GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-03-2022 09:23

GÖZLER REİS'DE

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan maden sahasının ihalesiyle ilgili çekincelerini ve beklentilerini içeren bir yazı ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talebinde bulundu.

GÖZLER REİS'DE

Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından tespit edilen ve dünyanın en zengin bakır ve polimetal sahası olarak dile getirilen Elazığ’ın Maden ilçesindeki maden sahasının Elazığ iş insanları tarafından işletilmesi ve buradan doğacak tüm katma değerin şehrin sosyo kültürel ve ekonomik yapısına kanalize edilmesi için bir ayı aşkın süreden beri yoğun bir mücadele veren Elazığ Girişim Grubu talep ve beklentilerini Cumhurbaşkanına iletti.

RANDEVU TALEP EDİLDİ

Maden sahasının Elazığ iş insanları tarafından işletilmesi için Elazığ Girişim Grubunun oluşturulması sürecini başlatan ve yaklaşık bir aydan beri çok yoğun temaslar ve girişimlerde bulunan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan’ın maden sahasının ihalesiyle ilgili çekincelerini ve beklentilerini içeren bir yazı ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talebinde bulunduğu öğrenildi.

Randevu talebini doğrulayan Başkan Arslan, Gazetemizin içerik hakkındaki sorusuna “Bugüne kadar medya ile paylaştığım ve üzerinde hassasiyet gösterdiğimiz tüm konular yer aldı. Konu hakkında zaten yakın bir tarihte geniş kapsamlı bir basın toplantısı yapacağız” ifadelerinde bulundu.

ELAZIĞ GİRİŞİM GRUBU NE İSTİYOR?

  1. İhalenin rödovans sistemiyle yapılması ve böylelikle devletin zarar etmemesi
  2. Şeffaflık ilkesinin sağlanması ve Sahayla ilgili perdeleme yapılmaması. Sahada MTA tarafından yapılan tüm araştırma ve tetkik sonuçlarının ihale şartnamesine konulması.
  3. Rekabet koşullarının sağlanması. İhale şartında haksız rekabete yol açan Ülkemizin herhangi bir bölgesinde tesisi olanların önceliklendirilmesinin kaldırılması.
  4. Yatırımın il ve bölgede istihdam sağlaması. Tüm üst yatırımların sahanın bulunduğu alanda olması. Maden sahasının bulunduğu alanda ayrıştırma, zenginleştirme, uç yatırımlar dahil olmak üzere nihai ürüne kadarki tüm yatırımların yapılması.
  5. İhale şartlarının değiştirilmesi için Ankara Bölge İdare Mahkemesinde açılan davaya konu maddelerin gerçekleştirilmiş olması.

RÖDOVANS NEDİR?

Rödovans, maden ruhsat sahalarının işletme hakkının özü kendisinde kalması koşuluyla hak sahibi tarafından sözleşme ile gerçek veya tüzel bir kişiye, bir süre tahsis edilmesidir. Bu sözleşme gereğince, rödovans veren, maden ocağının işletilmesini üstlenen özel veya tüzel kişi, ruhsat sahibine, ürettiği her bir ton maden için önceden ödemeyi taahhüt ettiği meblağ kadar bir ücret öder. İşte bu sözleşme ilişkisine rödovans sözleşmesi denilmektedir. 

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin