YEREL
Giriş Tarihi : 14-10-2020 10:27   Güncelleme : 14-10-2020 10:51

İŞTE SAHİPSİZLİĞİN TABLOSU

“Sahipsizelazığ” paylaşımlarına TV ekranlarında hakarete varan tepkiler gösteren Vekillere Gazetemiz SONSÖZ olarak Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın www.sbb.gov.tr web sitesinde yer alan son 20 yıldaki Yatırımların İllere Göre Dağılımı tablosunu TRB1 İlerini (Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli) seçerek derledik.

İŞTE SAHİPSİZLİĞİN TABLOSU

Tablo Elazığ Adına Hayal Kırıklığıdır…

Son yirmi yılda TRB1 illerini oluşturan Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerine ayrılan kamu yatırımları toplamlarına baktığımızda Elazığ adına hayal kırıklığı yaşandığını görüyoruz. DPT tarafından 1970’li yıllarda bulunduğu hinterlandı ve sahip olduğu potansiyelleri ile çevresindeki illeri de kalkındırabilecek Ülke genelinde belirlenen 7 metropolitan ilden biri olan Elazığ ne yazık ki bu programa uygun olarak hareket edilmediği için hedeflerin çok gerisinde kalmıştır.

Son Yirmi Yılda Elazığ Sahipsizliğin Bedelini Ödemiştir…

Tabloyu incelediğimizde son yirmi yılda TRB1 illeri içinde yer alan 4 ile ayrılan toplam yatırım ödeneklerinin ne DPT raporuna, ne şehrin potansiyeline, ne de nüfusa göre yapılmadığı görülmektedir. DPT raporları esas alınsa idi Elazığ TRB1 içerisinde en yüksek yatırımı alması gereken il olurdu. Potansiyele göre yapılsa, Elazığ; madencilik, turizm, tarım, sanayi kültürü, üniversiteleşme, jeopolitik coğrafik konumu, ulaşım imkanları açısından da yine bu illerden daha öncelikli olmalıydı. Nüfus kriteri göz önünde bulundurularak yapılmış olsa yine bugünkü tablo çok farklı olacaktı.

2019 ADNS göre;

Elazığ : 591.098

Malatya : 800.165

Bingöl   : 279.812

Tunceli   : 84.660 toplam nüfusa sahip. Tunceli’nin beş katı, Bingöl’ün iki katı nüfusa sahip olan Elazığ, Malatya ilinin büyükşehir olması sürecinde il dışından taşınan nüfus bilgileri, Üniversite öğrencilerinin adreslerinin Malatya’da gösterilmesi ve medyaya konu olan mahkemelik süreçlerle bu nüfusa ulaşmıştır. Gerçekte Elazığ’la birbirine yakın nüfusu olan iki il olmasına rağmen Elazığ, bırakın Malatya’yı son 20 yıldaki Kamu yatırımlarında Bingöl’ün bile çok altında kalmıştır. Kamu Harcamalarının bugünkü kişibaşı nüfusa bölünmesi halinde Elazığ Tunceli ilinin de çok gerisinde kalmıştır.

Ortaya Çıkan Gerçek: Siyasi Sahipsizlik…

Kamu Yatırımlarında son 20 yılda çevresindeki illerin çok gerisinde kalan Elazığ, “Doğunun Paris’i” ünvanından bugün “sahipsizelazığ” konumuna düşmüştür. Çevre iller son 20 yılda Bakan, Parti Genel Başkan Yardımcısı veya güçlü siyasetçilerin etkisiyle büyük sıçramalar kaydetmiştir. Elazığ 1970’li yıllardaki konumunu bugün artık koruyamamış, Gaziantep, Adana, Mersin gibi illeri kendi liginde referans alırken, bugün Bingöl, Erzincan, Tunceli gibi illerle yarışır hale gelmiştir.