SİYASET
Giriş Tarihi : 29-11-2021 09:41   Güncelleme : 29-11-2021 09:51

DAHA KÖTÜ GÜNLER YAŞANABİLİR

Bir dizi temasta bulunmak üzere Elazığ'a gelen Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr.Fatih Erbakan basın mensuplarıyla bir araya geldi.

DAHA KÖTÜ GÜNLER YAŞANABİLİR

Erbakan, Elazığ'da teşkilat mensupları ile başmüşahit eğitim toplantısı yapacaklarını ve sandık teşkilatlanması bakımından parti olarak son derece önem verdikleri programlar gerçekleştireceklerini belirtti.

Erbakan'ın konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

'HERHALDE SEÇMEN BİZİ HİÇBİR İTTİFAKTA GÖRMEK İSTEMİYOR'

"Dövizin düşmesi ve Türk lirasının değerinin korunması için bir kere üretmeniz ve ihraç etmeniz lazım. Bunu 'milli görüş' daha 45 sene önce ağır sanayi hamlesi ile zaten ortaya koydu. Bir dükkana, bir mağazaya giriyoruz. Diyor ki 'Sizi takip ediyoruz, destek oluyoruz'. Sağ olun var, olun ama 'Cumhur İttifakı'nda yer alırsanız bazı örneklerde olduğu gibi ismi lazım değil, o zaman oy vermeyiz, bir daha da buraya gelmeyin. O dükkandan çıkıp yandaki dükkana giriyoruz aynı güzel şeyleri söylüyor. O da diyor ki 'Millet İttifakı'na girerseniz malum bir örnekte olduğu gibi 'O zaman bir daha buraya gelmeyin'. Biz de diyoruz ki 'Herhalde seçmen bizi hiçbir ittifakta görmek istemiyor'. Hele ki mevcut ittifakın da aslında kendi beklentisine cevap vermediğini de ortaya koyuyor"

"ASIL İSTEDİĞİMİZ SEÇİMLERE KENDİ BAŞIMIZA GİRMEK"

"Anketlerde kararsızların oranın yüzde 20'den fazla çıktığını dile getiren Erbakan, "Aslında bu belki de yeni bir ittifak beklentisinin olduğunu gösteriyor ve bizim parti olarak yaptığımız çalışmalarda şahit olduğumuz da dediğim gibi bize herhangi bir ittifaka yakıştırmıyorlar. Biz de diyoruz ki öyleyse daha çok çalışalım, daha da teşkilatımızı güçlendirelim ve seçimlere kendi başımıza, kendi ismimizle girelim. Aslında şu anda gönlümüzde yatan, asıl isteğimiz bu ama bu tabi ki 'Hiçbir şekilde ittifak yapmayacağız' deyip, bir kırmızı çizgi çekmek manasına gelmiyor. Seçime daha yakın dönemde 3 ay veya 6 ay kala yeni kombinasyonların, yeni ittifak alternatiflerinin ortaya çıkması mümkün. Yeni partiler kuruluyor, mevcut partilerde, mevcut ittifaklarda birtakım değişiklikler olması mümkün. Bu tabloyu o zaman değerlendirip teşkilatlarımızla yetkili kurullarımızla da istişareler yapıp, bir karar verilecektir"

"HER KESİMDEN İNSAN MECLİS'TE TEMSİL EDİLMELİ"

Seçim barajına da dikkat çeken Erbakan, "Seçmenin 'sağ partiler' olarak nitelendirdiği partilerin bir ittifakı olsa CHP ve HDP'nin olmadığı, örneğin İyi Parti'nin, Demokrat Parti'nin, Büyük Birlik Partisi'nin, Saadet Partisi'nin, Gelecek Partisi'nin, Yeniden Refah Partisi'nin olacağı bir üçüncü ittifak olursa o zaman 'Cumhur İttifakı'nın; ne derseniz deyin, ne yaparsanız yapın, 'CHP ile HDP'nin yanında yer aldınız' deme imkanları kalmayacak. Bu nedenle bir sinerji oluşabileceğinin ve avantajlı bir konuma muhalefetin geçebileceğini ifade etmiştik ancak bu bir fikir jimnastiği, bir alternatif düşüncesi.

Bununla ilgili herhangi bir çalışma, herhangi bir adım ortada şu anda yok. Seçim barajı aslında bize kalırsa gelişmiş ülkelerde olduğu gibi hiç olmaması lazım ve herkesin her kesimden insanın Meclis'te bir temsil hakkının olması lazım. Zannedersem yüzde 7'de karar kıldılar, diye biliyorum. İnşallah 7 de olsa, 5 de olsa, 10 da olsa bütün gücümüzle Türkiye'nin dört bir yanında aktif, dinamik bir parti olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz" diye konuştu.

"TL GÜÇLENDİRİLMEZ İSE HİPERENFLASYONU GÖREBİLİRİZ"
Ekonomide döviz kurunun böyle gittiği takdirde ileriki yıllarda üç haneli enflasyon rakamlardan bahsedileceğini vurgulayan Dr. Erbakan; “Hükümet yeni bir ekonomi model deniyorlar. Bu ekonomik modelin birincisi ihracatı artırarak dövizi düşürme beklentisi. İkincisi ihracat artığında otomatik olarak ithalatın artmak zorunda. Türkiye’den ihraç edilen ürünlerin %82 ni ithal ürünlerden oluşmaktadır. Benim ülkemde ihracatın kg fiyatı bir dolar. Sen aslında tabiri caizse çöp ihraç ediyorsun. Kore ve Japonya’nın kg başına ihracatı kırk dolar, elli dolar, altmış dolar, senin kg başına ihracatın bir dolar. Sen ihracatını artırsan dahi üretim tesisleri sıkıntı yaşayacak 450 milyar dolar dış borcumuz var. Yap işlet devret modeli ile döviz kuru üzerinden 9’tl den 12’tl geldiğinde bu ülkenin üzerine 2 trilyona yakın bir yük binmiş oldu Üçüncüsü ise bu döviz bu şekilde artmaya devam ederse önümüzdeki yıllar üç haneli %100- 150 oranlarda enflasyon rakamlarından bahsedeceğiz. Afrika’daki ülkeler gibi oluruz. Bunlardan kurtulmamız için dövizin düşmesi TL’nin değer bulması gerekir.