SİYASET
Giriş Tarihi : 16-11-2020 10:45   Güncelleme : 16-11-2020 10:45

BABACAN”SAHİPSİZLİK HİSSİ ELAZIĞ’DA VAR”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1’inci Olağan İl kongresine katılmak üzere Elazığ’a geldi.

BABACAN”SAHİPSİZLİK HİSSİ ELAZIĞ’DA VAR”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, kongre öncesinde Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen deprem nedeniyle evleri hasar gören vatandaşlar için kurulan konteyner kentİ ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet edip, sorunları ve talepleri dinledi.

Daha sonra kongrenin gerçekleştirileceği otele geçen DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve basın mensuplarıyla görüştü. STK yöneticilerinin sorularını yanıtlayan Babacan, partisinin çalışmaları ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyleyen Babacan, “Bu sorunlar gittikçe büyüyor. Bu problemlerin çözümünün olmadığını, mevcut yönetimle bu problemlerin çözümünün olmayacağına kanaat getirdiğimiz için yeni bir siyasi hareketle yolumuza devam ediyoruz.” dedi.

Babacan daha sonra Deva Partisi Elazığ 1. Olağan Kongresi’ne katıldı. Kongrede konuşan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ülke ve Elazığ gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Demokrasi ve Atılım Partisi Elazığ İl Teşkilatı 1.Olağan Kongresi Genel Başkan Ali Babacan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.Gerçekleştirilen Kongreye Genel Başkan Ali Babacan’ın yanısıra Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakçı,Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Fazıl Hüsnü Erdem,Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Mustafa Nuri Akbulut,Chp Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan,İyi Parti Elazığ İl Başkanı Mevlüt Or,Deva Partisi yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

Divan Başkanlığını Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakcı’nın yaptığı kongrede Murat Dağhan İl Başkanlığına seçildi.
 

DAĞHAN”PARTİMİZ UMUT HAREKETİDİR.

Deva Partisi Elazığ il başkanı Murat Dağhan yaptığı konuşmada;partilerinin umut hareketi olarak Türk Siyasi Arenasına çıktığını belirterek “Bir umut hareketi Olarak Türk Siyasi Arenasına çıkan partimiz,tarihi bir sorumlulukla ülkemizi her alanda inşa taahhüdünde bulunmuştur.Bu öyle bir inşa sürecidir ki en temel insan haklarından olan düşünce özgürlüğüne vurulan zincirlerin kırılmasıdır.Geleceğimizin ve beraberliğimizin teminatı olan ancak özü unutulmuş,sadece dillerde yer alan demokrasimizin yeniden canlandırılmasıdır.Devletin temeli,insanlarımızın en büyük güvencesi olan ve yokluğunu en çok hissettiren adeletin en çok özgürleştirilmesidir.Bu öyle bir inşadır ki gönüllere korku veren,ötekileştirme üzerine kurulmuş,nefretten beslenen siyasi anlayışın artık milletimizin üzerinden elini çekmesidir”ifadelerini kullandı.
 

BABACAN”ELAZIĞ’DA OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUM”

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise”Bugün binlerce yıllık antik şehir Harput’ta olmaktan,sekiz köşeli şapkalrıyla erdem timsali olan Elazığlı dostlarımın arasında olmaktan,Balakgazi2nin,Arapbaba’nın,Beyzade Efendi’nin,Şehidimiz Fethi Sekin’in şehrinde olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

“KURULAN KOMİSYONDA DEPREM TECRÜBESİ OLAN ELAZIĞ’DAN TEMSİLCİ YOK”

