YEREL
Giriş Tarihi : 02-12-2021 10:36   Güncelleme : 02-12-2021 10:36

FKA’NIN ELAZIĞ DESTEKLERİ

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu Fırat Kalkınma Ajansı'nın 2010 yılından bu yana Elazığ’da yaptığı çalışmalara ilişkin gazetemize önemli açıklamalarda bulundu

FKA’NIN ELAZIĞ DESTEKLERİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) 2010 yılından bu yana Elazığ’ın kalkınmasına yönelik birçok projeye destek sağladı.

Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl illerini kapsayan TRB1 Bölgesinde faaliyet gösteren Fırat Kalkınma Ajansı kuruluşundan bu güne kadar Elazığ’da 214 projeye destek verdi. 214 projedeki toplam destek tutarı 2021 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 171 milyon TL, oluşturulan toplam proje bütçesi ise yaklaşık 283 milyon TL olarak gerçekleştirildi.

Ajansın Elazığ’da yaptığı çalışmalara ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, 2010'dan bu yana teknik, fizibilite, endüstriyel mali gelişim, cazibe merkezlerini destekleme gibi 15 farklı alanda KOBİ, gerçek kişi, kamu kurumları, kamu niteliğindeki meslek kuruluşları, organize sanayi bölgeleri, sivil toplum örgütleri, tarım işletmelerine yönelik destek programları uyguladıklarını söyledi.

İlimizde kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum örgütleri uyumlu çalıştıklarını ifade eden Yoğunlu, Sayın Valimizin önderliğinde, Elazığ Belediyemiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, OSB’lerimiz, il özel idaremiz ve ilgili kuruluşlar ile ilimizin sosyal ve ekonomik gelişimine yönelik önemli proje ve çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti.

Yoğunlu, Fırat Kalkınma Ajansının TRB1 Bölgesi’nde imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin kurumsal yapısının güçlendirilmesi ve stratejik yönetim yetkinliklerinin geliştirilmesi sağlanarak rekabet gücünün artırılması ile bölge ihracatının artırılması, illerimizin amacıyla sonuç odaklı çalışmalar yürütmekte olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

“Elazığ ilimizde Yazılım Geliştirme ve Kodlama Atölyesi, Kaynak Verimliliği, Ön Enerji Etüdü, Dış Ticarette Uzmanlaşma, Ar-Ge Merkezlerinin Geliştirilmesi ve Yurtdışı Pazar Zirveleri gibi projelerimizi hayata geçirdik. Bölgemizdeki gençlerimizin kariyerlerini gelecekte önde olacak sektörlerde planlamalarını sağlamak amacıyla son bir yılda 60 kişiye 70 saatlik online yazılım ve kodlama eğitimi verilerek bu alanda gelişimlerine katkı sağladık. Eğitim ve danışmanlık hizmetlerimizle bölgede dış ticarette uzmanlaşma sağlayarak ihracat yapan firma sayısını artırmayı ve bölge ihracatını 1 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.

Yoğunlu, Elazığ TSO’nun yararlanıcısı olduğu Elazığ Bölgesel Dış Ticaret Hızlandırma Merkezi projesinin de çok önemli bir proje olduğunu dile getirerek, “Proje ile Elazığ TSO bünyesinde Dış Ticaret Hızlandırma Merkezi kurulacak. Merkezde, Elazığ ilimiz ve bölgesinde faaliyet gösteren firmalara dış ticaret alanında eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilerek ihracat yapma kapasiteleri artırılacaktır. Dış ticaret alanında deneyimi olmayan şirketlerin kurulacak olan merkez sayesinde Orta Doğu, Kafkasya, Asya ve Avrupa pazarlarında ticaret yapabilme imkanları artırılacaktır” diye konuştu.

“Fuar Merkezi Elazığ Başta Olmak Üzere Bölgeye Hizmet Verebilecek”

Ajansın desteğiyle Elazığ Belediyesinin yararlanıcısı olduğu projeyle Elazığ’a modern bir fuar merkezinin kazandırıldığını ifade eden Yoğunlu, “Elazığ’da uzun yıllardır teknik altyapısı olmayan açık alanlarda düzenlenen fuarlar nedeniyle kalıcı bir fuar alanı uzun yıllardır ilimizin gündeminde buluyordu. Elazığ Belediyemize Cazibe Merkezlerini Destekleme (CMDP) projesi ile sağladığımız destek ile yakın zamanda ilimiz modern bir fuar alanına kavuşuyor. Elazığ Belediyemiz çok kapsamlı ve modern Fuar Merkezi inşa ediyor, fuar merkezimizin hizmete açılması ile birlikte ilimiz üretim ve ticaretine önemli katkılar sunacak, şeklinde konuştu.

“5 Yıl içerisinde 20.000 İstihdam Oluşturulması Öngörülmektedir”

