GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-08-2021 10:03   Güncelleme : 25-08-2021 10:03

İTTİFAK MI ? SİYASAL MÜHENDİSLİK Mİ!

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ile CHP Elazığ Miletvekili Gürsel Erol arasındaki bir birini onore eden, birbirlerine meşruiyet sağlamaya çalışan ilişki biçimi Elazığ gündeminde yoğun bir şekilde tartışılıyor.

İTTİFAK MI ? SİYASAL MÜHENDİSLİK Mİ!

2020 yılının Mayıs Ayında Katıldığı bir tv programında “Siyasi sahtekar,Liseden sonra bir eğitimi oldumu,cebinde kırk maske ile geziyor,Google a “Gürsel erol ihale “yazın bakalım ne çıkıyor diye açıklamalar yapan belediye başkanı Şahin Şerifoğulları, bu açıklamalarının arkasından (pamdemi dolayısıyla)yumruk,yumruğa pozlar vermesi ve organize ettiği Toplantılara Rugan Ayakkabılı Gürsel Erol’u davet edip konuşma yaptırması kamuoyunda ne oldu,ne değişti sorularının sorulmasına neden oluyor.

Şerifoğulları ile Gürsel Erol arasında ilişkiyi kimi kesimler gizli bir ittifak olarak kimi kesimler ise siyasal mühendislik çalışması olarak yorumluyor.

Elazığ siyasetinde uzun yıllar etkili olmuş, siyaset duayenleri ile görüşerek kamuoyunun tartıştığı bu ilişki biçimini yorumladık.

ŞERİFOĞULLARI BAŞARISIZLIĞINI, GÜRSEL EROL’UN ÖZGÜL AĞIRLIĞIYLA KAPATMAK İSTİYOR

Deprem sürecinde şehrin gelişimini ve yeniden ihya edilmesini sağlamak için hiçbir varlık gösteremeyen, kendisini sütre gerisinde tutarak toplumsal tepkilerden kaçınan Şahin Şerifoğulları, süreç içerisinde vatandaşın hiçbir sorununun çözümü için mücadele etmediğinden dolayı tepkiler yükselmeye başladı. Abdullahpaşa Mahallesi’nde Batı Sitesi sakinlerine verdiği bütün sözleri unutan, binlerce insanı mağdur eden Şerifoğulları, şehrin genelinde sürekli olarak yaşanan su kesintileri ve imar planındaki sıkıntılar  nedeniyle belediye başkanlığının başarısızlığı vatandaşın ana gündemi olunca kendine bir referans kaynağı olarak toplantılarına, açılışlarına CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’u davet etmeye başladı.

Gürsel Erol’un toplumdaki özgül ağırlığından yararlanarak kendisini bir muhalefet partisi milletvekilinin ağzından “İyi bir belediye başkanı, başarılı bir belediye başkanı” imajı oluşturarak, hızlı bir şekilde ilerleyen yıpranma sürecini durdurma gayretinde olduğu yorumları yapılmaya başlandı.

Şerifoğulları, kendi siyaset planında bu stratejisini uygulamaya çalışırken, taktiklerindeki başarısızlığı kendini Ak Parti teşkilatlarında sorgulanır ve tartışılır hale getirdi.

Ak Parti teşkilatlarında Şerifoğulları’nın partiye yönelik hiçbir hassasiyetinin olmadığı, sadece kendi emel ve hedefleri için siyaset yaptığı, Gürsel Erol’u programlara davet ederek hem diğer parti yetkililerini azarlattığı hem de bu sayede “Elazığ’da tek ben varım, muhalefet bile beni takdir ediyor” algısı oluşturmaya çalıştığı konuşuluyor.

GÜRSEL EROL, MUHAFAZAKAR SEÇMENE ULAŞMAYA ÇALIŞIYOR

Şerifoğulları ile Gürsel Erol arasındaki sıradışı siyasal ilişki biçiminden Gürsel Erol’un da “Muhalefet ile dahi iyi iletişim kuran, toplumun farklı kesimleriyle ortak hareket edebilen, şehirde doğruları mertçe söyleyen, Ak Parti’ye değil, Ak Partililer tarafından yapılan yanlış işlere karşı duran örnek bir siyasetçi” algısı oluşturmaya gayret ettiği şeklinde değerlendirmeler yapılıyor.

Gürsel Erol’un hem stratejik hem de taktiksel olarak farklı bir siyaset tarzının olduğu, Ak Partili siyasal kişiliklerin yaptıkları hataları ve yanlışları Elazığ seçmenine usta bir taktikle aktararak onları süreç içerisinde yıprattığı kabul edilen bir gerçek.

Gürsel Erol, bunu yaparken de böl, parçala, yönet taktiğini başarıyla uygulayarak hem de topyekün bir saldırıya geçilmesini önlüyor hem de şehirdeki iktidarın tüm mekanizmaları ile kavgalı görüntüsünden kendini kurtarıyor.

Süreç içerisinde Gürsel Erol başarılı stratejik hamleleri ile desteğini ve şehirdeki siyasal ağırlığını artırdı.

Bu sayede 2018 genel seçimlerinde oyunu almadığı seçmene ulaşarak en azından o kesimin destek ve beğenisini kazanıyor.

Şahin Şerifoğulları ile Gürsel Erol’un bu mühendislik çalışmaları bugüne kadar Gürsel Erol açısından sorunsuz işlemesine rağmen Şerifoğulları açısından artık işler durma noktasına geldi.

Şerifoğulları’nın stratejisi çöktü, taktikleri başarısız oldu. Ak Parti teşkilatları ve tabanı şehrin sorunlarını çözmede yetersiz kalan Şerifoğulları’nın kendi siyasal geleceği için diğer parti mensuplarına karşı takındığı bu tavrın farkına vardı.

Yani evdeki hesap çarşıya uymadı, siyasi hesap yaparak dost edinen, gün gelir yalnız kalır sözü bir kez daha yerini buldu.

Şerifoğulları için hem başarısızlık hem de yalnızlık bir siyasal sonuç oldu.