YEREL
Giriş Tarihi : 20-10-2021 10:19   Güncelleme : 20-10-2021 10:19

KANUN MU BİLMİYORLAR? KANUNU MU DELİYORLAR?

Daha önce yaptığı ihaleler KİK’ten dönen Elazığ Belediyesi’nin Fuar ve Kongre Merkezi yapım işini de parçalara bölerek ihale etmesi dikkat çekti.

KANUN MU BİLMİYORLAR? KANUNU MU DELİYORLAR?

Elazığ Belediyesi’nin, 5 Aralık 2019 tarihinde 23.772.000 TL’ bedelle ihalesini yaptığı ve yüzde 70 oranında tamamlanan Fuar ve Kongre Merkezi ile ilgili ek iki ihaleye daha çıkması, hem ihale yasası hem de yönetimsel beceriksizlik olarak yeni tartışmaların gündeme gelmesine neden oldu.

Daha önce yaptığı ihaleler KİK’ten dönen Elazığ Belediyesi’nin Fuar ve Kongre Merkezi yapım işini de parçalara bölerek ihale etmesi dikkat çekti.

Elazığ Fuar ve Kongre Merkezi Yapımı ihalesi 5 Mayıs 2019 tarihinde yapılarak inşaat çalışmalarına başlanmasının ardından Elazığ Belediyesi 2021 yılında aynı iş için iki ihale ilanına daha çıktı.

ELEKTRİĞİ UNUTMUŞLAR

Yasa gereği bir işin parçalara bölünerek ihale edilmesi suç olmasına rağmen, Fuar ve Kongre Merkezinin büyük ihalesine konulması unutulan ya da kasten konulmayan Fuar ve Kongre Merkezi’nin enerji ihtiyacını karşılayacak Trafo Tesisi Yapım işi ihalesi 18 Ağustos 2021 tarihinde yapıldı.

Fuar merkezine enerji verecek trafonun ihale kapsamına konulmayarak, önceden yapılan bir ihaleye ilave yeni bir ihale yapılması tartışmalara sebep oldu.

DIŞ CEPHE DE UNUTULMUŞ

Yapılan ilk ihalenin eksikliği ya da şartname hazırlayıcılarının yönetimsel eksikliklerinin ikinci bir ek ihale olarak ortaya çıkması da “Elazığ Fuar ve Kongre Merkezi Kafeterya ve Restaurant Bloklarında Dış ve İç Cephe Yapımı” olarak kendini gösterdi. Bu işin ihalesi ise 25 Ekim 2021 tarihinde yapılacak.

YASA ÇOK AÇIK

Gerek İhale Kanunu gerekse İlgili yönetmeliklerde, “eşik değerlerin (limitlerin) altında kalmak amacıyla mal, hizmet alımları ve yapım işlerinde tek bir ihale konusunu oluşturacak işler kısımlara bölünerek ihale edilemez” hükmü yer almasına rağmen Elazığ Belediyesi Fuar ve kongre merkezi alanı ile ilgili yapım işiyle ilgili şu ana kadar üç ihale ilanında bulunarak açıkça yasaları ihlal etti.

HER İHALEDE UYGULANACAK MI?

Elazığ Belediyesi tarafından yapılan ve değil enerji ve dış cephe, lavabo aynalarının özelliklerine kadar projenin en küçük detaylarını da içinde bulundurması gereken ana ihale şartnamesine bilinçli ya da bilinçsiz yazılmayıp bunun telafisi için yasayı delerek yeni ve çok sayıda yeni ihalelerle ikmal edilmesi uygulamasının bir formül olarak görüldüğünü ve bunun alışkanlık haline getirildiğini ifade eden iş çevreleri, bundan sonraki ihalelerde de bu yöntemin uygulanmasının Başkan Şerifoğulları’nı kanunen zora sokacağını ve İçişleri Bakanlığı müfettişlerince soruşturma konusu olabileceğini belirtiyorlar.

ŞEFFAFLIK İLKESİ TARTIŞILIYOR

Elazığ’daki iş çevreleri bu duruma ilişkin iki yorumda bulunuyorlar. Belediye yönetimi ya ihale kanununu bilmiyor şehri yönetmeyi bilmedikleri gibi ya da kanunları delmek için bu tür parçalı ihale yapıyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sürekli olarak İhalelere şeffaflık ve kanunlara uygunluk yönünden uyarılarda bulunmasına rağmen Elazığ Belediyesi’nin ihale süreçlerindeki kanuna aykırı uygulamalarının devam etmesi parti çevrelerinin de tartıştığı ana gündemlerden biri olarak yerini koruyor.

Hatırlanacağı üzere Elazığ Belediyesi’nin daha önce yaptığı İhaleler KİK’ten dönmüş ve belediyenin ihaleyi verdiği yükleniciler yerine KİK İhalelere itiraz eden yüklenici firmalara yapım işlerini vermişti.