Elazığ ziyaretinde, deprem sonrası konteyner kent'e ziyarette bulunduklarını ve depremin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen depremzedelerin sorunlarının çözüme kavuşturulmadığını belirten Babacan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Elazığ’da yaşanan acı felaketin üzerinden 10 ay geçti ama vatandaşlarımız hala kalıcı konutlar ile ilgili belirsizlik yaşıyor. Birkaç gün önce TBMM’de depremlere karşı alınabilecek önlemleri araştırma komisyonu kuruldu. Çok taze bir deprem tecrübesi olan Elazığ’dan maalesef bir temsilci yok. Bunu şu anda meclisteki komisyon eksikliği olarak görüyoruz. Bizzat deprem felaketi yaşayan ve taze tecrübe sahibi olan Elazığ milletvekillerinin de mutlaka bu komisyonda olması gerektiğini düşünüyoruz. Deprem elbette bir doğal afet fakat ölüm ve yıkım kaçınılmaz değil. İktidarın küçük ortağı her zamanki gibi kötü bir durumda karşılaştığında sorumluluğu unutuyor ve sanki işin içinde değilmiş gibi açıklamalar yapıyor. İzmir depreminden sonra keşke vatandaşlar riskli binalarda oturmasalar dediler. Ölüm ve yıkımların faturasını adeta vatandaşlarımıza kestiler. İzmir depremindeki aynı tabloyu Elazığ’da da görüyoruz. Hala Elazığ’ın yaraları sarılamamış, vatandaşlar sıkıntı yaşıyor” dedi

“KURAL BAZLI,İLKE BAZLI BİR YÖNETİM FELSEFESİ YOK”

Geçtiğimiz günlerde Giresun’da yaşanan sel felaketi sonrası vatandaşlara hibe desteği verilmesine karşı Elazığ’da deprem sonrası vatandaşlara böyle bir desteğin verilmediğine dikkat çeken Babacan, “Ucuz polemiklerle değil gerçekçi politikalarla hareket etmeliyiz. Yoksa bugün Elazığ’a ağlarız, Allah korusun yarın İstanbul’a. Ancak kimse bize depremde ölmenin kader olduğunu, depremde ekonominin durmasının normal olduğunu anlatmasın. Kadere inanan insanlarız ama tedbir her şeyin başıdır. Deprem sonrası hızlı bir şekilde konteyner kent inşa ettik diye övünme var şu anda. Fakat bugün sabah Elazığ’da gördüğümüz tablo iç açıcı bir tablo değil. Plansızlığın, programsızlığın ve deprem yaşayan illerimiz arasında tutarsız yaklaşımların bir örneğini daha Elazığ’da hep beraber gördük. Son 10 yılda olan depremlere bakın hangi ilde hangi durumdaki vatandaşlarımıza nasıl destek çıkılmış inceleyin. İnanın bir standart yok. Anlık günlük kararlar. Giresun’da bir sel felaketi oldu, esnafımıza 50 bin tl kayıtsız destek sözü verildi. Elazığ’da böyle bir şey olmadı. Çünkü kural bazlı ilke bazlı bir yönetim felsefesi yok. Kurallarla, ilkelerle kendilerini bağlamak istemeyen bir yönetim zihniyeti var şu an Türkiye’de. Yasalar vesayet olarak görülüyor, keyfilik almış başını gidiyor”diye ifade etti.

“ELAZIĞ’DA DEPREM OLDUĞUNDA HANGİ PARTİ İŞBAŞINDAYDI?”

Deprem felaketi yaşayan şehirler arasında ayrım gözetilmemesi gerektiğini belirterek hükümete yüklenen Babacan,”Deprem felaketleri eğer bu ülkenin gerçeği ise deprem yaşayan illerimiz arasında ayrım gözetemezsiniz. Bir ilde meydana gelen depremin faturasını bir siyasi partiye kesemezsiniz. İzmir’de depremin bütün sorumluluğu bir siyasi partiye kesildi. Peki Elazığ’da deprem olduğunda hangi parti işbaşındaydı? Deprem gibi insanların hayatlarını kaybettiği, acıların yaşandığı bir felaketin üzerine particilik yapılabilir mi? Devletin başındaki kişinin en büyük görevi bu acıları hemen sarmaktır. Particilik yapmamaktır. Özellikle deprem sonrası binalar ile ilgili ağır veya orta hasar tespitlerin artık bağımsız, tarafsız ve teknik kuruluşlar tarafından yapılması lazım. Elazığ’da aynı bina ile ilgili arka arkaya raporlar tutuluyor. Bakıyorsunuz ağır hasarlı denen bina bir süre sonra orta hasara dönüştürülüyor. Bunu sadece teknik gerekçelerle izah etmek mümkün değil, siyasi müdahale var. İnsan Canıyla ilgili olan bu kadar önemli bir meselede siyasi talimatla iş yürümez. Binaların depreme dayanıklı olup olmadığı; bağımsız, tarafsız ve teknik çalışmalarla belirlenmesi lazım. Ne belediyenin ne ede merkezi hükümetin karışamadığı yapılarla bunların yapılması lazım. Aksi halde bu ülkede daha çok gözyaşı dökeriz.”ifadelerini kullandı.

