KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 02-02-2021 09:32   Güncelleme : 04-02-2021 12:03

KOMŞULUK MAZİ OLMASIN

İlki BİREVİM ve HEFİAD sponsorluğunda gerçekleştirilen Komşuluk Mazi Olmasın Kısa Film Yarışması ödül töreni gerçekleştirildi.

KOMŞULUK MAZİ OLMASIN

İlki BİREVİM ve HEFİAD sponsorluğunda gerçekleştirilen Komşuluk Mazi Olmasın Kısa Film Yarışması ödül töreni, 29 Ocak Cuma günü saat 18:30’da Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde yapıldı.Program Hefiad Tarafından hazırlanan tanıtım filmi gösterimiyle başladı. 

 HEFİAD Başkanı Mehmet GÜRDAŞ, yarışmanın temasına ve komşuluk müessesinin önemine yer verdi. HEFİAD  Başkanı Mehmet Gürdaş, gerçekleştirdikleri programın amacı hakkında açıklama yaparak; İnsanlar kalabalığa rağmen yapayalnız. İnsanın ruh dünyasına hitap eden iyi olan, doğal olana ne varsa bu yeni hayat tarzının arasında kayboldu. İş hayatı şehir mimarisi insan ilişkilerini yalıtılmış bir hayatı yaşamaya doğru sürükledi. Hal böyle olunca yalnızlık modern insanın en yakın dostu oldu. Toplumu bir arada tutan ortak değerler hayatımızdan çıkıp giderken önce komşuluk ardından akraba ve en son olarak da aile içi ilişkileri yıpranıp yok olmaya yüz tuttu. İnsanın sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirmesi için aile içindeki huzurun yanı sıra iş, sokak, arkadaş ve komşuluk ilişkilerinin de sağlıklı olması gerekir. Toplumumuzun bütünlüğü güvenliği ve sarsılmaz bağlarının ortaya çıkardığı en önemli değerlerden birisidir komşuluk. Komşuluğun mazi olmasına, masal olmasına izin vermeyelim, çareler bulalım. Komşuluğun topluma hatırlatılması konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. dedi. Yarışma danışmanı ve jüri başkanı Dr. Öğr. Üyesi Yunus NAMAZ konuşmasında kısa film yönetmenlerinin sanatsal çalışmalarına ve komşuluğun bu çalışmadaki yerine dikkat çekti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet DEMİRDAĞ ise modern dünyada komşuluğun önemine ve bu hazinenin korunmasına vurgu yaptı.

Konuşmaların akabinde ilk önce mansiyon ödüllerini kazananlar açıklandı. Mansiyon ödüllerini alan yönetmenler sahneye çağrıldı ve hediyeleri kendilerine teslim edildi.

Programda jüri özel ödülünü kazanan Çetin ÖNCÜ, başrolde oynayan annesine ithaf ettiği filmde komşuluğun sanal dünyayla nasıl değişim geçirdiğini davetlilere dile getirdi. Ve bu ödülün takdimi sonrası üçüncülük ödülü, ikincilik ve birincilik ödüllerine hak kazanan yönetmenler sahneye davet edildi, hediye çekleri ve plaketleri takdim edilerek ilk üç film salonda hazır bulunanlara izletildi.

Günün anlam ve önemine binaen ağaç sertifikası düzenlendi ve projede emeği geçenlere sertifika tabloları hediye edildi. Yarışmada emek verenler adına teşekkür belgesi Mehmet GÜRDAŞ tarafından Dr. Öğr. Üyesi C. Sinan ALTUNDAĞ’a verildi.

Yarışma ödül töreni 29 Ocak 2021 Cuma günü saat 20:00’a doğru tamamlandı ve hatıra fotoğrafları çekildi. Bu yarışmada dereceye giren 7 filmin yönetmenlerine toplamda 24 bin TL ödül verildi. Yarışma ödül töreni Kanal Fırat, Kanal 23 ve Kanal E televizyon kanallarından canlı olarak yayınlandı.

Dereceye giren tüm yönetmenleri tebrik eder ve başarılarının devamını dileriz. 

Yarışmada derece giren yönetmenler ve filmleri sırasıyla şöyledir.

1.Birincilik Ödülü - İnsan (Yönetmen: Hasan İNCE)

2. İkincilik Ödülü - Benim Komşum (Yönetmen: Abdulalim BEKKUR)

3. Üçüncülük Ödülü - Nalan (Yönetmen: Sinan BAL & Özkan NAROĞLU)

4. Jüri Özel Ödülü – Zeytin Çekirdeği (Yönetmen: Çetin öncü)

5. Mansiyon Ödülü - Yeryüzü Garipleri (Yönetmen: Murat KILIÇ)

6. Mansiyon Ödülü - Komşuluk Teyze (Yönetmen: Yusuf ÖZTÜRK)

7. Mansiyon Ödülü - Şeker Gıda (Yönetmen: Ferman NARİN)