EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-06-2021 09:31   Güncelleme : 21-06-2021 09:31

HAM MADDE SIKINTISI YAŞIYORUZ

Elazığ Mobilyacılar Derneği (EMOSDER) Başkanı Muhammet Fethi DİLEK, kurda ki artışın mobilya sektörünün ham madde tedariğinde zorluklara neden olduğunu ,bu durumun da üretimde ciddi sıkıntılara yol açtığını söyledi.

HAM MADDE SIKINTISI YAŞIYORUZ

Elazığ Mobilyacılar Derneği (EMOSDER) Başkanı Muhammet Fethi DİLEK, kurda ki artışın mobilya sektörünün ham madde tedariğinde zorluklara neden olduğunu ,bu durumun da üretimde ciddi sıkıntılara yol açtığını söyledi. Mobilya sektöründe ham madde tedarik probleminin en kısa zaman da çözülmesini umduklarını belirtti.

Ülkemiz ve ilimiz genelinde mobilya üreticilerinin ham madde bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Başkan M. Fethi Dilek, "Şu anda ne yazık ki Türkiye genelinde mobilyacılar; Mdf, Sunta, Sünger ,Boya, Kumaş, vb. gibi mobilya üretiminde ağırlıklı kullanılan ürünlere ulaşılması konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Fiyatlarda da yüzde yüzleri geçen zamlar yapıldı. Bu durum da iç piyasada enflasyonu tetiklemektedir. Üretimlerin devam etmesi için zamları kabul edebiliriz ama hammadde üreten fabrikalar kendi bayi ve yurt içi üreticilerine şu anda hammadde konusunda sıkıntı yaratıyorlar, üretimlerinin büyük kısmını ihracata gönderiyorlar bu durum iç piyasada daralmaya sebep oluyor. Bu konuda en büyük sorun sadece biz değil, Türkiye genelindeki tüm mobilya üreticileri yaşıyor. Ürün tedarik edilemediği için sipariş alamıyoruz. Sipariş alsak da yüksek maliyet den dolayı istenilen satış cirolarına ulaşamıyoruz sürekli müşteri kaybı yaşıyoruz. Bu sebeplerden dolayı üreticiler üretimlerini durdurma noktasına geldiler. Mobilya tamamen ham maddeye dayalı bir sektör olduğu için ham maddeye de ulaşım sıkıntıları devam ettiği takdirde iş yerlerimiz durma noktasına gelecektir" dedi.


“Mobilya ham maddesi üreten fabrikalar daha çok yurt dışına ihracat yapıyor, iç piyasanın ihtiyacı karşılanmıyor” iddiasında bulunan Başkan Dilek, “Öncelikle iç piyasanın ihtiyaçları karşılanmalı, daha sonra artan ham madde yurt dışına ihraç edilmelidir. MDF bulamayan özellikle küçük esnaf çok büyük sıkıntılar çekiyor ve üretim aksıyor dedi.


Başkan Dilek, Ticaret Bakanlığına çağrıda bulunarak, “Bu sorunların bir an önce çözülmeye ihtiyacı var” diye konuştu. Ham maddeye fahiş zamlar yapıldığını ve zamların artık rutine bindiğini neredeyse her hafta zam yapıldığını ifade eden Başkan Dilek, “Ham madde zamları denetim altına alınmalı dedi.