Yoğunlu, Elazığ’ın önemli bir tekstil merkezi haline geleceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Elazığ OSB’nin yararlanıcısı olduğu Elazığ OSB Tesktil-Endüstri Park Projemizle OSB’de 485 dekar alana sahip 5. Kısım 2. Etap Genişleme Alanı tekstil ve konfeksiyon sektörünün kümelenmesine yönelik Tekstil-Endüstri Park olarak tasarlandı. Proje kapsamında söz konusu alanın altyapı işleri yapılmaktadır. Tekstil-Endsütri Park altyapısı tamamlandıktan sonra yaklaşık 50 adet tekstil konfeksiyon üretim tesisinin kurulması planlanmaktadır. Kurulacak olan bu tesislerde önümüzdeki 5 yıl içerisinde 20.000 istihdam oluşturulmasını öngörüyoruz. Ayrıca yine OSB’nin yararlanıcısı olduğu Elazığ OSB Tekstil-Endüstri Park Prestij Yatırım Merkezi projemizle bölgemizde canlanan tekstil ve hazır giyim sanayinin kısa vadede yatırım yapmasını hedefliyoruz. Projemizle yaklaşık 3.000 istihdam sağlayacak 14 adet tekstil sektörüne yönelik üst yapı tesisi kurulacaktır. Projemiz 24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde yaşanan 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında oluşan işsizlik sorununun çözümüne yönelik ilde atılan en önemli adım olarak öne çıkmaktadır.” Yine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında Ajansımız tarafından desteklenen Endüstriyel Tasarım, Prototip ve İnovasyon Merkezi Projesiyle ilimizdeki sanayi ve girişimcilik altyapısına önemli katkılar sağladık. Kurulan merkez bölge üniversitelerinde gerçekleştirilen akademik çalışmaların sanayiye aktarılması noktasında bünyesinde barındırdığı 5 eksenli makineler gibi ileri teknoloji teknik altyapısıyla hizmet vermektedir. Merkez sadece Elazığ ilimizle sınırlı kalmayıp Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki tüm sanayici ve akademisyenlere hizmet verecek bölgesel bir kuruluş niteliğindedir” şeklinde konuştu.

“Firmalar ve Turistler İlimizi Çok Beğendi”

Ajans olarak Yukarı Fırat Havzası Turizm Destinasyonu Geliştirilmesi ve Markalaştırılması Sonuç Odaklı Programı kapsamında TRB1 Bölgesi’nde turizmin geliştirilerek turist ve geceleme sayılarının ve turizmden elde edilen gelirin artırılması amacıyla önemli çalışmalar yürüttüklerine değinen Yoğunlu, konuşmasına şöyle devam etti.

“Elazığ’da 28 yürüyüş ve 25 bisiklet rotası belirlenerek her bir rotanın künyesi ve kısa tanıtım filmleri oluşturulmuştur. Kent-doğa entegre turizm rotası belirlenmesi çalışmaları kapsamında 5 günlük Elazığ tematik rota çalışmaları da tamamlanmış olup oluşturulan trekking rotalarına yönelik tur faaliyetleri gerçekleştirmeye başladık. Fırat Turu Projemiz kapsamında başvurusu kabul edilen tur firmalarımızla gelen misafirlerimizi ilimizde ağırladık. Harput’ta düzenlenen trekking turunda misafirlerimize bende eşlik ettim. Çok güzel bir yürüyüş gerçekleştirdik. Firmalar ve turistler ilimizi çok beğendiler. İnşallah bölgemizin ve ilimizin tanıtımına yönelik paydaşlarımızla yapacağımız çalışmalarla hem bölgemize hem de ilimize gelen turist sayısını artıracağız.”

Sivrice ilçesinin hem Elazığ hem de bölge açısından çok önemli bir turizm destinasyonu olduğunun altını çizen Yoğunlu, şunları söyledi:

“ilçeye gelen yerli ve yabancı turist sayısının, turizm gelirlerinin ve turizm sektöründe yeni istihdam olanaklarının artırılması ve Hazar Gölünde su sporları yapılmasına imkan sağlayacak altyapının oluşturulmasına yönelik Hazar Su Sporları Merkezi Projesini gerçekleştiriyoruz. Hazar Gölü yaptığımız tanıtım faaliyetleri, planlama çalışmaları ve desteklediğimiz projeler ile bölgesinde önemli bir turizm destinasyonu haline gelecektir.”

Ajans desteğiyle Elazığ’da yapılacak müzelere ilişkin açıklamalarda bulunan Yoğunlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Elazığ’da uzun yıllardır süregelen kentin kültürel yapısının tanıtıldığı bir müzenin bulunmaması problemine çözüm olarak Elazığ Şehir Merkezi’nin en eski yapısı olan Tarihi Eski Hükümet Konağı Binasını Elazığ Kent Müzesi’ne dönüştüreceğiz. Elazığ Kent Müzesi projemiz tamamlandığında kent merkezimizde insanların ziyaret edeceği bir müzeye kavuşmuş olacağız. Müzemizde Elazığ’ımızın tarihine ışık tutan eserler sergilenecektir. Yine Elazığ’daki müze kültürünü geliştirmek amacıyla geliştirilen bir diğer projemiz ise Tarihi Harput Kenti’nde uygulanacaktır. Kültür turizmi potansiyeli yüksek olan Harput’ta yer alan atıl durumdaki Hünkar Konağı, Türk Müziği’nin kadim kolu Harput Musikisinin tanıtılacağı bir müzeye dönüştürülecektir. Müzemizde Harput Kürsübaşı geleneğinin yaşatılması sağlanacaktır.”

Yoğunlu, ekonomik gelişmenin yanında sosyal kalkınmanın da önemli olduğunu, buna yönelik Elazığ Belediyesi ile birlikte depremden sonra oluşan ve dezavantajlı kesimlere yönelik Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Sosyalhane ve Oyunculuk Atölyesi gibi iki önemli proje yürüttüklerini belirtti.

Yoğunlu, “Sosyalhane Projemizle Bizmişen TOKİ konutlarının olduğu bölgede mesleki eğitim, çocuk oyun alanı, kütüphane, kodlama atölyesi, seminer salonu ve yönetim birimi şeklinde sosyal dışlanmaya maruz kalan insanların ve deprem sonrası evini kaybeden ailelerin yararlanacağı bir alan oluşturulmasını amaçlanmaktayız. Oluşturulacak tekstil atölyesinde 80 ev kadınına uygulamalı eğitim verilirken robotik kodlama atölyesinde 250 çocuğa kodlama eğitimi verilecektir. Gençler için kütüphane, çalışma salonu ve sosyal mekânlar oluşturulacaktır” şeklinde konuştu.