YEREL
Giriş Tarihi : 04-11-2020 10:11   Güncelleme : 04-11-2020 10:11

“KENT MÜZESİ” BU ŞEHRE ÇOK MU GÖRÜLÜYOR?

10 yılı aşkın bir süredir tadilat gerekçesiyle kapalı durumda bulunan Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesinin Elazığ depreminin ardından aldığı hasar nedeniyle bu kez eski Valilik Konağına taşınacağı iddia ediliyor…

“KENT MÜZESİ” BU ŞEHRE ÇOK MU GÖRÜLÜYOR?

Yanlış Hesap…

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi bünyesinde halen envantere kayıtlı 31 bin 500 civarında eser bulunmakta ve bu eserlerin büyük bir kısmını arkeolojik eserler oluşturmaktadır. Bu kadar büyük bir envantere sahip olan bu müzenin küçücük bir alana sıkıştırılması ve göstermelik üç beş parça eserin sergilenmesi müzeden çok eski Hükümet Konağının depo olarak değerlendirileceği anlamı taşımaktadır.

Hani Kent Müzesi Olacaktı?…

Devlette devamlılığın esas olduğu gerçeğinden hareketle Elazığ Halkı adanı soruyoruz: Yaklaşık 15 yıl önce Vali Dr. Kadir Koçdemir tarafından gündeme alınan “Elazığ Kent Müzesi” konusunun üzeri küllendikten sonra geçtiğimiz yıl Vali Çetin Oktay Kaldırım tarafından bir kez daha gündeme taşınmış ve Kaldırım şu açıklamayı yapmıştı: “Tarihi Elazığ Valiliği binamızda planladığımız ve projesi son aşamaya gelen ‘Elazığ Kent Müzesi’ yapım hazırlıklarına başladık… Elazığ kültür ve turizmi yeni bir değer daha kazanacak...” Projenin 3 boyutlu görselleri dahi hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılmıştı. Elazığ adına tescilli tarihi binanın doğru kullanımı adına kamuoyunu sevindiren bu açıklama ve girişimler yerini kaosa mı bırakıyor?

“Elazığ Kent Müzesi” İlin Tarihi Mirasına Yakışır Bir Kazanım Olacaktır…

Mevcut Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin 10 yıldan beri kapalı olmasının sorgulanarak bir an evvel hizmete açılaması hususunda gerekenin yapılması beklenirken, işin kolayına kaçıp üç beş parça göstermelik eserin sergileneceği geriye kalan eserlerin depolara kaldırılacağı kolaycılığından şehir için değer üretilmesi tüm halkın ortak beklentisidir.

Fikri çalışması 15 yıl geriye giden, geçen yıl yeniden start alan eski Vilayet Konağının“Elazığ Kent Müzesi”ne dönüştürülme girişimi ‘Kültür ve Sanat’ şehri olarak gurur duyulan şehrimizin tarihi ve kültürel mirasına yakışacak bir hamle olacaktır.

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesinin Tarihi Geçmişi…

30 Nisan 1965 yılında, Harput mahallesinde bulunan Alacalı Mescit’te “Harput Müzesi” olarak kurulmuştur. Keban ve Karakaya Baraj projeleri çerçevesinde yapılan yüzey araştırmaları ve kazılarda bulunan milattan önceki devirlere ait eserlerin teşhiri ve muhafazası için 1971 yılında Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kampüsü içerisinde yeni müze inşasına başlanılmış ve 28 Temmuz 1982 yılında Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Müze binası arkeolojik eserler ve sikke salonu, halı ve kilim galerisi ile etnografya salonu olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Müzede 15 bin 238 adet arkeolojik, 5 bin 310 adet etnografik, 10 bin 887 adet sikke olmak üzere toplam 31 bin 435 adet envantere kayıtlı eser mevcuttur. Teşhir salonlarındaki eserler ise 493 sikke, 1071 arkeolojik ve 602 etnografik eserden oluşmaktadır. Müze sorumluluk sahasında korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli toplam 288 adet kültür varlığı bulunmaktadır.

Müze tadilat çalışmaları gerekçesiyle 10 yılı aşkın bir süredir hizmet vermemektedir.