YEREL
Giriş Tarihi : 02-03-2022 19:52

BELEDİYE İŞÇİLERİ 47 GÜNDÜR HABER BEKLİYOR

Elazığ Belediyesi işçileri ek zam taleplerinin karşılanması için, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’dan 47 gündür haber bekliyor.

BELEDİYE İŞÇİLERİ 47 GÜNDÜR HABER BEKLİYOR

Enflasyonun yükselmesi, hayat pahalılığının artmasından dolayı oldukça zor koşullarda çalışan Elazığ Belediyesi işçileri Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları tarafından mağdur edilmeye devam ediyor. 
Uzun bir süre sendikanın taleplerine cevap vermeyen Başkan Şerifoğulları’nın Hak-İş Genel Başkan Danışmanı Hüseyin Tanrıverdi’nin sorunun çözümü için Elazığ’a kadar gelmesinin ardından hafta içinde çalışma başlatılacağını ifade etmesine rağman  geçen sürede bir sonuç alınamaması belediye işçilerinin tedirginliğini daha da artırdı. 
Elazığ Belediyesi’nin çeşitli birimlerinde çalışan işçiler şimdi mağduriyetlerinin giderilerek diğer belediyelerde imzalanan ek sözleşmenin imzalanmasını bekliyorlar. 
Kendi belediye başkanları tarafından mağdur edilmenin burukluğunu yaşayan Elazığ Belediyesi işçilerinin moral ve motivasyonlarının da oldukça kötü olduğu öğrenildi.
İşte belirsizlik içinde umut bekleyen Elazığ Belediyesi işçilerinin ek zam talebinin süreci: 

İŞÇİLER 47 GÜNDÜR BEKLİYOR
Seçim vaatleri arasında “personelimizin ekonomilerine katkıda bulunmak, moral ve motivasyonlarını yükseltmek” maddeside yer alan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları Hak-İş e bağlı hizmet-iş sendikası üyelerinin ücret ve sosyal haklarında toplu iş sözleşmesine ek protokol yapılarak artış yapılması talebini tam 47 gündür bekletiyor.

RESMİ TALEP 14.OCAK.2021’DE YAPILDI
Hak-İş e bağlı hizmet-iş sendikası 14 Ocak 2022 tarihinde Elazığ Belediye başkanlığına gönderilen E-24011979-915.03-32676 sayılı yazı ile üyeleri için ücret ve sosyal haklarında toplu iş sözleşmesi ek protokolü ile artış yapılmasını talep etmişlerdi.
İLK YANIT OLUMSUZDU
Ek zam talepleri konusunda Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ile görüşen sendika yetkilileri görüşmeden günler sonra özel kalem müdürü kanalıyla bu taleplerin karşılanamayacağını öğrendiler.
YENİ RANDEVU VERİLMEDİ
Sendika yetkililerinin olumsuz cevabın ardından konu ile ilgili bir kez daha görüşme talep etmelerine rağmen belediye başkanı kendilerine yeniden randevu vermedi.
MUHALEFET MECLİSE TAŞIDI
Belediye başkanı ile görüşemeyen sendika üyelerinin belediye meclisinde bulunan muhalet partilerine giderek yardım talebinde bulundukları MHP Grup Başkanvekili Şahin Gül, MHP Meclis üyesi Burak Düzenli ve İYİ Parti Meclis üyesi Gültekin Koç tarafından mecliste dile getirilmişti.
Elazığ Belediye Meclisi Şubat ayı toplantılarının ikinci oturumunda MHP ve İYİ Parti meclis üyeleri belediye işçilerinin maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini belirterek yeni bir ek sözleşme ile zam yapılması talebinde bulundu
Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, verilen zamların düşük kaldığının farkında olduklarını ancak yasal bir dayanak olmadan işçilere yönelik yeni bir zam sözleşmesinin yapılamayacağını ifade etti.
YASAL DAYANAK ARAŞTIRIYORUZ
Meclis üyelerinin gündeme getirdiği talep üzerine konuşan Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, “verilen zamların düşük kaldığının farkındayız, ancak yasal bir dayanak olmadan işçilere yönelik yeni bir zam sözleşmesinin yapamıyoruz. yasal dayanak araştırıyoruz” demişti
2019’DA İYİLEŞTİRME YAPMIŞ
Elazığ Belediyesi İşçilerinin ek zam talebi isteklerine yasal dayanak araştırıyoruz cevabı veren Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları göreve geldikten 6 ay sonra 16.Eylül.2019 tarihinde Bel-Per şirketi bünyesinde çalışan 1845 işçinin maaşında iyileştirmeye giderek, işçilerin maaşlarına brüt 280 lira zam yapmıştı.
TANRIVERDİ DEVREYE GİRDİ
Şahin Şerifoğulları’nın sendika yetkilileri ile görüşmemesi üzerine devreye  Hizmet İş Sendikası Kurucu ve Onursal Genel Başkanı AK Parti 22. 23. 24. Dönem Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ve  sendika yetkilileri girdi.
Hüseyin Tanrıverdi, Hizmet İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız, Hizmet-İş Sendikası Elazığ İl Başkanı Kazım Cavlı ve Hizmet-İş Sendikası 2. Başkanı Mustafa Bahçeci ile birlikte Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nı makamında ziyaret ettiler.
Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları konuyla ilgili olarak önümüzdeki hafta bir çalışma yapılması hususunda direktif verirken, Hizmet İş Sendikası yetkilileri Başkan Şahin Şerifoğulları’nın konunun üzerinde hassasiyetle duracağına inandıklarını kaydetmişlerdi. 
ZAM YAPILMAYACAK MI?
Resmi yazının üzerinden 47 gün,Hüseyin Tanrıverdi’nin ziyareti üzerinden tam 20  gün geçmesine rağmen Şerifoğulları’nın herhangi bir açıklama yapmaması istenilen zammın yapılmayacağı yönünde yorumlanıyor.

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin