YEREL
Giriş Tarihi : 10-09-2021 16:18   Güncelleme : 10-09-2021 16:18

ELAZIĞ’IN UFKUNU AÇACAK

Elazığ'ın ufkunu açacak çok ortaklı yatırım hızla yükseliyor.

ELAZIĞ’IN UFKUNU AÇACAK

Elazığ'da ortaklık kültürünün yaygınlaştırılması, şehir adına büyük montanlı yatırımların da yapılabilmesi adına çeşitli şirketler kurmak ve bu yatırım fırsatlarını değerlendirmek 2018 yılındaki Elazığ TSO seçimleri öncesi Başkan adayı Asilhan Arslan’ın seçim vaatleri arasında yer alan başlıklardan birkaçıydı. Başkan seçildikten sonra çalışmalara başlayan Arslan ve ekibi vaatlerinden ilkini hayata geçirdi. Elerji A.Ş. adında çok ortaklı bir şirket kurularak Biyogaz enerji üretim tesisinin yapımına start verildi.

Çevre Dostu ve Ülkede Sayılı Bir İşletme Kuruluyor…

Elazığ TSO öncülüğünde şehre kazandırılan çok ortaklı tesiste ana hammadde olarak büyük baş hayvan, yumurta tavuk gübresi ve diğer bitkisel ve hayvansal atıkların buna kan ve sakatat da dahil kullanılıyor. Hammadde fermente edilerek çıkan gaz iyileştirilerek kojenerasyon sistemiyle elektrik enerjisi ve ısı üretiliyor. Bunun yanında kullanılan atık oksijensiz ortamda fermente edildikten sonra içinde zararlı olan maddelerden arındırılmış çok kaliteli bir organik gübrede üretebiliyor. Üretilen ısının seralarda da kullanılabileceği öngörülüyor. Tesisin Hibrit yasasıyla birlikte güneş enerjisi üretimi yapabilme imkanı da var. Bu enerji ile elde edilen tüm gübre ve atıklardan da organeminarel gübre üretimi yapılabilecek. Sıfır atık ve katma değeri oldukça yüksek bir proje.

Tarım ve Hayvancılık Ekosistemi Yeniden Dizayn Ediliyor…

8 Milyon Euro sermayeli. Tamamen öz kaynak ile yapılan bir yatırım. Yeni Kurulan Besi ihtisas OSB içerisinde Elazığ için çok önemli olan bu yatırım hızla yükseliyor. Biyogaz Tesisi ile ilgili bilgiler veren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan ”Burası tamamen kapalı devre sistem. Sadece hayvancılık atıklarını veya tarım atıklarını bertaraf edip enerji elde etmenin dışında onları yeniden ekonomiye kazandıracak bir teknoloji. Atıklardan enerji üretiyoruz. O atıklardan organemiral gübre yapıyoruz ve bunu tarım faaliyetlerinde kullanıyoruz. Bu ekosistemi Elazığ'ın içinde Elazığ'ın tarımını, hayvancılığını geliştirilecek bir modelle yürüteceğiz, işleteceğiz. Kaba yemini kendi üreten, kooperatifi olan, atıklarını tamamen Elazığ'ın tarımında kullanabilecek bir model. Orada büyük bir ekosistem olacak. Tarımı ve hayvancılığı destekleyen aynı zamanda enerji getirisi olan büyük bir ekosistem olacak. Bu, gerçekten Elazığ'ın gelişimine katkı sağlamasının dışında; oluşan bir fırsatı da tepmeme ve onu kazanca dönüştürme projesidir. Bu anlamda proje bizim için çok değerlidir" diye konuştu.

Çok Ortaklı Yatırımlarda Geçmişin Olumsuz İzlerini Siliyoruz…

Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar ise Elazığ’da çok ortaklı yatırımlar anlamında geçmişin olumsuz izlerini silip yeni bir sayfanın bu proje ile açıldığını söyledi. Bürokrat ve siyasetçilerin süreçte kendilerine çok büyük destek olduklarının altını çizen Yaşar ”Tesisin bu seviyelere gelmesinde bizlere büyük destek veren Sayın Valimize, tüm siyasilerimize, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hemşehrimiz Sayın Hadi Tunç Beyefendiye teşekkürlerimi sunuyorum. Şehrimize böylesine büyük bir yatırımın kazandırılmasına destek veren ortaklarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu birlik ve beraberlik içerisinde şehrimize nice devasa tesisler kazandırmanın uğraşı içerisinde olmaya devam edeceğiz” dedi.