SPOR
Giriş Tarihi : 11-12-2021 10:40   Güncelleme : 11-12-2021 10:44

ELAZIĞ ATLETİZM PİSTİ İSTİYOR

Atletizm Branşının tek çalışma alanı olan Elazığ Atatürk Stadyumu’nun yıkılması ve inşaat sürecinin devam etmesi nedeni ile, Elazığ ili Atletizm Branşında müsabaka ve antrenman çalışma ortamlarından mahrum kalmıştır.

ELAZIĞ ATLETİZM PİSTİ İSTİYOR

Sporun temel branşı olan Atletizm genel olarak üç ana dala ayrılmaktadır. Bu dallar; yürüyüş, koşu ve alan (atma-atlama) biçiminde olmaktadır.

Koşu; kısa mesafe, uzun mesafe, orta mesafe, engelli koşu ve bayrak koşularından meydana gelmektedir. Bu yarışlar kapalı alanlarda, yollarda, kırlarda ya da açık hava pistlerinde gerçekleştirilmektedir.

Son yıllarda Türk Atletizmi tesisleşme konusunda Spor Genel Müdürlüğü ve Özel Sektörün girişimleri ile Sentetik Yüzeyli ve IAAF sertifikalı pistlerin yapımları da hız kazanmıştı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bu süreçte birçok il ve ilçeye Spor Tesisleri kazandırmıştı. Elazığ il olarak Yeni spor tesisleri yatırımları almış, Elazığ Gençlik ve spor il Müdürlüğünün çalışmaları ile Gençlik Merkezi, Doğukent Stadyumu, Çok Amaçlı Spor Merkezi, Elazığ’ın ilçelerinde Gençlik Merkezi, Halı saha, Spor salonları yapımı ve onarımı gerçekleştirilmiş. Atatürk Stadyumu’ndaki yapım çalışmaları devam etmektedir.

Bu tesisleşmelerde, Atletizm Branşının tek çalışma alanı olan Elazığ Atatürk Stadyumu’nun yıkılması ve inşaat sürecinin devam etmesi nedeni ile, Elazığ ili Atletizm Branşında müsabaka ve antrenman çalışma ortamlarından mahrum kalmıştır.

Geçmişte Atletizm branşında bir çok sporcu yetiştiren Elazığ ilinde, kulüpler, antrenörler, sporcular tesis yetersizliğinden dolayı problemler yaşamakta, Atletizm Branşı ile ilgili organizasyonlar ve etkinlikler uzun zamandır yapılamamaktadır. Bu nedenle Atletizm branşında sporcu ve kulüpleri azalmakta, Elazığ il olarak, Türkiye, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat organizasyonlarında yarışacak sporcu ve antrenörler yetiştirememektedir. Halk, Çocuklar ve Gençler Atletizm sporu yapabilecekleri fırsatı bulamamaktadır.

Doğu Anadolu’da birçok ilde Uluslararası Standartlarda Atletizm Pistleri bulunmaktadır. Bu tesisler Atletizm branşında tüm kategorilerde antrenman ve müsabaka yapılabilecek, Sentetik Yüzeyli ve IAAF sertifikalı (Tartan pist) olarak da adlandırılan Atletizm Branşına özgü yapılmıştır.

Elazığ ilinde de; Halkın, Öğrencilerin, Sporcuların ve Kulüplerin Atletizm branşında faaliyet gösterebilmeleri, antrenman, organizasyon ve etkinliklerin gerçekleştirilmesi için acil olarak Atletizm Tesislerine ihtiyaç bulunmaktadır.

Gençlik ve Spor Bakanlığının 2022 Bütçesi, 27 milyar 782 milyon 948 bin lira olarak açıklanmışken, önümüzdeki yıl yatırım programlarına Elazığ ili de dahil edilerek, Atletizm Federasyon, Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Fırat Üniversitesi, Elazığ Belediyesi, Elazığ İl Özel idaresinin ortaklaşa gerçekleştirecekleri bir proje ile Elazığ iline IAAF SERTİFİKALI ULUSLARARASI ATLETİZM PİSTİ’nin kazandırılması önem arz etmektedir.

TÜRKİYE’DE Bulunan Bazı Sertifikalı Atletizm Pistleri

 

İLİ

SERTİFİKALI ATLETİZM PİSTLERİ (CLASS 1 Sertifikalı Pistler)

1

İSTANBUL

ISTANBUL ATATURK OLİMPİYAT STADYUMU

2

İZMİR

IZMIR ATATURK STADYUMU

 

 

 

 

İLİ

SERTİFİKALI ATLETİZM PİSTLERİ (CLASS 2 Sertifikalı Pistler)

1

AKSARAY

AKSARAY UNIVERSITESI ATLETİZM SAHASI

2

ANKARA

HACETTEPE UNIVERSITESI ATLETİZM SAHASI

3

ANTALYA

ANTALYA KIZILTOPRAK 100. YIL SPOR TESISLERI

4

ANTALYA

AKDENIZ UNIVERSITESI ATLETİZM SAHASI

5

BALIKESIR

BALIKESIR İSMAİL AKÇAY ATLETİZM SAHASI

6

BURSA

BURSA OLIMPIK ATLETIZM STADYUMU

7

BURSA

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERTESİ ATLETİZM SAHASI

8

DIYARBAKIR

DIYARBAKIR ATLETIZM PISTI

9

ERZURUM

ERZURUM ATLETIZM PISTI

10

ERZURUM

ERZURUM ATATURK UNIVERSITESI ATLETIZM PISTI

11

ISTANBUL

ISTANBUL ENKA SADİ GÜLÇELİK ATLETİZM SAHASI

12

IZMIR

IZMIR KARSIYAKA STADYUMU

13

IZMIR

IZMIR EGE UNIVERSITESİ STADYUMU

14

KAYSERI

KAYSERI ATATURK SPOR KOMPLEKSI ATLETIZM PISTI

15

KAYSERI

KAYSERI ERCIYES ÜNIVERSITESI ATLETIZM PISTI

16

KOCAELI

KOCAELI ATLETIZM PISTI

17

MALATYA

MALATYA ATLETIZM PISTI

18

MERSIN –

MERSIN – YENIŞEHIR MERSIN ATLETIZM PISTI

19

MUGLA

MUGLA ÜNIVERSITESİ ATLETİZM SAHASI

20

SANLIURFA

SANLIURFA STADYUMU

21

SANLIURFA

SANLIURFA HARRAN ÜNIVERSITESI ATLETIZM PISTI

22

TOKAT

TOKAT GAZIOSMANPASA ÜNIVERSITESI ATLETİZM SAHASI

23

TRABZON

TRABZON SOGUTLU ATLETIZM SAHASI

24

VAN

VAN – KAMPÜS VAN 100. YIL ÜNIVERSITESI ATLETİZM SAHASI

25

ZONGULDAK

ZONGULDAK KEMAL KÖKSAL STADYUMU

26

BİLECİK

BİLECİK ÜNİVERSİTESİ ATLETİZM SAHASI

Kaynak : http://www.taf.org.tr/2012/10/31/ulkemizde-bulunan-iaaf-sertifikali-atletizm-pistleri/