EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-05-2021 10:15   Güncelleme : 17-05-2021 10:15

ESNAF BU YÜKÜ KALDIRAMAZ

TESK Başkanı Palandöken, esnafın bu yükü kaldıracak durumda olmadığını belirterek karşılıksız hibe desteği ve tüm borçların faizsiz yıl sonuna kadar ertelenmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

ESNAF BU YÜKÜ KALDIRAMAZ

Tam kapanma sonrasında geçilecek olan kontrollü normalleşmede esnaf yine umduğunu bulamadı. İçişleri Bakanlığı genelgesine göre yeme içme yerleri 1 Haziran'a kadar gel-al ve paket servis şeklinde hizmet verecek. TESK Başkanı Palandöken, esnafın bu yükü kaldıracak durumda olmadığını belirterek karşılıksız hibe desteği ve tüm borçların faizsiz yıl sonuna kadar ertelenmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları sonrası 29 Nisan'da uygulamaya konulan tam kapanma, 17 Mayıs'ta sona erecek. Tam kapanma sonrası geçilecek olan kontrollü normalleşmeye dair ayrıntıları içeren genelge, İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderildi. 17 Mayıs ile 1 Haziran arasındaki dönemi kapsayan genelgede yeme-içme yerleri gel-al ve paket servis şeklinde hizmet verecek.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bir açıklama yaparak “Karşılıksız hibe desteği ve tüm borçların faizsiz yıl sonuna kadar ertelenmesi kaçınılmaz oldu. Çünkü bu yükü esnafımız artık kaldıracak durumda değil” dedi.

'KARŞILIKSIZ HİBE DESTEĞİ'

Palandöken, borçların hep faizli ertelendiğini belirterek "Şimdi bu saatten sonra esnafın yarasına merhem olacak şekilde karşılıksız hibe desteği ve tüm borçların faizsiz yıl sonuna kadar ertelenmesi kaçınılmaz oldu. Çünkü bu yükü esnafımız artık kaldıracak durumda değil” açıklamasında bulundu.

Her meslekte olduğu gibi ulaştırma sektörünün de çok yoğun şekilde desteklenmesi gerektiğini kaydeden Palandöken, “Havayoluna hiçbir kısıtlama getirilmez iken şehir içi ve şehirler arası toplu ulaştırma araçlarına yüzde 50 kapasite ile yolcu taşıma kısıtlaması getirilmesi artık esnafımızın taşıyacağı bir yük değildir. Bu kesimde hizmet veren esnafımıza KDV ve ÖTV’den arındırılmış ticari akaryakıt verilmeli ve özel olarak desteklenmelidir. Pandemi ile tam mücadele edilecek ise hafta içi zincir marketlerde uygulanan bir günlük indirim kampanyalarının bir haftaya yayılması engellenerek bu dönemde indirim kampanyaları tamamen kaldırılmalı” dedi.

KAYNAK:KARAR.COM  https://www.karar.com/ekonomi-haberleri/palandoken-esnaf-bu-yuku-kaldiracak-durumda-degil-1616627