GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-04-2022 13:57

DUŞAKABİN ÜLKE GÜNDEMİNDE

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın Mustafapaşa Mahallesi’nde bayan vatandaşa “senin önceki evinde duşakabin var mıydı?” şeklindeki cümlesi toplumun her kesiminden büyük tepki aldı.

DUŞAKABİN ÜLKE GÜNDEMİNDE

NELER YAŞANDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Elazığ ziyareti kapsamında Mustafapaşa Mahallesinide ziyaret etti.Bakanı bekleyen vatandaşlar problemlerini bir yandan bakan Kurum’a bir yandan da belediye başkanı Şerifoğulları’na anlatmaya çalıştılar.

TEPKİLERİ İLK KEZ BİZ DUYURDUK

Zaman,zaman sert sert tartışmaların yaşandığı ziyaret esnasında Mustafapaşa Mahallesi’nde Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na vatandaşların tepkilerini yayınlayan ilk medya kuruluşu Elazığ SONSÖZ Gazetesi oldu.

GÖRÜNTÜLER ÜLKE GÜNDEMİNE OTURDU

Bakan Kurumun ziyareti sırasında çekilen görüntülerin ulusal haber sitelerinde yayınlanması üzerine ülke gündemi bir anda duşakabin üzerine yoğunlaştı.Sosyal medya hesaplarında binlerce paylaşım ve yorum yapıldı.

BAŞKA MAHALLEYE TOPU ATMAK

Mustafapaşa Mahallesi Muhtarı Yusuf Çakmak ise dün yaptığı açıklamada belediye başkanına tepki gösterenlerin kendi mahallerinden değil başka mahallelerden geldiğini ve olayın provake olduğunu ifade etti.

MAHALLELİ MUHTARA KIRGIN

Mahalle sakinleri Mustafapaşa Mahallesi Muhtarının bu açıklamasına tepki göstererek muhtarın açıklamaları mahalle sakinlerini derinden üzmüştür, bizim mahalle sakinlerimize sahip çıkmaması yanlış olmuştur değerlendirmesinde bulundular.

CHP İL BAŞKANI ÖZÜR DİLEMEYE DAVET ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar Duran, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nin Mustafa Paşa Mahallesinde bir vatandaşla yapmış olduğu konuşmasını eleştirdi.Duran ‘’Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğlularının depremzede bir kadınla yaptığı sohbet bizleri üzmüştür. Belki de kendi seçmeni olan bir ablamıza, lüks sayılmayacak, her evde olan bir eşyayı layık görmeyerek alaycı üslupla yaklaşması toplum vicdanını ve bizleri derinden yaralamıştır. Bilinmelidir ki, Elazığlı ve Türkiye vatandaşı her şeyin en iyisine layıktır. ‘Sizin evde duşa kabin var mıydı?’ gibi bir söylem, ‘siz buna layık değilsiniz. Bu sizde nasıl olur?’ düşüncesinin tezahürdür. Maalesef bu görüntüler sosyal medyada geniş yer bulmuş, yandaş olmayan birçok kanalda yer almıştır.

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın sözünü her fırsatta dile getiren bir partinin belediye başkanının yaptığı bu davranış, gaftan öte samimiyetini, bakışını, düşüncesini ortaya koymaktadır. Biz de Sayın Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nı önce o ablamızdan daha sonra da tüm halkımızdan özür dilemeye davet ediyoruz.’’ İfadelerini kullandı.

DURAN’A GECE YARISI CEVAP

Elazığ Belediye Başkanı Şerifoğulları “önce o ablamızdan daha sonra da tüm halkımızdan özür dilemeye davet ediyoruz.’’ diyen CHP İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar Duran’a gece yarısı yayımladığı bir yazılı açıklama ile cevap verdi.

Şerifoğulları açıklamasında”CHP İl Başkanlığınca yapılan açıklamada, bir hanım kardeşimizle gayet samimi ve doğal diyaloğumuzdan hareketle bizim üstenci olduğumuzu ve vatandaşımızı hor ve hakir gördüğümüz iddia edilmiştir. Biz hiçbir zaman, hiçbir vatandaşımızı hor ve hakir görmedik, görmeyiz. Kendileri de dahil hiç kimse bunun aksine bir tek örnek gösteremez. CHP İl Başkanlığı vatandaşına tepeden bakan birilerini görmek istiyorsa dönüp CHP'ye baksın. CHP'nin tarihine baksın. Depremden bir yıl sonra Elazığ'a gelen parti yönetimine baksın. Deprem sürecinde Bodrum'da güneşlenerek deprem değerlendirmesi yapan yol arkadaşına baksın.”dedi

SOSYAL MEDYA KARIŞTI

Sosyal medya üzerinde bir kısım kullanıcılar Şahin Şerifoğulları’na tepkilerini gösterirken bir kısım kullanıcılar ise Şerifoğulları ile çektirdikleri fotoğrafları yayınlayarak Şerifoğulları’nın haklı olduğunu ve destek verdiklerini paylaştılar.

DUŞAKABİN’DE KALMAK

Depremzede vatandaşların tepkileri karşısında toplum tarafından tepki gösterilen sözleri ifade eden Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın özür dilemesi beklenirken daha önce yaşananlar gibi yeni bir algı operasyonundan medet umması kamuoyunda yeni bir tartışmanın yaşanmasına neden oldu.

AK PARTİ ÇEVRELERİ RAHATSIZ

Duşakabin tartışmaları hem şehrin hem de seçmenin hafızasında kalıcı bir yer edinirken Belediye Başkanının her zaman olduğu gibi topu taca atıp algı yönetim süreciyle konuyu geçiştirmeye çalışması Ak Parti çevrelerinde de rahatsızlıklar oluşturdu.

Ak Partili Ejder Açıkkapı’nın “Mensubu olduğumuz siyasi hareket ve siyasi anlayışımız memleketimin güzel insanları; amcalarımızın, teyzelerimizin ve mangal yürekli genç kardeşlerimizin sitemlerimi de, taleplerini de, beklentilerini dinler, çözüm odaklı çalışır”.sözleri kamuoyu tarafından manidar bulundu.

Ak Parti’ye yakın kaynaklar ise; Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Elazığ’a tarihi hizmetler yapılmasına rağmen yerel siyasetçilerin vatandaşlar ile girdiği polemik ve tartışmalar yüzünden bu kadar hizmet bir duşakabin tartışmasına kurban edildi şeklinde değerlendirmelerde bulundular.

HABER-YORUM:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin