YEREL
Giriş Tarihi : 18-01-2022 10:43   Güncelleme : 18-01-2022 11:06

KAMPÜSÜN İÇERİSİNDEN İMAR YOLU GEÇECEK

İlimizin ilk Fen Lisesi olan Kaya Karakaya Fen Lisesi bugünlerde okul kampüsünün içerisinden geçecek olan imar yolunun korkusunu yaşıyor.

KAMPÜSÜN İÇERİSİNDEN İMAR YOLU GEÇECEK

Türkiye geneli puan sıralamasında 70. Sırada olan, bölgenin önde gelen ve ilimizin ilk Fen Lisesi olan Kaya Karakaya Fen Lisesi bugünlerde okul kampüsünün içerisinden geçecek olan imar yolunun korkusunu yaşıyor.

Okul Aile Birliği Başkanı Haluk Arslan bahsi geçen imar yolunun tamamının kampüs alanından geçtiğini ifade ederek Türkiye çapında başarılı olan okulumuz öğrencilerinin kampüs alanlarını daraltmak ne kadar doğru? diye konuştu.

Türkiye geneli puan sıralamasında 70. Sırada olan, Bölgenin önde gelen ve ilimizin ilk Fen Lisesi olan Kaya Karakaya Fen Lisesi bugünlerde okul kampüsünün imar yolu ile daraltılması sorunu ne zaman çözüme kavuşacak?

Lisemiz kampüs alanı standardı yüksek olan ve doğu tarafında en az okul alanı kadar bir mahalle oyun alanı planlanmış bir konumda bulunmakta idi. 2016 yılında Elazığ Belediyesi tarafından yaptırılan İmar planıyla bu bölgedeki Mahalle Oyun alanının tamamı kaldırılarak konut alanına dönüştürülmüştür. Bu işlem esnasında okulumuzun kampüs alanının içerisinden 12 metrelik imar yolu geçirilmiş ve bir kısmı da konut alanına eklenmiş durumdadır. Şehir İmar Planının mahkeme kararıyla iptal edildiği bu süreçte yeni yapılacak planlamada bu hatadan dönmek mümkün.

Yapılan itirazlar dikkate alınarak yeni imar planında bu sorunun çözülmesi isteniyor.

Harita ve Kadastro mühendisi ve Kaya Karakaya Fen Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Haluk Arslan “Burada kamu yararına bir durum da söz konusu değil. Elazığlı yöneticiler olarak okul alanlarını büyütmemiz ve geliştirmemiz gerekiyor. Daraltıp küçültemeyiz. Mevcut kampüs alanının çocuklar için daha geniş ve düzenli, daha ferah olması için çabalamamız gerekiyor. Bunun aksi düşünülemez.”

Arslan elazığınsesi.com haber sitesine yaptığı açıklamada 1984 da yapılan imar planıyla 2016 yılına kadar okulun doğu tarafı mahalle oyun alanı olarak planlanmıştı. Burada inşaat yapımına müsaade edilmiyordu. Bu alan kamulaştırma yoluyla kamu kullanımına sunulacaktı. Yapılması gereken kamulaştırma işlemi yerine bu alan 2016 imar planında konut alanına dönüştürüldü. Ancak bu tadilat yapılırken okulumuzun duvarı dikkate alınmadı. Mahalle oyun alanı ve yeşil alan gibi alanlar normalde konut alanına dönüştürülmemesi gerekiyor ancak bir tadilat yapılacaksa en azından çevresindeki müştemilatlar dikkate alınması gerekir.

O dönemde ve daha sonra yapılan plan tadilatlarında Milli Eğitim Müdürlüğümüzün itiraz yazıları mevcuttur.

Belediye Başkanımıza da konuyu ilettik

Belediye Başkanı tarafından yaptırılan imar revizyonunda da bu konunun gündeme geldiğini ifade eden Haluk Arslan; Okulun duvarının korunması, imar yolunun okul duvarının dışından geçirilmesi konusunda Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından yazılar yazıldı. Sonuç olarak mevcut durumda İmar planı mahkeme tarafından iptal edilmiş durumda ve yeni planlama çalışmaları yapılmaktadır. Bu süreçte de yeni yazışmalar oldu ve imar yolunun kampüs alanının dışarısına taşınması talep edildi.

Oniki metrelik yolun tamamı kampüs alanının içerisinden geçiyor

Yeni yapılan plana göre 12 metrelik imar yolunun tamamı Karakaya fen lisesinin kampüs alanının içerisinden geçtiğine dikkat çeken Arslan; “Öğrencilerinin toplanma alanının içerisinden geçiyor. Spor salonuna ve pansiyona giden merdivenlerimiz oradaki alt yapılarımız oradaki elektrik ve kanalizasyon hatlarımız hepsi imar yolunda kalıyor. Okulların harcama kalemleri kısıtlı. Okula bir çevre düzeni yapmak zor bir işlem. Elazığ’da yaşayan yöneticiler olarak okul alanlarını genişletmemiz gerekiyor. Daraltmamız gerekmiyor. Mevcut kampüs alanının çocuklar için daha geniz ve düzenli daha ferah olması için çabalamamız gerekiyor. Bunun aksine uygulama söz konusu dedi

Kamu yararı burada söz konusu değil

Burada kamu yararı olan bir durumda söz konusu olmadığını ifade eden Arslan; Burada bir trafik yükü de yok. İmar yolunun okul alanının içerisinden geçmesini gerektirecek bir zorunlulukta yok. Bununla ilgili bir tıkanmışlıkta ve yapılaşmada söz konusu değil. Boş alandan yolu geçirmek varken okul alanı dağıtmanın, daraltmanın bir anlamı da olmasa gerek. Bu konuda gerekli müracaatlarda bulunduk. Belediye başkanı ve başkan yardımcıları ile proje müdürleri ile görüşmelerde bulunuldu.

Başarılı okulu dar alana hapsetmek ne kadar doğru

Okulun Öğrenci kapasitesi ,öğrenci potansiyeli ve puan anlamında Türkiye çapında bir lise olduğunu dile getiren Arslan; Bu liseyi bu şekilde kampüs alanını daraltarak koruyamayız. Hatta daha da genişletmemiz kampüs alanını daha da iyileştirmemiz gerekirken bunun tam tersi bir uygulamayı müsaade edilmemesi gerekir. Kimsenin vicdanı buna el vermese gerek. Kamuoyundan talebim öğrencilerimizin okullarının alanlarının daraltılması değil daha geniş ve düzgün bir kampüste eğitim alanlarını sürdürmelerine destek olunmasıdır. Bu konunun bir an önce düzenlenmesini talep ediyoruz. Mesele teknik bir hatanın düzeltilmesidir. Bunu belediye idaresi de meclis üyeleri de bence bunun doğru bir karar olacağını düşünerek imar planında imar yolunu okul içerisinde değil de okul duvarının dışından geçilmesine karar verecekler diye inanıyorum.

Konu Cimer'e Taşındı

Yeni İmar Planında Karakaya Fen Lisesinin doğu sınırının korunması gerektiğinin altını çizen Okul Aile Birliği Başkanı Haluk Arslan, Belediye ile olan görüşmelerinden netice alamadıkları için konuyu CİMER’e yazdıklarını da söyledi.

AdminAdmin