YEREL
Giriş Tarihi : 13-10-2021 10:42   Güncelleme : 13-10-2021 12:15

BELEDİYE BAŞARISIZ,VATANDAŞ MUTLU

Elazığ Belediyesi’nin 2020 İmar Planının Yürütmesi Durduruldu

BELEDİYE BAŞARISIZ,VATANDAŞ MUTLU

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın “İmar planını daha uygulanabilir hale getireceğiz"diyerek hazırlattığı, orta hasarlı konut sahipleri başta olmak üzere on binlerce insanı mağdur eden İmar Planı Değişikliğinin yürütmesi Elazığ İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

ŞEHİR PLANCILARI ODASI İPTAL DAVASI AÇMIŞTI

TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından, birbirine yakın yapı adalarında farklı nizamların ve yüksekliklerin olduğu,blok nizam planlanmış yapı adalarının bitişik nizama dönüştürüldüğü ve kat sayısının düşürüldüğü,kent merkezinde park alanlarında ciddi bir artış olmadığı, eğitim ve sosyal alanların yetersizliği gibi çok sayıda gerekçelerle Elazığ İdare Mahkemesi’ne açılan İmar Planının iptali ve yürütmesinin durdurulması davasında ilk karar çıktı.

Elazığ İdare Mahkemesi Elazığ Belediyesi tarafından yapılan İmar Planının yürütmesini durdurdu.

24 ŞUBAT’TA DUYURMUŞTUK

Sonsöz Gazetesi olarak 24 Şubat 2021 tarihli manşetimizde “İptal mi Oluyor?” başlığıyla duyurduğumuz Elazığ Belediyesi 2020 İmar Planı değişikliğine ilişkin iptal davasında mahkeme Şehir Plancıları Odası’nın taleplerinden biri olan yürütmeyi durdurma talebini uygun gördü. Bu kararın ardından Elazığ İdare Mahkemesi’nin önümüzdeki günlerde İmar planını iptal etmesi bekleniyor.

MECLİS ÜYELERİNE MESAJ ATILDI

Elazığ İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararının açıklanmasının ardından Meclis Üyelerine mesaj atılarak, tavsiyelerini Cumartesi saat:12:00’a kadar rapor halinde iletmeleri istendi.

İşte Belediye Meclis Üyelerine gönderilen mesaj;

“Değerli Meclis üyesi arkadaşlar 2020 revize imar planı mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Mahkeme kararına karşı yasal itiraz yolları kullanılmakla birlikte dava ile ilgili son ararın gecikmesi ihtimaline karşı zaman kaybına sebebiyet vermemek açısından yeni bir çalışma yapılacaktır Meclis üyelerimizce planın aksayan yönleri ve tavsiyelerinizi yazılı rapor halinde cumartesi günü saat 12 ye kadar imar komisyon una bildirmenizi rica ederim.”

MESAJI DAHİ DÜZGÜN YAZAMAMIŞLAR

Elazığ Belediye Meclis Üyelerine gönderilen mesajı dahi yazım ve anlatım kurallarına uygun bir şekilde yazamayan bir yönetimin şehre uygun ve düzgün bir İmar planı yapması beklenemez.

Anlatım bozukluğu ve imla hataları içeren mesaj belediye yönetiminin yetersizliğinin sadece küçük bir örneği olarak kayıtlara geçti.

BELEDİYE BAŞARISIZ VATANDAŞ MUTLU

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın yönetimindeki Elazığ Belediyesinin, Batı Sitesi’nde verdiği sözleri yerine getirememe, depremde onbinlerce insanın mağduriyetine sebep olma,yaptığı ihalelerin KİK’ten dönmesi, su sorununa çözüm üretememesi, şehir içi yolların dahi bakımını yapamaması gibi çok sayıda başarısızlığına bir yenisi daha eklendi

Elazığ’da son 40 yıllık dönemde ilk defa Elazığ Belediyesi tarafından hazırlanan İmar Planı mahkeme tarafından iptal edildi.

Elazığ Belediyesi’nin iş ve işlemlerinde başarısız olduğu mahkeme kararıyla da tescillenmiş oldu.

İmar Planının yürütmesinin durdurulması orta hasarlı konut sahipleri başta olmak üzere 2016 İmar planında ki haklarına yeniden kavuşmayı düşünen onbinlerce vatandaşı ise mutlu etti.

ŞERİFOĞULLARI İMAR PLANINA ÖVGÜLER DİZİYORDU

Elazığ 24 Ocak 2020 tarihinde yıkıcı bir deprem yaşamasına rağmen depremden kaynaklı sorunların çözümü yerine Yeni İmar Planı çalışmaları başlatan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, yeni imar planına sürekli olarak övgüler dizmiş ve imar planının uygulanabilir olacağını dile getirmişti

RAMAZAN GÜRGÖZE İMAR PLANINA KARŞI ÇIKMIŞTI

Elazığ Belediyesi tarafından hazırlanan imar planına eksikliklerinden ve uygulanabilir olmadığından dolayı o dönem Ak Parti İl Başkanı olan Ramazan Gürgöze karşı çıkmış, belediye Meclis oylamasında bazı Ak Partili Meclis Üyelerinin çekimser ve Hayır oyu vermesinin ardından genel merkez nezdinde yapılan girişimler sonucunda gürgöze İl Başkanlığından istifa etmek durumunda kalmıştı. Mahkeme kararıyla Ramazan Gürgöze’nin itirazlarında haklı olduğu otaya çıktı ama İl Başkanlığına da mal oldu.

ONBİNLERCE İNSAN MAĞDUR OLDU

Elazığ Belediyesinin yaptığı İmar Planı ile 24 Ocak depreminde yaşadığı konutları orta ve ağır hasarlı olarak yıkılan onbinlerce hemşehrimiz arsa geri çekmelerinden dolayı inşaat yapamadığından dolayı mağdur olmuştu.