YEREL
Giriş Tarihi : 30-06-2021 15:47   Güncelleme : 30-06-2021 15:49

BİRLİK YÖNETİMİ NE İŞ YAPAR?

İlimizin turizm açısından büyük değeri olan Doğunun bodrumu olarak kabul gören Hazar gölünün 21 yıldır Mavi Bayrak alamadığını önceki sayımızda gündeme getirmiştik.

BİRLİK YÖNETİMİ NE İŞ YAPAR?

En son 1996 yılında Avrupa Çevre Vakfı tarafından mavi bayrak ödülüne layık görülerek Türkiye’nin mavi bayrkalı tek gölü ünvanını elde eden Hazar gölü maalesef 2000 yılında plajlarında ve göl suyunda görülen kirlilik ve katı atıklar nedeniyle Mavi Bayrak’lı göl olma ünvanını kaybettmişti.Konuyu gündeme taşıyarak gölün tekrar ne zaman Mavi Bayrak alacağını sormuştuk.

Yaptığımız araştırmada gölün kirliliğini önlemek için Sivrice-Maden Mahalli İdareler birliği kurulduğu, birliğe 10 yıla yakın Özel idare bütçesinden milyonlarca lira ödenek aktarılmasına rağmen birlik uhdesine bulunan Artıma tesisin iki yıldır çalışmadığı ileri sürüldü. Tesisdeki arızanın iki yıldır Birlik yönetimine bildirilmesine rağmen arızanın Birlik yönetimi tarafından giderilmediği iddia ediliyor.

Bu konu da MHP İl Genel Meclis Üyesi Osman Dilek Haziran ayı il genel meclis toplantısında birliğin görevini sorgulamış, Birliğin göl çevresindeki çöp toplama bedelini 350 tl’ye çıkardığını vurgulayarak orada 500 villa olsa toplanan parayı siz hesap edin demişti.Öte yandan İl Özel idaresi olarak birliğe yıllık 800 bin tl’de ödenek aktarıyoruz diyen dilek rbirliğin ne iş yaptığını sorgulamıştı.

Öte yandan Birlik yönetiminden Vali ,Vali Yardımcısı, Birlik Müdürü ve İki Ak Parti İl Genel Meclis Üyesinin huzur hakkı almasına rağmen Hazar gölünün kirlenmesini 21 yıldır önleyememesi, Birlik yönetiminin ne iş yaptığının tekrar sorulmasını gündeme getirmiştir.