YEREL
Giriş Tarihi : 17-09-2021 10:50   Güncelleme : 17-09-2021 10:50

BU KADRO İLE ANCAK BU KADAR

Elazığ Belediyesi ile ilgili son dönemde konuşulan skandal niteliğindeki iddialar bir yandan belediyenin ne kadar kötü yönetildiğini ortaya koyarken diğer yandan da belediye kadrosunun ne kadar yetersiz olduğunu gösteriyor.

BU KADRO İLE ANCAK BU KADAR

Şahin Şerifoğulları yönetimindeki Elazığ Belediyesi’nde son dönemde yaşanan bazı hatalı uygulamalara ilişkin kamuoyunda konuşulanlar adeta belediyenin yönetilmediğini, kara düzen gittiğini ortaya koyuyor.

Ak Parti gibi Türkiye’de belediyeciliğin tarihini yeniden yazan bir partinin Belediyesinin düştüğü durumun Ak Parti Genel Merkezi tarafından da sorgulandığı parti çevrelerinde dile getiriliyor.

İşte,Elazığ Belediyesi’nde kötü yönetim örneği olarak yaşanan skandal niteliğindeki iddialardan bazıları:

1- PARK YAPILAN YER ŞAHIS ARSASI MI ÇIKTI?

Elazığ Belediyesi tarafından Doğukent Mahallesi konteynerkent karşısında imar planında yeşil alan olarak belirlenen 6 dönümlük bir alana park yapılıyor.

Park yapımı tamamlandıktan sonra bu alanın imarda yeşil alan olarak belirlenmesine rağmen şahıs arazisi olduğu ve kamulaştırma yapılmadan park yapıldığı için arsa sahibinin mahkemeye başvurduğu dile getiriliyor.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve övündüğü kadrosu park yaptıkları alanın şahıs arsası olduğunu fark etmeden buraya park yaparak belediyeyi zarara uğratmış oldular.

2-ÖNCE YANLIŞLIKLA VATANDAŞIN BİNASINI YIKIP, SONRA AĞIR HASARLI MI YAPTILAR?

Elazığ Belediyesi’nin yönetim becerisinin yetersizliği sadece belediyeyi zarara uğratmıyor doğrudan vatandaşları mağduriyetine neden oluyor.Elazığ Belediyesi tarafından yıkımı gerçekleştirilen üç binanın yanlışlıkla yıkıldığı, yıkılan binaların kayıtlarda orta hasarlı olduğu, kat sakinlerinin itirazı ve şikâyeti üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile görüşülerek ve kayıtlar değiştirilerek yanlışlıkla yıkılan binaların ağır hasarlı statüsüne geçirildiği ifade ediliyor.Bu üç bina sahibinin mağduriyetinin nasıl giderileceği merak ediliyor.

3-İKİ OTOPARK İNŞAATINDA DEMİR DONATI AZALTILDI MI?

Elazığ iş dünyasında yoğun olarak konuşulan bir başka iddia ise adeta afete davetiye çıkarır nitelik taşıyor.Elazığ Belediyesi tarafından şehirde yapım devam eden 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve Ahmet Aytar Meydanı yeraltı otoparklarının ihalesi yapıldıktan sonra fore kazıklar için ihalede belirtilen demir donatısının azaltıldığı ve bunun önümüzdeki yıllarda bu parklarda ciddi sorun oluşturacağı ifade ediliyor.

4- YANLIŞ BORU SEÇİMİNİN KURBANI SU ARIZA ŞEFİ Mİ OLDU?

Elazığ Belediyesi’nin yeni yönetim kadrosunun yetersizliğinin yıllarca kuruma emek vermiş olan personellere fatura edilmesi belediye çalışanları arasında ciddi huzursuzluk oluşturdu. Buna son örnek ise Su Arıza Şefi’nin hiçbir hatası yok iken görevden alınması olarak gösteriliyor.

Orta refüjlerinde 30 yıllık yetişmiş yüzlerce çam ağaçları kesilerek alt ve üst yapısıyla yenilenen Ulukent bulvarına döşenen su şebeke hattı için seçilen PVC borunun o bölgede oluşan basınç dikkate alınmadan yanlış seçildiği için asfaltlanması yapılan bulvarda her gün su patlağı yaşanması belediyenin kötü yönetiminin somut örneklerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Yaşanan bu teknik hata sebebiyle hem yeni yapılan asfalt her gün kazılıyor hem de sık sık su kesintisi yaşanıyor. Bu hata sebebiyle ilgili birim müdürü ve o müdürlükte görevli teknik personel ve mühendisler yerine fatura su arıza şefine kesildi ve görevden alındığı iddia ediliyor.

5-ATIK GELİŞTİRME MERKEZİ İNŞAATINI BELEDİYE MECLİS ÜYESİ’NİN OĞLU MU ALDI?

Diğer bir iddia ise 27 Temmuz 2021 tarihinde ihalesi yapılan Elazığ Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi İnşaatı yapım işini 3.315.000.00 TL bedelle bir Belediye Meclis Üyesinin oğlunun aldığı.

2886 Sayılı Devlet İhale Kanuna göre Belediye Meclis Üyeleri ile birinci derece yakınları taahhüt ihale işlerine giremezler (Kanun peşin satışlı taşınmaz mal satışına izin vermektedir.) hükmü yer aldığı halde belediye Meclis üyesinin oğlunun ihalede yer alması ya bilgi eksikliği ya da kanunları dikkate almamak olarak değerlendiriliyor.

Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın kontenjanından Belediye Meclis Üyeliğine seçilen birinin oğlunun Elazığ Belediyesi’nden ihale alması; işin kanuna aykırı olmasının yanında iş dünyasında en hafif tabirle etik olmayan bir durum olarak değerlendiriliyor.

Elazığ Belediyesi’nin düştüğü içler acısı bu durum “Elazığ Belediyesi ne güzel yönetiliyor!” sözünün her yerde konuşulmasına neden oluyor.