YEREL
Giriş Tarihi : 15-01-2022 18:06   Güncelleme : 15-01-2022 22:50

KAPALI ÇARŞI KAPANDA

Tarihi Kapalı Çarşı yetkililerin ihmali yüzünden oldukça sıkıntılı günler yaşıyor.

KAPALI ÇARŞI KAPANDA

Elazığ’ın hem damak tadının hemde kültürel değerlerimizin en nadide örneklerinin yer aldığı Kapalı Çarşı’nın çevresindeki inşaatlar ve düzensizlikler yüzünden hem vatandaşlar hem de esnaflar dertli. 
100 yıllık bir geçmişi bulunan ve kurulduğu günden bu yana Elazığ'ın mutfak kültürünü ve damak tadını bünyesinde barındıran, bu özelliği ile de turistlerin ilgi odağı olan Kapalı Çarşı yetkililerin ihmali yüzünden oldukça sıkıntılı günler yaşıyor.
Şehrin marka değerleri arasında yer alan 100 yıllık maziye sahip Kapalı Çarşı’ya girmek için vatandaşın çektiği eziyet hem ziyaretçileri hemde esnafı bezdirmiş durumda.

VATANDAŞ YÜRÜMEKTE ZORLANIYOR
Bosna-Hersek Bulvarı üzerinde yer alan ve deprem dolayısı ile yıkılan Elazığ Ticaret Merkezi’nin yer aldığı ve şu anda otopark olarak kullanılan alanın etrafında kaldırım olmaması nedeniyle araçların gelişi güzel parkedilmesi dolayısı ile vatandaş yürümekte dahi zorlanıyor.
Çarşının girişlerine dahi araçların parkedilmesi nedeni ile vatandaşlar çarşıya girebilmek için büyük uğraşlar vermek zorunda kalıyorlar.

ESNAF: SORUNLAR ÇÖZÜLMÜYOR 
Eski Postane meydanında yapılacak olan ve yapımı yılan hikayesine dönen  Demokrasi Meydanı Yer altı otoparkı ve Meydan düzenlemesi Projesi nedeniyle meydanın etrafının kapatılması ile üst kısımdan girişlerin mümkün olmadığı çarşıya girişlerin oldukça sıkıntılı olduğunu belirten çarşı esnafları”Defalarca uyarmamıza rağmen çarşı giriş-çıkışlarında yaşanan sıkıntılara bir çözüm bulunmadı.Ekonomik sıkıntıların tavan yaptığı bu günlerde zaten zor süreçlerden geçiyoruz.İnşaatlar nedeniyle çarşı girişlerinde yaşanan izdiham nedeniyle vatandaşın büyük bir kısmı çarşıya girmiyor.Buda bizi olumsuz yönde etkiliyor”dediler.

TUR REHBERLERİ ŞİKAYETÇİ 
Şehrimize ziyaret amacı ile gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak mekanlarından biri olan Tarihi Kapalı Çarşı girişlerinde yaşanan sıkıntıların turistler tarafından sıkça dillendirildiği ifade eden tur rehberleri ise, “Gelen misafirlerimiz bu görüntüler karşısında çarşıya girmekte tereddüt ediyorlar.İnanın bu çirkin görüntüler bu şehre yakışmıyor.Yetkililerin Yaz mevsimi gelmeden bu sorunu çözmelerini istiyoruz.Bu görüntüler gelen misafirler üzerinde olumsuz izlenim yaratıyor”dediler.

BULVAR ESNAFIDA ŞİKAYETÇİ

Deprem nedeniyle yıkılan binaların yer aldığı alanların çok çirkin görüntüler  sergilediği Bosna-hersek bulvarında yıkılan binaların etraflarının hiç değilse kapatılmasını isteyen bulvar esnafları"Şehre araç girişinin en yoğun olduğu Bulvar üzerindeki çirkin görüntülerin bir an önce sona erdirilmesi gerekiyor.Yıkılan binaların yerlerindeki boş alanlar inanın bizim psikolojimizi bozuyor.Hiç değilse bu alanların etrafları kapatılsın"diyerek yetkilileri göreve çağırdılar.