YEREL
Giriş Tarihi : 18-11-2020 12:27   Güncelleme : 18-11-2020 13:11

BU"AYIP"HERKESE YETER

DSİ Genel Müdürlüğü 2020 yılı sulama sezonunun kapandığını sosyal medya üzerinden duyurarak, 4 il için sulanan arazi miktarını paylaşarak milli ekonomiye 1 milyar 266 milyon TL katkı sağlandığını duyurdu. Türkiye sularının yüzde kırkına yakınının il sınırları ve çevresinden aktığı Elazığ’da ise 286 bin 044 Hektar tarım alanının bugün ancak 104 bin 530 Hektarı sulanabiliyor.

BU

ELAZIĞ İLİ TARIM VARLIĞI

ARAZİNİN CİNSİ

TOPLAMI

Tarım Arazi Varlığı Toplamı

    286.044 Ha.

Toplam İşlenen Tarım Alanı

    186.424 Ha.

Sulanan Arazi Miktarı

    104.530 Ha.

ÇKS Kayıtlı Çiftçi Sayısı

     15.598 Kişi

17 YILDA BİTİRİLEMEYEN BARAJLAR VE ÇÖP OLAN SULAMA KANALLARI

Devlet Su İşleri (DSİ), Elazığ'da son 17 yılda 13 baraj, 8 sulama tesisi ve 45 derenin ıslahının yapıldığını daha önce açıklamış, 3 baraj ile 1 göletin yapım çalışmalarının devam ettiğini, 239 bin 470 dekar arazinin ise sulamaya açılacağını paylaşmıştı.

30 yıla yakın bir süreden beri ilin gündeminde olan tarım amaçlı sulama sistemlerinin kurulması için Uluova ve Kuzova’da milyonlarca lira verilerek yapılan ve çöp olan açık kanal sulama projeleri il tarım ve çiftçisine katkı sağlamadan yok olurken konu her seçim döneminde ilin öncelikli sorunu ve siyasilerin gündemini oluşturmaya devam ediyor.

ELAZIĞ SU POTANSİYELİNİ DEĞERLENDİREMEYEN BİR İL

Türkiye haritasını açıp baktığımızda Ülkemizdeki yüzey sularının yüzde 40’a yakının ilimiz sınırları veya hemen yakınından geçtiğini görüyoruz. Ancak bu büyük potansiyele rağmen “Su akar deli bakar” misali, Elazığ sadece bu zenginliğin varlığı ile övünüyor. Toplam tarım arazisinin ancak üçte birini sulayabilen Elazığ ; zenginlik içinde yoksulluk ve fakirlik yaşayan bir il konumunda.

SİYASİLERİN TEK ÖNCELİĞİ BU KONU OLMALI

Elazığ ilinin tarihi süreç içerisinde ve bugün ekonomisinin büyük kısmı tarım ve hayvancılığa bağlı olan bir ildir. Mevsimlik ve niteliksiz binlerce işgücünü kendi içinde istihdam eden tarım ve hayvancılık sektörü Elazığ ekonomi ve sanayisinin temel direği olmasına karşın sektörün en temel ihtiyacı olan sulama sistemlerinin kurulumu zengin su potansiyeli varlığına rağmen bugüne kadar gerçekleştirilememiştir. Zaman zaman kamuoyunda tartışma hususu olan stadyum, Harput külliyesi, kömürhan köprüsü yerine ilin sulama projeleri tamamlansa idi bugün Elazığ tarım gelirleri bakımından Ülkemizdeki önemli illerden biri haline gelmiş olabilecekti.