YEREL
Giriş Tarihi : 28-02-2023 14:41   Güncelleme : 28-02-2023 14:52

ASLINA UYGUN RESTORE EDİLMELİ

Elâzığ Öğretmenevi binasının son düzenlemeler ile etrafının boşaltılması tarihi yapının yıllar içinde uğradığı kötü müdahaleleri de gözler önüne serdi.

ASLINA UYGUN RESTORE EDİLMELİ

29 Mayıs 1933 tarihinde inşasına başlanan anıtsal bu kültür varlığımız 23 Şubat 1934 tarihinde hizmete açıldı. Uzun yıllar Halkevi olarak kentimize hizmet verdi. Tarihi yapının bu süreçte iyi korunduğu ve aslına müdahale edilmediğini tarihi belgelerden biliyoruz. 


Özellikle 1980 sonrası yapının orjinal özelliğini bozan çok sayıda yanlış uygulama olduğu bugünlerde gün yüzüne çıktı. Bugün bu çirkin müdahaleleri ancak yapının etrafına eklenen binaların yıkılmasıyla gözlerimiz görmüş oldu.

 
Elâzığ insanının büyük çoğunluğu tarihi yapının bu çirkin eklentilerinden biran önce kurtarılmasını yetkililerden beklemekte. 
Tarihi yapının bu görünümü ile kentimize yakışmadığını düşünen vatandaşlar  Elâzığ Belediyesi’nden tarihi yapının biran önce aslına uygun olarak restore edilmesini bekliyor.


Tarihi yapı restorasyonu sürecinde etrafında bir dönem hizmet veren çocuk parkının da yeniden dizayn edilmesini isteyen Elazığlılar “Park geleneksel çocuk oyunlarının oynanacağı bir şekilde dizayn edilmelidir”dediler.


Elâzığ Belediyesi’nden binayı ve çevresini düzenlerken geçmişin izlerini özenle korumasını isteyen vatandaşlar bundan sonrada Elazığ kentinin hafızası olan bu tür yapıların itinayla korunmasını arzu ettiklerini ifade ettiler.

AdminAdmin