YEREL
Giriş Tarihi : 08-09-2021 16:37   Güncelleme : 08-09-2021 16:37

KİM YIKTIYA GİTMİŞ

Elaziginsesi.com haber sitesi'nin gündeme getirdiği kurumlar üzerinden adrese teslim yapılan yıkım iddialarına bir yenisi eklendi. Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkımından sorumlu ilgili kurumların haberlerinin olmadan yıkıldığı ortaya çıktı

KİM YIKTIYA GİTMİŞ

İlimizde 24 Ocak depreminde özellikle kurumların yıkımlarında adrese teslim yıkım ihaleleri verildiği iddiaları gündeme yoğun bir şekilde gündeme gelmişti. Ancak ileri sürülen iddialara rağmen yetkililer sessiz kalmış ve iddiaların araştırılması konusunda bir girişimde bulunulmamıştı.
Elaziginsesi.com haber sitesi olarak gündeme getirdiğimiz kurumlar üzerinden adrese teslim yapılan yıkım iddialarında Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkımından sorumlu ilgili kurumların haberlerinin olmadan yıkıldığı ortaya çıktı.
Yetkililer; iddialar karşısında körleri, sağırları oynadı
İlimizde 24 Ocak tarihinden yaşanan deprem sonrası evleri ve işyerleri hasar gören bina sahiplerinin ve kurumların yıkımlardan elde edilen hurda gelirlerinden mahrum bırakıldığını Elaziginsesi.com haber sitesi ve SONSÖZ Gazetesinde aylar öncesinde hukukçular açıklamalarında hurdalardan elde edilen gelirlerden vatandaşların mahrum bırakıldığını yıkım ihalelerinin kanun ve yönetmeliklere uygun yapılmadığını dile getirmişlerdi.
Yıkımlarla ilgili yeni iddialar dillendirilmeye yeniden başladı. Ağır hasar gören kurum binalarının  yıkımlarının el altında bir şekilde birilerine  peşkeş çekilmeye çalışıldığı gündeme geldi.
Son olarak  Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Harput Yetiştirme Yurdunun sessiz sedasız ihalesiz olarak yıkımının gerçekleştirildiği yönünde yıkımcı firmaların savcılığa suç duyurusunda bulunması sonucunda savcılık kararı ile durdurulması iddiaları yeniden  alevlendirdi
Yıkım kararı verilen Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkılması işinin de, Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Harput Yetiştirme Yurdunun yıkım şekli gibi gerçekleştirildiği iddia edilmiş, okuldan elde edilen gelirin ne okula aile birliğine nede milli eğitim müdürlüğüne aktarılmadığı ifade edilmişdi.
Kurumların hiç birinin haberi yok…!
24 Ocak depremi sonrası yıkımlar “Elazığ Valiliği tarafından 15.6.2020 tarihinde  İlimizde meydana gelen deprem sonrası ağır derecede hasarlı olarak tespit edilen binaların yıkım ve enkaz kaldırma işlemlerinin Elazığ Belediyesi ile İl Özel idaresince yürütülmesi yetkisi ile yetkilendirildiğinden elaziginsesi.com haber sitesi olarak Elazığ İl Özel İdaresi, Elazığ Belediyesi ve Mehmet Akif Ersoy Lisesinin bağlı bulunduğu Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Bilgi Edindirme gereği "Okulun yıkım ihalesinin ne zaman yapıldığı, ihalenin yapılış yöntemi, yıkım sonrası elde edilen gelirin kimlere verildi?" gibi sorular yönelttik.
Ancak yönelttiğimiz soruların karşılığında kurumlardan gelen yanıtlarda Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkım işinde hiçbir kurumun haberi olmadan yıkıldığı ortaya çıktı.