YEREL

KANUN, HUKUK HAK GETİRE!

Elazığ Belediye Başkanı görevine başladığı günden beri yapım ihaleleri başta olmak üzere bir çok konuda hukuka aykırı işlemler yapan Şahin Şerifoğulları yönetimi bu tür girişimlerine aralıksız devam ediyor.

KANUN, HUKUK HAK GETİRE!

Yaşananlara göre Elazığ Belediyesinde kanun ve hukuk tanımamazlık bir teamül haline gelmiş gibi görünüyor.

Nisan ayında Harput Mahallesi Ahmet Kabaklı Bulvarı giriş kısmında apart evler olarak bilinen ada:81, parsel:5 numarada 442,00 m2 ve ada:81 parsel:6 numarada ise 236,00 m2 yüzölçümlü mülkiyeti Belediyeye ait taşınmazlar üzerinde yer alan yapıların "Belediye Konuk Evi " olarak kullanılması amacıyla EBUAŞ’a devrini talep eden Şahin Şerifoğulları, Fuar ve Kongre Merkezinde bulunan iki adet hangar ve iki adet işyerinin’de ayni sermaye olarak Belediye şirketi olan Ebuaş Ulaşım Turizm Tekstil Madencilik İnşaat ve Taahhüt Üretim Pazarlama Ticaret Sanayi A.Ş.ne ayni sermaye olarak devrinin yapılmasını talep etti.

Şahin Şerifoğulları’nın bugüne kadar devir için gereken hiçbir kanuni prosedürü yerine getirmeden Kasım ayı meclis toplantılarında halen yapımı devam eden Sürsürü mahallesinde yapılan Geri Dönüşüm Parkı, Cumhuriyet Meydanı ve 15 Temmuz Demokrasi Meydanı yapıları içerisinde bulunan otopark ve işletmelerin kullanımını EBUAŞ'a ayni sermaye olarak verilmesi hususunda yeni bir meclis kararı talep etmesi Elazığ Belediyesinde kanun ve hukuk önemsenmiyormu sorularını gündeme getirdi.

Seçildiği günden bugüne kadar EBUAŞ’a Belediye bütçesinden toplam olarak 75 milyon TL aktaran Şerifoğulları,belediyeye ait bir çok mülkiyeti gerek tahsis gerekse kiralama yöntemiyle EBUAŞ’a vermiş en son olarak da Belediye mülkiyetlerini ayni sermaye olarak şirkete aktarma yöntemini seçmişti.

AYNİ SERMAYE AKTARIMI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Av.Ömer Faruk Budak Başkanlığındaki Elazığ Belediyesi hukuk komisyonu 06/05/2022 tarihli belediye meclis toplantısında ayni sermaye aktarımının yapılabilmesi için;“EBUAŞ'ın öncelikle genel kurulunda sermaye artışına karar alması,Şirket genel kurulunca alınan sermaye artırımı kararının belediye meclisine sunulması,Belediye meclisinin artırılmak istenen sermayenin nakdi miktar değerinde ayni sermayenin sermaye artımı olarak konulabileceği kararı vermesi,konulacak ayni sermayeye ilişkin maddi varlığın ve işletme değerinin Asliye Ticaret Mahkemesince belirlenmesi,Asliye Ticaret Mahkemesince belirlenen bedelin Belediye meclisince onaylanması” Şartları yerine getirildikten sonra sözkonusu mülkiyetlerin ayni sermaye olarak Ebuaş’a aktarılabileceğini beyan etmişti.

195 GÜNDE HİÇBİR İŞLEM YAPILMADI

Belediye meclisinin 06.05.2022 tarih ve 2022/97 numaralı kararının üzerinden 195 gün geçmesine rağmen kanuni hiçbir prosedürü yerine getirmeyen Belediye yönetiminin henüz bitmemiş 3 proje için yine Belediye meclisinden yetki istemesi ise duyanları hayrete düşürdü.

KANUNSUZ İŞLETİLİYOR

Belediye Konuk Evi ile birlikte Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezi herhangi bir meclis kararı olmadan bugüne kadar kanunsuz bir şekilde Ebuaş tarafından işletilmeye devam ediyor.

KİTAP FUARI İHALESİ DE EBUAŞ’A

Ebuaş tarafından kanunsuz olarak işletilen Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezi’nde 8-16 Ekim tarihlerinde yapılan ve fuarı ziyaret eden 10 bin öğrenciye 25 TL değerinde hediye çeki dağıtılan Kitap Fuarı İhaleside ihaleye tek katılımcı olarak giren Ebuaş Ulaşım Turizm Tekstil Madencilik İnşaat ve Taahhüt Üretim Pazarlama Ticaret Sanayi A.Ş. uhdesinde kaldı. Elazığ Belediyesi Kitap Fuarı için Ebuaş’la 722000 TL+KDV bedelle sözleşme imzaladı.

HUKUK KOMİSYONU VE MECLİS ÜYELERİ NEDEN TEPKİSİZ ?

Mayıs ayında alınan meclis kararının üzerinden 195 gün geçmesine rağmen Belediye Konuk Evi ile Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezi’nin ayni sermaye olarak Ebuaş’a aktarılması için gereken hiçbir kanuni prosedürün yerine getirilmemesine,bu mülkiyetlerin kanunsuz olarak işletilmesine ve yeni gelen ayni sermaye artışına ise başta hukuk komisyonu olmak üzere meclis üyelerinin tepki vermesi ise kamuoyu tarafından oldukça manidar bulundu.

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin