YEREL
Giriş Tarihi : 30-06-2021 15:45   Güncelleme : 01-07-2021 10:43

GÜNEŞ ENERJİSİ İHALESİNDE TATLI KAR!

Elazığ Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ihalelerde skandallar bitmek bilmiyor. Elazığ Belediyesi tarafından 2019 yılında yapılan Arazi uygulamalı Güneş Enerjisi Santral yapım işinde yüklenici firmanın ihaleyi tamamlamayıp 750 Bin Tl’lik kar ettiği belirtiliyor.

GÜNEŞ ENERJİSİ İHALESİNDE TATLI KAR!

Elazığ Belediyesinin Baskil İlçesinde yapımını üstlendiği Fethi Sekin Külliyesi inşaatında Devleti 1 milyon gibi bir zarara uğratacağı ileri sürülürken Yeni bir iddiada yine kurumun yaptığı Güneş Enerjisi Santral ihalesinden geldi.Bu ihale ilede kamunun 750 Bin Tl’ye yakın zarara uğratıldığı iddia ediliyor.

İleri sürülen iddiaya göre Elazığ Belediyesi 14.10.2109 tarihinde 2019/457893 ihale kayıt numarası ile Arazi uygulamalı Güneş Enerjisi Santral yapım işini ihaleye çıkardı. İhaleye 10 firma katıldı. İhale 4 milyon 196 bin 520 Tl bedelle Ankara merkezli bir firmada kaldı. Firma 250 bin tl teminatla aldığı işi teminatı yakarak bir sene sonra zarar ediyorum gerekçesi ile yapmaktan vazgeçti. Elazığ Belediyesi bu defa aynı ihaleyi 10.12.2020 tarihinde 2020/638739 ihale kayıt numarası ile yeniden ihaleye çıkardı. Bu defa ihale bedeli yaklaşık 3 milyon 228 bin 668 tl olarak belirlendi.

İkinci ihalenin 967.852 tl düşük olmasının nedeni olarak ilk ihaledeki yüklenici firmanın yaptığı işlerin bedeli olarak değerlendirildiği öğrenildi.

Ancak ihalede ilk yüklenicinin tatlı kar ettiği bundan sonra ortaya çıktı. Edindiğimiz bilgilere göre İlk ihaleyi alan firmaya Elazığ Belediyesinin 2 milyon tl ye yakın bir hakediş ödemesi yaptığı iddia edildi.

Bizde bu iddianın ne kadar doğru olup olmadığı öğrenmek için Elazığ Belediyesinden firmaya ne kadar hak ediş bedeli ödendiği konusunda bilgi talep ettik.

Elazığ Belediyesi her zamanki gibi akçeli işlerde yine sessiz kaldı.Elazığ Belediyesi İlk firmaya ödenen hak ediş bedeli sorusuna 4982 sayılı kanunun ilgili maddeleri gereği kişisel verilerin korunması kapsamında değerlendirerek yanıt vermekten kaçındı.

Elazığ Belediyesinin bu ödeme hakkında yanıt vermemesi yadırganırken kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

Ve…Şu soruların yanıtı aranmaya başlandı.

1/ İlk ihaleyi alan yüklenici firmaya 2 milyona yakın bir hak ediş bedeli ödenmesi yapıldı mı yapılmadı mı ?

2/ Bu hak ediş ödemesini kimler hazırlayıp yaptı.

3/ Eğer iddia edilen rakam doğru ise bundan kazançlı kim çıktı?

3/ İleri sürülen iddialara doğru ise göre Kurumu 750 BinTL’ye yakın zarara uğratanlar hakkında ne gibi işlemler yapıldı?

Elazığ Belediyesinin yöneltilen sorulara açıklayıcı yanıtı beklenirken ; Belediye kaynaklarının kimseye peşkeş çekilmeyeceği söylemleri yapan Belediye Başkanının konu ile ilgili takınacağı tavırda kamuoyu tarafından merak ediliyor.