BABACAN”SAHİPSİZLİK HİSSİ ELAZIĞ’DA VAR”

Genel Başkan Ali Babacan”Elazığlı dostlarım biliyorum yaşanan sıkıntılar moralinizi bozuyor.Sahipsizlik hissi Elazığ’da var.Ama umutsuzluğa,karamsarlığa,kötümserliğe kapılmayın diyorum.Çünkü artık Elazığ’ında devası var.Ve bizde Deva Partisi olarak şehrimizin imar planı,yapılaşma,trafik,ulaşım,yol,kaldırım,otopark,yeşil alan,park bahçe ve benzeri sorunlarını çözerek rahat ve yaşanabilir bir şehri hep beraber sizlerle omuz omuza gerçekleştireceğiz.dedi.

" MURAT DAĞHAN İL BAŞKANI SEÇİLDİ"

Konuşmaların ardından seçime geçildi. Tek listeyle gidilen seçimde Deva Partisi Elazığ İl Başkanı Murat Dağhan seçildi.

Dedeman Otel’de gerçekleşen kongreye, Deva Partisi Kurucu üyeleri, İl Başkanları, siyasi partilerin il başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda partili katıldı. Babacan, kongre sonrası Deva Partisi Elazığ İl binasının açılışına katılmasının ardından esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.

Murat Dağhan Başkanlığında Oluşturulan Deva Partisi Elazığ İl Yönetimi Şu İsimlerden Oluştu:

1- AHMET BATUHAN GÜREL

2 - AHMET DOĞAN

3 - AHMET YILDIZ

4 - BESİME YILDIRIM

5 - BİLAL FIRAT

6 - ÇAĞLAR TUNÇ

7 - DEVRAN DİLAN ELMACI

8 - EBRU SÜRMELİ

9 - ENES CÖMERT

10 - ERKAN VURAL

11 - FETİH AHMET BİÇER

12 - HAMZA GÜR

13 - HASAN ATAŞÇI

14 - İBRAHİM KORKUTATA

15 - MEHMET AKİF ÇOŞKUN

16 - MEHMET NURİ ÖZ

17 - MUHAMMET SARAÇ

18 - NİHAL ÇİÇEK AYDIN

19 - NİHAN YEŞİLGÜL ÇELİK

20 - NİYAZİ İNCE

21 - ONUR MERT ÇELİK

22 - ORHAN YILDIRIM

23 - SAMİ AKİPEK

24 - TANER ÇAKIR

25 - VEYSEL YEĞİN

26 - VEYSEL YILMAZ

27 - YUNUS ATAŞ

28 - YUSUF POLAT

29 - HAMZA GÜNEŞ

30 - ZUHAL ACER EREN

İL YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ

1 - MUHAMMET YILMAZ

2 - İLHAMİ SANCAR

3 - SAMET DEMİR

4 - AKAN ERKUŞ

5 - AHMET KARATAŞ

6 - AHMET BARANSEL ÖZTÜRK

7 - ALİ İRFAN BÜTÜN

8 - ŞEVKİ DOĞAN

9 - ATİLLA ADIGÜZEL

DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ

1 - AHMET DALGIN

2 - ALİ YÜKSEL

3 - ENVER SOLMAZ

4 - GÖKMEN BUĞU

5 - HASAN NAMLI

DİSİPLİN KURULU YEDEK ÜYELERİ

1 - İLHAMİ DAĞHAN

2 - KAĞAN GÜLER

BÜYÜK KONGRE DELEGELERİ

1 - AHMET YILDIZ

2 - DEVRAN DİLAN ELMACI

3 - EBRU SÜRMELİ

4 - FETiH AHMET BİÇER

5 - HASAN ATAŞÇI

6 - MEHMET KANGAL

7 - NİHAL ÇİÇEK AYDIN

8 - MURAT DAĞHAN

9 - YUNUS ATAŞ

10 - YUSUF POLAT