YEREL
Giriş Tarihi : 23-06-2021 10:58   Güncelleme : 23-06-2021 10:58

KALE'DE FOTOĞRAF SERGİSİ

Elazığ'da bulunan tarihi Harput Kalesinde, iç kale kazılarının '2021 yılı kazı sezonu ve Harput Kalesi kazı çalışmaları' fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Açılışın ardından 2021 yılının kazı çalışmaları da resmi olarak başlatıldı

KALE'DE FOTOĞRAF SERGİSİ

Milattan önce 8. yüzyılda Urartular tarafından inşa edilen, Abbasiler, Urartular, Hurriler, Asurlular, Selçuklular, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan tarihi Harput Kalesinde '2021 yılı kazı sezonu ve Harput Kalesi kazı çalışmaları' fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Yapılan açılış törenine Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Harput Kalesi Kazı Başkanı Profesör Doktor İsmail Aytaç, Fırat Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Fahrettin Göktaş, Belediye Başkan Vekili Aydın Kara ve davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan törende konuşmaların ardından kurdele kesilerek serginin açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra protokol üyeleri tarafından kalede kazmaların vurulmasıyla 2021 yılının kazı sezonu resmi olarak başlatılmış oldu.

Harput Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç, Harput'ta yerleşimin milattan önce 4 bin yıllarında başladığının kesinleştiğini ve kalede ise milattan önce 8. yüzyılda Urartu yerleşimlerinin yoğun olduğunu bildiklerini belirterek şunları söyledi,"Harput'un bu kültür varlıklarını gündemde tutarak UNESCO yedek listesine 2018 yılında girilmiştir. STK'lar, Elazığ Belediyesi, valiliğimiz, üniversitemiz işbirliğiyle ve bütün kurumların desteği ile dosyanın hazırlanıp bir yılda kabul edilmesi kolay başarılacak bir iş değildi. Fakat işbirliği olunca böyle bir sonuca gelindi. Şimdiki amacımız gelinen noktada bu projeleri gerçekleştirip turizme ve ekonomiye kazandırmak olacaktır. Özellikle asil listeye girmek için çabalar kesintisiz olarak sürdürülmek durumundadır. Hedeflediğimiz noktanın büyük bir kısmına gelmiş durumdayız ve İnşallah saydığımız kurumlarımızın iradesiyle Elazığ'daki bu uygulamalara geçme aşamasında bu sene hız kazanmış olacağız"

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, 2014 yılında başlayan Harput İçkale kazılarının 7 yıldır devam ettiğini dile getirerek şöyle konuştu,"Son 2 yıldır pandemiye rağmen aksamış da olsa çalışmalar devam etti ve bugün itibariyle İnşallah Profesör Doktor İsmail Aytaç hocamızın başkanlığında mesai arkadaşlarıyla, çalışma ekibi ile 2021 yılı çalışmaları devam edecek. Kazılar valiliğimizin desteğiyle, Fırat Üniversitemizin katkılarıyla, başta Kültür ve Turizm Bakanlığımızın büyük destekleri ile bu çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah neticede hocamızın da çalışma şekilleri ile, sırasıyla burada önemli bir şekilde yaşanmış, tarih olmuş mekanların tekrar o haliyle çıkartılması ve ziyaretçilere sunulması en büyük amacımız"