelerde görevlerde bulundum. Esnaf ve Sanatkarın içinde bulunduğu durumu ve beklentilerini çok iyi biliyorum. Devletin imkanlarının kullandırılması için mesai kavramı gözetmeksizin özverili şekilde gayret gösterilmesi gerekiyor. Bu makamlar vebal ister ve sorumluluk ister. Çok şükür bunun bilinci içerisindeyiz. Esnaf ve Sanatkarlarımızdan öncelikli beklentimiz ilimizde köhne yapıların değişimi için artık irademizi ortaya koyalım. Seçime katılım gösterelim. Eğer bir değişim istiyor isek bu sorumluluk hepimizin. Bizler ilimiz esnaf ve sanatkarlarının yakından tanımış olduğu bir ekiple birlikte bu değişim için ayağa kalkmış bulunmaktayız. Ziyaret ettiğimiz her esnaf ve sanatkarımız da bunu çok istiyor ve bir dokunuyorsun bin ah işitiyorsun. Önümüze bir sandık gelecek ve biz bu sandığa giderek değişimi gerçekleştireceğiz. Bunun için yapmamız gereken sadece en fazla bir saatimizi bu işe ayırmaktır. Ben ilimiz esnaf ve sanatkarlarına güveniyorum. Çok proaktif ve dinamik bir yapıyı inşallah hep birlikte kurarak yönetimi de birlikte yapacağız” değerlendirme