YEREL
Giriş Tarihi : 14-03-2022 13:26   Güncelleme : 15-03-2022 11:39

İYİLİK BİR SU BIRAK AKSIN

İyilik Çeşmesi Yardımlaşma derneği Başkanı Sayın İbrahim Sedat Çetin’le dernek faaliyetleri hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

İYİLİK BİR SU BIRAK AKSIN

“İyilik bir su bırak aksın, gönül denen bu çeşmeden” sloganı ile kurulan ve kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen yaptığı yardımlarla gönüllere girmeyi başaran İyilik Çeşmesi Yardımlaşma derneği Başkanı Sayın İbrahim Sedat Çetin’le dernek faaliyetleri hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

•İyilik Çeşmesi Yardımlaşma Derneği olarak ne zaman kuruldu?

Derneğimiz, 2020 yılında dört kadın ve üç erkek kurucu üye ile dernek kurma prosedürünü tamamlayarak Elazığ merkezli olarak kurulmuştur. Bunun yanısıra Bingöl ve Tunceli illerimizde de temsilcilikler oluşturduk fakat gönüllü arkadaşlarımızın yoğunluğu ve uğraşları sebebi ile temsilciliklere ara vermek durumunda kaldık.

•Derneğinizin amaç ve vizyonları nelerdir?

İyilik Çeşmesi derneği olarak amacımız ihtiyaç sahibi aileler, yetim-öksüz çocuklar, yaşlılar ve engelli vatandaşlarımızın gereksinimlerine ortak olabilmek yüklerini bir nebze olsun hafifletebilmektir.

•Derneğinizin faaliyetleri nelerdir?

-İstek ve talepler doğrultusunda ihtiyaç kategorisine göre ( bunları gıda, yakacak odun-kömür, giyim, temizlik, eşya, kırtasiye malzemeleri olarak sınıflandırmaktayız) dernek üyeleri tarafından ulaştırılır. Eğer talep varsa hayırsever vatandaşlar kendi elleri ile yardımları adrese teslim edebilirler.

-İlimizin özellikle ücra konumlarında bulunan köy okullarına öncelik vererek uzaklıkları el birliği ile aşabileceğimizi göstermek adına oralarda bulunan öğrenci kardeşlerimizi unutmadığımızı göstererek mont-bot yardımları, kırtasiye desteği sağlamaktayız. Bunu yaparken aynı zamanda eğitim ve öğretimin, kitapların hayatımızdaki önemini, sağlıklı ve hijyenik yaşamın ne kadar önemli olduğunu da çocuklarımıza aşılamaya çalışıyoruz.

- Sokak hayvanlarını unutmayarak belirli günlerde mama ve su yardımında bulunmaktayız.

- Dışarıda çalışma imkanı bulunmayan ev hanımlarımıza kolaylık sağlayacak şekilde; evlerinde yapabilecekleri örgü yemek vb. iş imkanlarını sağlayıp kadınlarımızın ev ekomisinde aktif rol oynamasını sağlamaktayız.

•Destekleri ne şekilde sağlıyor ve sunuyorsunuz?

ihtiyaç sahipleri ; dernek üyeleri, gönüllü arkadaşlar ve sosyal medya vasıtasıyla araştırılıp tespit edilir.

Tüm faaliyetlerimizi gerçekleştirirken hayırsever vatandaşlardan aldığımız bağış ve destekleri şeffaf bir şekilde kamuoyuna sunmaktayız. Bunu yaparken yazılı ve görsel basında milli ve manevi değerlerimizi, insanlık onurunu göz önüne alarak rencide edilmeyecek şekilde yapmaya özen gösteriyoruz. Aslında bunu yaparken gayelerimizden birisi de insanlarımızı yardım ve iyiliğe teşvik edebilmektir.

Bağış için oluşturduğumuz banka hesabımız valilik onaylıdır ve tüm çalışmalarımız dernek denetleme kurulu tarafından incelemektedir.

Bu kapsamda vatandaşlarımızın içinin rahat edebilmesi için ciddi gayret harcıyoruz.

•Peki gelecekte neler yapmay planlıyorsunuz?

İyilik Çeşmesi Yardımlaşma Derneği; iyiliğe hem vesile, hem destek, hem de aracıdır.

Bize göre en küçük iyilik bile dünyanın iyileşmesi için büyük bir duadır.

Ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu zorlu ekonomik süreçleri, afetleri birbirimize uzatacağımız yardım eli ile yeneceğiz.

Kış günlerinde üşüyen kimse kalmasın diye elimizden geleni yaparken, ramazan ayı içerisinde erzağa ulaşamayan aile bırakmamaya çalışacağız.

Bu anlamda ilk çalışmamız 150 ihtiyaç sahibi ailemize gıda kolisi oluşturmaktır.Değerli destekçilerimiz bizler aracılığı ile ailelerimize ulaşabilir ve ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunabilirler.

.Son Olarak neler söyleyeceksiniz

İyilik Çeşmesi Derneği olarak “İyilik bir su bırak aksın, gönül denen bu çeşmeden” sloganı ile çıktığımız bu yolda elimizden geldiği,gücümüzün yettiği oranda ihtiyacı olan her canlının gönlüne akmaya devam edeceğiz.

Halis niyetlerle çıktığımız bu yolda çok kıymetli hemşehrilerimizin destekleriyle inanıyorumki çok daha güzel işlere hep birlikte imza atacağız.

Unutmayın ki iyi bir şeyler yapmak için, iyilere inanmak gerekir.

“ Haydi siz de birinin insanlardaki iyiye inanma nedeni olun.”

Başkanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyor,çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Röportaj:Turgut Güneş

AdminAdmin