YEREL
Giriş Tarihi : 16-06-2021 09:23   Güncelleme : 16-06-2021 09:25

HAZAR GÖLÜ “MAVİ BAYRAĞA” NE ZAMAN KAVUŞACAK

Doğunun bodrumu olarak lanse edilen ve çevre illerde yaşayan insanların büyük rağbet gösterdiği Hazar gölü 21 yıldır Mavi Bayrak alamıyor.

HAZAR GÖLÜ “MAVİ BAYRAĞA” NE ZAMAN KAVUŞACAK

Doğunun bodrumu olarak lanse edilen ve çevre illerde yaşayan insanların büyük rağbet gösterdiği Hazar gölü 21 yıldır Mavi Bayrak alamıyor. 2000 yılında kaybedilen Mavi Bayrağın ne zaman geri alınacağı merak edilirken gölün kirliliğini ortadan kaldırmak için kurulan Sivrice-Maden Mahalli İdareler Birliğinin görevi de sorgulanmaya başlandı

İlimizin turizm açısından büyük bir değeri olan Doğu’nun bodrumu olarak kabul gören Hazar gölü 21 yıldır Mavi bayrak alamıyor. İlk olarak1996 yılında Avrupa Çevre Vakfı tarafından mavi bayrak ödülüne layık Türkiye’nin tek gölü ünvanını elde eden Hazar gölü maalesef 2000 yılında plajlarında ve göl suyunda görülen kirlilik ve katı atıklar nedeniyle Mavi Bayrak’lı göl olma ünvanını kaybetmişti.

Aradan 21 yıl geçmesine rağmen mavi bayrak konusunda Hazar gölünde yaşanan kirliliğin önlenmesi konusunda bir girişim yapılmadığı gibi Sivrice İlçesinin ve Gezin Beldesinin kanalizasyon atıklarının göle verilmesi nedeniyle Hazar gölünün Mavi Bayrak alma şansının olmadığı vurgulanıyor.

Edindiğimiz bilgilere göre gölün büyük bir kirlilik yaşadığı İl Özel idaresi tarafından kurulan Arıtma tesislerinin 2019 yılından beri çalışmadığı, ilçenin kanalizasyon atıklarının göle salındığını iddia ediliyor.

Arıtma tesisinin iyileştirilmesi için İl Özel idaresi tarafından her yıl Sivrice-Maden Mahalli İdareler Birliğine bütçesine 800 bin TL’ye yakın bir ödenek aktarılmasına rağmen Arıtma tesisin neden çalışmadığı kafalarda soru işaretlerini oluştururken gölün kirliliğinin ortada kaldırmak için kurulan Sivrice-Maden Mahalli İdareler Birliğinin görevinin ne olduğunu da sorgulanmaya başlandı.