GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2022 16:38   Güncelleme : 14-02-2022 16:45

GÜRSEL EROL'DAN BÜYÜK DUYARLILIK

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol geçirmiş olduğu ciddi bir ameliyat sonrası Elazığ'ı ilgilendiren Maden sahası ile ilgili olarak doktorundan özel izin alarak TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi.

GÜRSEL EROL'DAN BÜYÜK DUYARLILIK

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Geçtiğimiz günlerde Elazığ Tso Başkanı Asilhan Arslan'ın gündeme getirdiği Maden ilçesinde bulunan zengin maden rezervlerinin çıkarılması ve işletilmesi ile ilgili 1 Mart'ta yapılacak ihale hakkında TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK MADEN REZERVİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

CHP Milletvekili Erol maden sahasının önemine dikkat çektiği açıklamasında ihaledeki şüpheli detaylara dikkat çekti.

Gürsel Erol, ‘’Maden İlçemiz’de Kısabekir Bölgesi olarak adlandırılan sahada MTA’nın yaklaşık 1 yıldır yaptığı yaptığı sondajlarda bulunan altın, bakır, kobalt, kurşun, çinko ve demir madenleri rezervi Türkiye’deki en büyük rezervlerdir. Bu bölgede MTA tarafından 2019 yılından bu yana sondajlar devam etmektedir. Bu sahanın ancak %30’unda sondaj yapılmış, sahanın %70’inde halen sondaj yapılmamıştır. Yüzde 30’luk alanda bulunan madenin yaklaşık değeri 15 milyar dolar olduğu söyleniyor. Sahanın yüzde 100’ünde ise 30 milyar dolarlık rezerv olduğu tahmin ediliyor. Bu maden ülkemizin ekonomisi için son derece önemli bir milli servettir. " ifadelerini kullandı.

Erol, "İçinde bulunduğumuz ekonomik krizde Hazine ve Maliye BAkanı Londra’daki faiz lobilerinden 1-2 milyar dolar bulmak için oraya giderken, birkaç milyar dolar için BAE emiri Türkiye’de ağırlanırken Elazığ’da böylesine büyük yeraltı kaynağı ile karşı karşıyayız. Bu bir milli servettir, bu da milli bütçeye, ülke ve bölge ekonomisine kazandırılmalıdır, bu sayede bölgede istihdam olanakları yaratılmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

CHP'li Gürsel Erol açıklamasında ihaledeki soru işaretletine dikkat çekti. Erol, "İhalenin teknik kısmı ile ilgili son derece ilginç durumlar mevcuttur.
Bunlardan biri sondajı bitmemiş sahanın ihaleye çıkarılması daha önce görülmemiş bir durum. Başka bir durum ise ihaleye girecek firmalar bu bölgede çıkarılacak madenin toplam rezerv ve tenör bilgileri konusunda MTA’nın sondaj verileri ile bilgilendirilmemişlerdir. Yani firmalar sahada ne kadar rezerv mevcut ve tenörü nedir bilmiyorlar." dedi.

Gürsel Erol açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Bu ihale yalnızca Elazığ Maden bölgesini kapsayan bir ihale de değil, karayolu ile 228 km mesafede bulunan Adıyaman Çelikhan’daki sahayı da kapsayan bir ihale. İki maden sahası birleştiriliyor, tek ihale konusu yapılmış durumda.

Teknik şartlarda başka bir noktaya gelirsek, bu kısım çok önemli. İhalenin teminatı 2 milyar TL. İşin ilginç yanı ise ihaleyi alan firma ilgili izinleri alamazsa hem yatırdığı teminatı Hazine’ye irad kaydedilecek hem de aldığı ihale iptal edilecek. Yani idarenin istemediği bir firma ihaleyi alırsa ilgili izinleri alamama riski ile karşı karşıya, kendilerine yakın bir firma alırsa izinler de halledilecek. Bu ihaleyi isteyen firmaların engellenme riski var. Bizim buradaki önerimiz, kamu- özel sektör ortaklığı gerçekleştirilerek bu sahanın işletilmesidir. Çünkü Elazığ kamuoyu bu konuda son derece duyarlı. Yüzde 51’i kamunun, yüzde 49’u halka arz edilerek bu alanın ülke ekonomisine kazandırılmasını istiyoruz. Böylesine büyük milli servet Cumhuriyet tarihimizin en büyük maden rezervi olabilir.

Karadeniz’de bulunan doğalgaz Maden’de bulunan rezervden ülke ekonomisine daha az katkı sağlayacak bir kaynak.

Buranın birilerine peşkeş çekilmesinin önüne geçilmelidir. Adıyaman’daki saha ayrı bir ihalenin konusu yapılmalıdır, Maden’deki saha ayrı ihale konu olmalıdır. Bu sahalardaki milli servet de kamu-özel ortalığı ile işletilip ülke ekonomisine kazandırılmalıdır,’

 

AdminAdmin