YEREL
Giriş Tarihi : 02-02-2023 12:45   Güncelleme : 02-02-2023 13:11

DİPSİZ KUYU EBUAŞ

Elazığ Belediyesi’nin kara kutusu haline getirilerek hiçbir denetim ve hesap verme işleminin gerçekleştirilmediği EBUAŞ’a 35 Milyon TL daha aktarılarak Belediye bütçesinde yeni kara delikler açılmaya devam ediliyor.

DİPSİZ KUYU EBUAŞ

Elektrik faturalarını ödemek için dahi banka kredisi kullanan Elazığ Belediyesi’nin EBUAŞ’a sürekli kaynak aktarımı yapması bu şirketin hesaplarının meclis üyeleri tarafından ciddi anlamda sorgulanması gerektiğini de gösteriyor. 

SERMAYESİ 40 MİLYONDAN 150 MİLYONA ÇIKTI
2019 yerel seçimlerinde  Elazığ belediye başkanı seçilen Şahin Şerifoğulları göreve geldiğinde sermayesi 40 milyon TL olan Ebuaş’ın sermayesini önce 65 milyona, sonra 85 milyona, daha sonra  115 milyona çıkardı. Ebuaş’da sermaye artışı 2023 yılında da devam ederek şimdi de sermaye 150 milyona çıkarıldı. 
EBUAŞ NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?
Seçildiği günden bugüne kadar EBUAŞ’a Belediye bütçesinden toplam olarak 110 milyon TL aktaran Şerifoğulları’nın  zarar ettiği belirtilen şirkete bu kadar önem vermesinin nedeni ise merak ediliyor.
HERŞEY EBUAŞ İÇİN
Seçildiği günden bugüne kadar EBUAŞ’a Belediye bütçesinden toplam olarak 110 milyon TL nakdi sermaye aktaran Şerifoğulları,belediyeye ait bir çok mülkiyeti gerek tahsis gerekse kiralama yöntemiyle EBUAŞ’a vermiş en son olarak da Belediye mülkiyetlerini ayni sermaye olarak şirkete aktarma yöntemini seçmişti.
SÜREKLİ ZARAR EDEN DEV ŞİRKET
Bünyesinde Kültürpark Yaşam Alanı ,Harput Dibek Coffee Shop,Harput Arasta Restaurant &Cafe,Harput Konukevi Butik Otel,Harput Musiki Müze Cafe,Kentköy Yaşam Alanı,Şehit Fethi Sekin Mesire Alanı,Cip Mesire alanı,Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezi,Cumhuriyet Meydanı Yer altı Otoparkı,15 Temmuz Meydanı Yer Altı Otoparkı ve Geri Dönüşüm Parkı bulunan şirketin sürekli zarar etmesine rağmen düzenli olarak belediyeden para aktarılması kafalarda soru işaretleri oluşturuyor.
450 PERSONEL ÇALIŞIYORMUŞ
Geçtiğimiz günlerde talepleri karşılanmadığı gerekçesiyle iş bırakan 17 Elbüs otobüs şoförünün görevine son veren Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Ebuaş’ta çalışan personel sayısını 450 olarak açıklamışdı.
EBUAŞIN BORCU NE KADAR?
Göreve geldiğinde Ebuaş’ın borcunun 159.110.361.00 (Yüzellidokuz milyon yüzonbin üçyüz altmışbir bin Tl)olduğunu açıklayan Şerifoğulları’nın şirkete 110 milyon TL aktarmasına rağmen Ebuaş’ın güncel borcunun ne kadar olduğu ise bilinmiyor.

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin