YEREL
Giriş Tarihi : 18-09-2021 14:46   Güncelleme : 18-09-2021 14:46

ELAZIĞ'DAN TÜRKİYE'YE

Uzun yıllardır ilimizde bilişim sektöründe faaliyet göstermekte olan Dolum Market Bilişim Ltd. Şti. toner kartuş imalatı ve geri kazanımı yapan; ürettiğini geri kazanabilen tesisi şehrimize kazandırdı.

ELAZIĞ'DAN TÜRKİYE'YE

Elazığ'dan Türkiye'ye

Türkiye'de ilk defa Yazıcı ve Fotokopi makinalarında kullanılmakta olan elektronik chip üretimi işini gerçekleştiren firma 2018 yılında Devlet Malzeme Ofisine, Yerli Toner Kartuşu Üreticisi olarak başvurmuş, Son üç yıldır Devlet Malzeme Ofisi kataloğunda yerli üretici olarak yer almakta olup, Türkiye’deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına çözüm sunmaktadır.

2020 yılında yatırım gücünü tesisleşme kanalına aktaran firma, Organize Sanayi Bölgesine toner kartuş imalatı ve geri kazanımı faaliyetlerini rahat yürütebilmek amacıyla fabrika kurmuştur. 2021 yılı mart ayı itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tüm gerekliliklerini yerine getirerek ülkemizde toner kartuş imalatı ve geri kazanımı yapan ürettiğini geri kazanabilen tesis haline gelmiştir.

Türkiye’den Elazığ’a

Faaliyetleri hakkında bilgi aldığımız Firma sahibi Aytaç Tekin ”Toner üretimi aşamasında yaklaşık olarak üç litre ham petrol gereklidir. Tonerler içerisinde çözücü maddeler barındırması münasebetiyle tehlikeli atık sınıfında yer almaktadır. Dünyada ve ülkemizde toner geri dönüşüm firmaları olmasına rağmen atıkların %90’ı çöpe karışmaktadır. Oysaki çoğu kartuş ve tonerin doğru işlenmesi halinde geri kazanımı mümkündür. Ülkemizde toner kartuşlarının çoğu bertaraf tesislerinde yakılmaya gönderilmekte veya içerisinde barındırdıkları plastik, toner tozu, demir, alüminyum gibi maddelere ayrıştırılmak üzere geri dönüşüm yapılmaktadır.

Firmamız, bunların aksine söz konusu ürünlerin çöpe karışmasını önleyecek çalışmalar yürüterek, Toner ve Kartuşların kırılmasının veya yakılmasının yerine bu ürünleri Yeniden kullanıma hazırlama noktasında imalattan gelen gücünün de vermiş olduğu etkiyle Lisanslı olarak tesisleşmiştir.

Türkiye’nin birçok farklı noktasında atık toplayarak Elazığ’daki Tesisimizde bu atıkları yeniden kullanıma hazırlayarak hem Ülkemiz hem de ilimiz adına hizmet etmekteyiz. Aksi halde söz konusu geri kazanılabilecek ürünlerin yerini ithal girdili ürünler almakta ve ülkemiz kaynaklarını etkin kullanamadığımız için paramız ülke dışına gitmektedir. Her yeni giriş yapan ithal ürünün çevreye olan zararlı etkilerini azaltmak için harcamış olduğumuz zaman, çabada ülkemiz ekonomisinden belli bir miktar pay almaktadır. Geri Kazanım Tesisimiz tüm çalışmalarını ülkemizin kaynaklarının dışarıya gitmemesi yönünde tasarruf amaçlı planlamaktadır.” diye konuştu.

Printmax markasıyla faaliyetlerini sürdüren Tesisleri ziyaret eden Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan ise ziyaret sonrasında ”Böylesi bir tesisi şehrimize kazandırdığı için Aytaç Bey ve ekibini tebrik ediyorum” dedi.

Arslan Açıklamasının devamında “ Şehrimizin bu tür yatırımlara ihtiyacı var. Bizde Elazığ TSO Olarak girişimci ve yatırımcılarımıza dün olduğu gibi bundan sonra da elimizden gelen desteği sağlamaya devam edeceğiz” dedi