YEREL
Giriş Tarihi : 06-05-2023 15:21

DENK BÜTÇE YAPMAKLA ÖVÜNÜYORDU

2021 yılında Elazığ Belediyesi 2020 yılı faaliyet raporunun meclise okunmasın ardından MHP'li meclis üyelerinden gelen eleştirilere “Sizler düşünürken bizler denk bütçe yapmışız.”cevabını veren Şahin Şerifoğulları’nın denk bütçe yapmaktaki mahareti ortaya çıktı.

DENK BÜTÇE YAPMAKLA ÖVÜNÜYORDU

2021 yılı Nisan ayı Elazığ Belediyesi meclis toplantısında 2020 faaliyet raporu görüşmelerinde MHP Meclis Üyesi Burak Düzenli’nin faaliyet raporuna ilişkin eleştirilerine sinirlenen AK Parti Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, İttifak ortağıyız ancak sizin gibi ortak düşman başına diyeceğim. Beni bunu dedirtmek zorunda bıraktınız.”dedi. Şerifoğulları açıklamalarının ardından söz talep eden MHP Meclis Üyesi Burak Düzenli’ nin talebini geri çevirerek meclisin önümüzdeki ay toplanacağı gün ve saati belirleyerek meclisi kapatmıştı.

Her fırsatta Denk bütçe yapmakla övünen Şerifoğulları’nın aslında denk bütçe yapamadığı Elazığ Belediyesinin 2022 Mali Yılı Kesin Hesabı ile ilgili komisyon tarafından hazırlanan raporla bir kez daha ortaya çıktı.

FARKIMIZ YİNE ORTAYA ÇIKTI.

Şahin Şerifoğulları ve ekibinin bütçe planlaması yapmayı beceremedikleri ve son 20 yılda bütçeye ek ödenek talebi ile karşılaşmayan Elazığ Belediye Meclisi’nin Şerifoğulları döneminde ikinci defa Ek ödenek talebini onaylamak zorunda kaldığını Elazığ basınında sadece gazetemiz SONSÖZ gündeme getirmişti.

BÜTÇE HAZIRLANIRKEN BİLE DENK DEĞİLDİ

İttifak Ortağı Mhplilere “Sizler düşünürken bizler denk bütçe yapmışız.””sizin gibi ortak düşman başına diyen Şerifoğulları 2022 tahmini bütçesini hazırlarken bile denk bütçe yapamamıştı.Şerifoğulları; Elazığ Belediyesi’nin 2022 yılı tahmini gelirini 1 milyar 274. Milyon TL , tahmini giderini ise 1 milyar 374 Milyon TL olarak açıklamıştı.

EK BÜTÇEYE RAĞMEN 2022 BÜTÇE AÇIĞI 297 MİLYON 951 BİN 935 LİRA

2022 bütçesinde oluşan bütçe açığını kapatmak amacı ile 02.09.2022 tarihli meclis toplantısında 261.500.000,00 TL ek bütçe onayı alan Şerifoğulları başkanlığındaki Elazığ Belediyesi gelir ile gider arasında 297 Milyon 951 bin 935 lira açık verdi.

Elazığ Belediye Meclisi Mayıs Ayı toplantıları ikinci oturumunda Elazığ Belediyesinin 2022 Mali Yılı Kesin Hesabı ile ilgili komisyon tarafından hazırlanan rapor görüşüldü. Komisyon tarafından hazırlanan rapora göre, belediyenin 2022 yılı toplam gideri 2 Milyar 71 Milyon 728 bin lira, geliri ise 1 Milyar 579 Milyon 900 bin lira olarak belirlenerek, gelir gider arasındaki açık ise 297 Milyon 951 bin 935 lira olarak belirlendi.

BELEDİYE BORÇ BATAĞINA MI SÜRÜKLENİYOR?

Şerifoğulları döneminde yaşanan yanlış bütçe planlamaları ve ek ödeneklerle bile sağlanamayan denk bütçeler ile görüşlerine başvurduğumuz uzmanlar”Birim müdürleri kendi birimlerinin harcamalarını ve yıl içerisinde yapacakları projeleri hesap edemediklerinden dolayı bütçe yürürlüğe girdikten sonra birimler arası aktarmalar yapılmasına ve ayrılan yedek ödenekler kullanılmasına rağmen hazırlanan bütçede %50 oranında bir sapmanın olması ve ek ödenek talep edilmesi belediyede işlerin plansız ve programsız bir şekilde yürüdüğünün açık bir belirtisidir.Belediyeler kanunlar ve kurallar ile idare edilir.Yaptığınız bütçeye riayet etmek zorundasınız.İstimlak edilmesi aciliyet arz etmediği halde sırf birilerine yakın diye 10 milyonluk bir istimlak yaparsanız bütçe hesabını tutturmanız tabiki mümkün olmaz.Plansız harcamalarla kurumunuzu borç batağına sürüklersiniz”dediler.

BORÇ HESAPLAMASINA ÇOK HASSASTI.

Göreve geldiğinde Elazığ Belediyesi’nin Mücahit Yanılmaz döneminden kalan borçlarını Bağımsız hesap kuruluşlarına hesaplattıran Şerifoğulları’nın bu hassasiyeti bütçe planlaması ve bütçe harcaması yaparken göstermemesi ise dikkatlerden kaçmadı.

HESAP UZMANI ALACAK MI?

Elazığ Belediyesi tarafından yapılan ihaleler ile alakalı yanlış işlemleri gündeme taşımamız üzerine Belediye bünyesine ihale uzmanı dahil eden Şerifoğulları’nın her defasında övündüğü ama bir türlü denkleştiremediği denk bütçe ile alakalı görev süresinin son yılında belediye bünyesine bir hesap uzmanı katıp katmayacağı ise merak ediliyor.

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin