YEREL
Giriş Tarihi : 03-02-2022 10:37   Güncelleme : 03-02-2022 11:19

İSTEYİNCE VERİLİYORMUŞ

Kadrolu Belediye İşçilerinin ek zam talebin isteklerine araştırıyoruz cevabı veren Başkanı Şerifoğulları'nın yasal dayanak araştırıyoruz açıklamasına karşılık bazı belediyelerin işçilerinin maaşlarının düşük olması nedeniyle sözleşmelerine ek madde koyarak zam yaptıkları ortaya çıktı

İSTEYİNCE VERİLİYORMUŞ

Elazığ Belediye Meclisi Şubat ayı toplantılarının ikinci oturumunda MHP ve İYİ Parti meclis üyeleri belediye işçilerinin maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini belirterek yeni bir ek sözleşme ile zam yapılması talebinde bulundu. Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, verilen zamların düşük kaldığının farkında olduklarını ancak yasal bir dayanak olmadan işçilere yönelik yeni bir zam sözleşmesinin yapılamayacağını ifade etti.
Başkan Şerifoğulları'nın yasal dayanak araştırıyoruz açıklamasına karşılık bazı belediyeler işçilerinin maaşlarını düşük olması nedeniyle sözleşmelerine ek madde koyarak zam yaptıkları ortaya çıktı.

EK SÖZLEŞMEYE İMKAN VEREN KANUN MADDESİ
Belediye Başkanı Şerifoğulları yasal dayanak araştıra dursun 4857 sayılı İş Kanunu'nun 22. maddesinin son fıkrasında yazılı olan "taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilirler" kuralından, toplu iş sözleşmeleri yönünden iş ilişkisinin tarafları yerine, toplu iş sözleşmesinin taraflarını anlamak lazım gelir. Gerçekten, toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi olan kişilerin bu yetkileri devam ettiği sürece toplu iş sözleşmesi hükümlerinde değişiklik yapmaları kural olarak mümkündür (Hukuk Genel Kurulu, 15.05.2013 gün ve 2013/22-540 E., 2013/727 K.).Toplu iş sözleşmesi yetkisi olan yanlar, aralarında yapacakları bir ek protokolle gelecekteki haklarda artışı ve hatta bir azalmayı kararlaştırabilirler denilmektedir.  

İŞTE EK ZAM YAPAN BAZI BELEDİYELER
 Personeline ek sözleşme ile zam yapan belediyelerden birkaçı
-Hak-İş’e bağlı 13 nolu Şube Başkanlığı ile İstanbul’a bağlı Bayrampaşa Belediyesi BAYPAŞ arasında ek protokol imzalandı.
Ek protokol, İstanbul 13 No’lu Şube Başkanımız Kenan Erüklü, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Ak Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ergin Saçlı, Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcıları, MİKSEN Genel Sekreter Yardımcısı İdris Kayıcı ve BAYPAŞ Müdürü Meliha Hatipoğlu’nun katıldığı bir törenle imzalandı. İmzalanan ek protokolle birlikte üyelerimizin ücretlerine seyyanen 750 TL (brüt) zam yapıldı.
http://hizmet-is.org.tr/faaliyetlerimiz/toplu-is-sozlesmeleri/istanbul-bayrampasa-belediyesi-ile-ek-protokol-imzalandi/
- Yozgat/Doğankent Belediyesi Personel Limited Şirketi arasında ek protokol imzalandı. Yozgat Şube Başkanı’mız Ferman Zararsız ile Doğankent Belediye Başkanı Doğan Sungur arasında imzalanan ek protokol ile çalışanların taban ücretlerine %15 iyileştirme yapıldı.
http://hizmet-is.org.tr/faaliyetlerimiz/toplu-is-sozlesmeleri/yozgat-subemizde-ek-protokol-sevinci/
-Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, iştiraki Personel A.Ş. bünyesindeki çalışanlarına yaptığı ek sözleşme ile en düşük maaşa yüzde 34,54 zam yaptı. https://www.diyarbakir.bel.tr/haberler/4977-personel.html#.YfrWgDjP8PU.whatsapp
-Bodrum Belediyesi Personel AŞ ile Belediye-İş Sendikası arasında geçtiğimiz yıllarda imzalanan ve 31 Aralık 2022’de sora erecek olan toplu iş sözleşmesi kapsamında ek protokol imzalandı. 1200 personele yönelik ek sözleşmeyle; günlük yevmiye, sorumluluk, eğitim ve sosyal haklar ile toplamda ortalama yüzde 50 oranında artış yapıldı. https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/bodrum-belediyesi-calisanlarina-ek-protokolle-yuzde-50-zam-yapti-1903032
-Mardin Büyükşehir Belediyesi, MARSU Genel Müdürlüğü ve belediye iştiraki Kent A.Ş şirketi ile Hizmet İş Sendikası arasında 'Toplu İş Sözleşmesi Ek Protokol' için imzalar atılarak iyileştirmeler yapıldı.
https://www.haberturk.com/mardin-haberleri/93860473-mardin-buyuksehir-belediyesinde-ek-protokol-sozlesmesi-sevinci

AdminAdmin