EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-05-2021 13:35   Güncelleme : 23-05-2021 13:39

HİBE DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANACAK

Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Hakkında Karar ile 1. ve 2. Gruba ilişkin (NACE Kodlarını içeren) esas faaliyet konuları listeleri yayınlandı.

HİBE DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANACAK

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 17 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşen Kabine Toplantısı’nın ardından gerçek kişi tacir ve esnafa yönelik uygulanacak olan hibe destek paketi açıklanmıştır. 

Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Hakkında Karar, 21 Mayıs 2021 tarihli ve 31487 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Bahis konusu olan Karar’ın 3. Maddesi’nde 

‘’Hibe desteğinin, tek seferde ödenmek üzere, ekonomik faaliyet konuları Bakanlık tarafından belirlenen iki ayrı grup için 5.000 Türk Lirası ve 3.000 Türk Lirası olduğu ayrıca, hibe desteğinden 17/5/2021 tarihi itibariyle gelir vergisi mükellefiyeti olan esnaf ve sanatkaarlar ile gerçek kişi tacirlerin, esas faaliyet konuları üzerinden faydalanabileceği’’

yer almaktadır.

Hibe desteği başvurularının 25 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 1 ay boyunca e-devlet üzerinden yapılabileceği belirtilmektedir.

Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Hakkında Karar ile 1. ve 2. Gruba ilişkin (NACE Kodlarını içeren) esas faaliyet konuları listeleri ilişikte yer almaktadır.

Detayları bilgiye ekten ulaşabilirsiniz.

EK Dosya 1: Esnaf ve Sanatkârlar İle Gerçek Kişi Tacirlerin Desteklenmesi_Ek_1. GRUP ESAS FAALİYET KONULARI LİSTESİ.pdf

EK Dosya 2: Esnaf ve Sanatkârlar İle Gerçek Kişi Tacirlerin Desteklenmesi_Ek_2. GRUP ESAS FAALİYET KONULARI LİSTESİ.pdf