YEREL
Giriş Tarihi : 06-10-2021 11:10   Güncelleme : 06-10-2021 11:10

KREDİ PROTOKOLÜ NEDEN OKUNMADI?

Elazığ Belediyenin Ekim ayı Meclis toplantısında altyapı için kullanılacak kredinin protokol şartlarının Meclis üyelerinden gizlenmesine MHP’li Meclis üyesi Susmaz tepki gösterdi. Susmaz, İller Bankasının onaylanmasını istediği kredi için istenilen ağır şartların neden gizlendiğini sordu

KREDİ PROTOKOLÜ NEDEN OKUNMADI?

Elazığ Belediyesinin Ekim ayı toplantısının ilk gününde Belediyenin İl Bank aracılığıyla Japonya Uluslar arası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından onaylanan 560 milyon Tl (75 Milyon Euro) Altyapı için kullanılacağı kredi karşılığında Belediyenin ne gibi bir teminat vereceği konusunda Meclis üyelerini bilgilendirmeden onaylattığı ortaya çıktı. 
Bu skandal MHP Belediye Meclis üyesi Behçet Susmaz’ın Belediye Meclis toplantısının ikinci gününde   İller Bankasının Belediyeye gönderdiği yazıyı gündem dışı söz alarak  Meclis üyelerine okuması ile gündeme geldi. 
Susmaz, meclis toplantısının ilk gününde gündemde sadece Belediye Başkanına kredi kullanılması için düzenlenen protokolü imzalaması için meclis üyelerinden yetki verilmesi konusunda onay istendiğini belirtti. 
Kredi kullanılması için İller Bankasının aslında belediyenin tüm gelirlerini teminat altına alan protokolü Meclis üyelerinin onaylanmasını istediğini vurgulayarak Başkanın meclis üyelerinden gerçeği sakladığın ileri sürerek bu konularda her zaman yanlış kararlar aldırdıklarını ileri sürdü 
Behçet Susmaz, kredi için iller bankasının istediği protokol şartlarını okuduktan sonra söz alan CHP Belediye Meclis üyesi Cafer Yeşil, Bana da çok ağır geliyor. Gerçekten gündem maddeleri bu kadar ağır şart olarak bize dayatılıyorsa biraz düşündürücü biraz dikkat etmemiz lazım. Bütün belediyenin neyi varsa teminat gösterirsek bu belediye nasıl büyüyecek nasıl bu işin altından kalkacak. Diyelim ki olmadı. Hepsine el koyacak protokolün ağır şartlar taşıdığını vurguladı. 
Ak Parti Meclis Üyesi Veysi Toptaş Elazığ Belediyesinin İller Bankasından kullandıkları hangi kredinin protokolünün mecliste okunduğunu ileri sürerken bir başkan Ak Parti üyesi ise biz Belediye Başkanına yetki veriyoruz. Başkan kurumun ve Elazığ’ın menfaatlerini gözetir diyerek Susmaz’a yanıt verdi.

KAYNAK:ELAZIĞINSESİ.COM