GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-02-2023 14:11   Güncelleme : 20-02-2023 14:13

Çek Ve Borçlarda Erteleme Yapılmıyor

6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 11 ili etkiyen deprem bölgesinde illerden Elazığ’da Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edildi. Depremin ardından kapsama alınan ilimizde Afet Bölgesinde geçerli olan kanun kapsamında ki ekonomik maddelerin henüz uygulamaya konulmaması işadamları ve esnafta sıkıntı yaşanmasına yol açıyor.

Çek Ve Borçlarda Erteleme Yapılmıyor

Genel Hayata Etkili Afet Bölgesinde uygulanan mevzuatta “Bütün şirketlerin, esnafların veya kişilerin devlet birimlerine ve bankalara olan borçları silinir veya borç süresi uzatılır. deniliyor. Oysa ilimizde bu konuda sıkıntıların bulunduğu belirtiliyor.

Elazığ’da iş insanları ile esnaflar konuyla ilgili olarak yaptıkları başvurularda olumlu sonuç alamazken, uygulamanın ilimizde ne zaman başlayacağı, uygulamanın başlaması konusunda ne gibi girişimlerin yapıldığını, girişimler yapılmış ise bunun geri dönüşü ve kamuoyu ile paylaşımının ne zaman yapılacağını merak ettiklerini belirtiyorlar.

İş insanları ve esnaflar” Gerek çek gerek bankalara olan borçların ertelenmesi noktasında yaptığımız girişimler maalesef olumsuz karşılık buluyor. Biz bu kapsamda yer alıyorsak uygulama neden yapılmıyor? Netice itibarı ile Elazığ bu kapsama alındığı açıklanan iller arasında. Diğer illerde uygulama başlatılmış ise bu uygulama ilimizde başlatılması gerekmez mi? Başlatılmış ise bu takdirde borçlar ertelenmeli çekler yazılmamalı.” diyerek uygulamanın biran önce başlamasını talep ediyorlar.

AdminAdmin